Filmy
  • Moto-pasje
  • Continental - 140 lat na świecie, 100 lat w Polsce

Continental - 140 lat na świecie, 100 lat w Polsce

Projektowanie bezpiecznych i solidnych opon to niełatwe zadanie, któremu zawsze towarzyszą liczne przełomowe innowacje technologiczne, przyczyniające się do postępu technicznego. Nie brakowało ich także w historii firmy Continental. Continental od 140 lat jest obecny w świadomości konsumentów na świecie, a od 100 lat w Polsce.

Gutaperka i sterowce
W 1871 r. w Hanowerze powstała spółka akcyjna pod nazwą Continental-Caoutchouc & Gutta-Percha Compagnie, kilkanaście lat przed pierwszymi automobilami Karla Benza. Wtedy produkowano m.in. gutaperkę, substancję pochodzenia roślinnego zastępującą naturalny kauczuk. Być może niektórzy pamiętają stosowane do połowy XX wieku charakterystyczne przewody w gutaperce - z gumy w oplocie bawełnianej tkaniny. Firma szybko się rozwijała i w 1875 r. zatrudniała już 250 pracowników, a kilkanaście lat później - 13 tys. osób.

Przełomem było opracowanie i wprowadzenie w 1892 r. na rynek europejski opony i dętki rowerowej. Był to pierwszy krok do wielkiego sukcesu, jakim było opracowanie opony i dętki samochodowej w 1898 r.

Pierwsze samochodowe opony były niewiele szersze od opon rowerowych i nie miały bieżnika. Ich własności trakcyjne były więc ograniczone, ale już w 1902 r. Continental, jako pierwszy producent na świecie, wprowadził nowy gatunek gumy o zwiększonej przyczepności, a w 1904 r. - bieżnik. Początkowo były to jedynie ukośne i poprzeczne nacięcia. Kolejną innowacją były stalowe nity osadzone w gumie bieżnika - pierwowzór współczesnych kolców w zimowych oponach. Na początku XX wieku Continental rozpoczął też produkcję opon do samolotów.

Opony użytkowe
Pierwsze opony pneumatyczne zostały wyprodukowane przez Continental w roku 1921, zastępując koła i obręcze lane, stosowane wówczas w pojazdach użytkowych. Trzy lata później Continental rozwinął koncepcję opony z kordem, reklamowanej jako Conti-Cord, która była niskociśnieniową oponą balonową. Zastosowana tutaj nowatorska technologia zwiększała komfort jazdy oraz żywotność opony.

Pod koniec dekady Continental był największą firmą, produkującą opony użytkowe i posiadał 91 proc. udziałów w niemieckim rynku. Dlatego też w latach 30. ubiegłego wieku popularne było hasło: Opony Continental dla każdej klasy pojazdu poruszającego się na kołach. W 1943 r. Continental, jako pierwsza firma na świecie, wystąpił z wnioskiem o opatentowanie opon bezdętkowych.

W oparciu o innowacje, stosowane w oponach do samochodów osobowych, w 1955 r. zaprezentowano pierwsze opony M+S dla ciężarówek. Tym samym zbudowano podwaliny dla dywizji opon ciężarowych - Continental Truck Tires, jako lidera na rynku opon zimowych. Od 1978 r. Continental świadczy również usługi związane z mobilną obsługą serwisową dla pojazdów użytkowych - ContiBreakdownService. Jest to obecnie program serwisowy z największymi tradycjami i doświadczeniem.

W latach 70. i 80. koncern Continental wszedł na rynek międzynarodowy. Dokonano wielu strategicznych zakupów fabryk i oponiarskich marek m.in. Uniroyal (1979 r.), Semperit (1985 r.), General Tire (1987 r.) i Matador (2007 r.).

Continental na ziemiach polskich
Continental jest obecny w świadomości polskich konsumentów tak długo, jak istnieje motoryzacja na terenach polskich. Rok 2011 jest czasem świętowania przez nas stulecia istnienia marki Continental w Polsce.

Pod koniec XIX wieku, mimo zaborów, na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze pojazdy mechaniczne, a już w 1911 r. w Warszawie sprzedano pierwsze opony marki Continental. Importowała je firma Varsovie – Automobile, mieszcząca się przy ul. Marszałkowskiej 154. Z zachowanych materiałów wynika, że opony z Hannoveru cieszyły się uznaniem polskich kierowców. Ceniono je za wysoką jakość i trwałość, co miało duże znaczenie przy fatalnym stanie dróg.

Po I wojnie światowej Continental wrócił do Polski. Od 1925 r. importerem ogumienia tej marki był Leonard Krupka z Warszawy. Według deklaracji na łamach prasy automobilowej oferował on najlepszy towar za najniższe ceny, gdyż firma funkcjonowała na zasadzie duży obrót - mały zysk. Krupka sprzedawał opony i dętki Continental w pełnym asortymencie. W połowie lat 20. promował opony Continental Ballon jako opony-balony , ponoć idealne na marne drogi. W kolejnych latach poszerzano ofertę, i tak np. w 1938 roku były już dostępne opony l GelaendeReifen, które można dziś uznać za opony z bieżnikiem terenowym typu M/T. Continental zaopatrywał w ogumienie także polskie przedstawicielstwa marek Mercedes Benz, DKW, Wanderer, Adler.

Po II wojnie światowej Continental nie miał oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce. Nie oznaczało to jednak całkowitej nieobecności. Niewielkie partie opon z logo Continental importowano na potrzeby Urzędu Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych instytucji państwowych, które używały importowanych samochodów. Opony Continental były także montowane w eksportowych wersjach Polskich Fiatów i sprzedawane w sklepach Pewex za dewizy.

Po 1989 r. opony Continental były importowane przez prywatne firmy, a dopiero w styczniu 1997 r. w Warszawie powstało oficjalne przedstawicielstwo koncernu Continental AG - Continental Opony Polska sp. z o.o. Do 1999 r. firma zajmowała się wyłącznie działalnością przedstawicielską, prezentacją produktów koncernu Continental, nawiązywaniem kontaktów handlowych z polskimi firmami i nadzorem nad realizacją zamówień oraz dostaw. Od stycznia 1999 r. firma jest importerem opon Continental, Barum, Semperit, Uniroyal, Mabor, Gislaved, Viking, General Tire oraz reprezentantem koncernu Continental na terenie Polski w zakresie opon ciężarowych i przemysłowych.

materiały: Continental Opony Polska

Ostatnie artykuły