Filmy

Ile kosztuje gaz w samochodzie?

Dla wielu osób kupno samochodu jest prawdziwym marzeniem. Wysokiej jakości auto to jednak nie tylko przyjemność z komfortowej jazdy, ale również i wydatki związane z codzienną eksploatacją pojazdu.

Największym kosztem jest oczywiście paliwo, które jest bezpośrednio wykorzystywane podczas jazdy na każdej, nawet najkrótszej trasie. Pozostałe wydatki, takie jak ubezpieczenie, są raczej niezależne od wykonywanej trasy. Czy jednak opłaca się instalowanie gazu w używanym samochodzie? Spójrzmy na przykładzie samochodu Ford Mondeo 1.8 16V 110 KM.

Raporty spalania wskazują na to, że samochód tej marki pali około 8,5 litra benzyny oraz około 10 litrów gazu na sto kilometrów. Oznacza to, że koszt przejechania 100 kilometrów na benzynie wynosi około 45,9 zł (przy cenie 5,4zł za litr) oraz około 22zł na gazie LPG (przy cenie 2,2zł za litr). Różnica jest więc ogromna i wynosi 23,9zł na każdych 100 przejechanych kilometrach! Kiedy więc opłacać się będzie nam instalowanie gazu LPG w samochodzie? Łatwo to policzyć znając koszty założenia instalacji.

Przyjmijmy, że na potrzeby naszych obliczeń instalacja do tego samochodu kosztować nas będzie 3000 złotych. Oznacza to, że musielibyśmy przejechać 12 550 kilometrów, by koszt instalacji gazowej nam się zwrócił. Dla wielu osób nie jest to żaden problem, szczególnie, jeśli samochód wykorzystywany jest bardzo intensywnie. Przejechanie autem 12 550 kilometrów rocznie wymaga przejechania każdego dnia w roku średnio około 35 kilometrów – osoby dojeżdżające do pracy modelem Ford Mondeo ponad 25km w jedną stronę miałyby zwrócony koszt instalacji już w ciągu pierwszego roku.

Oczywiście nie możemy zapomnieć, że instalacja gazowa wymaga również konserwacji i przeglądów. Zmniejszmy więc oszczędności do 20 złotych na 100 kilometrów. Wynik jest i tak bardzo interesujący – koszt instalacji zwróci się po 15 000 kilometrów. A są osoby, które w ciągu roku wykonują przejazdy na 30 000 czy 50 000 kilometrów, a nawet więcej. Założenie instalacji gazowej jest więc dobrym wyborem, oszczędności będą zauważalne bardzo szybko.

moto.wp.pl

Ostatnie artykuły