Filmy

20 lat produkcji A4 w Ingolstadt

• Wyprodukowano już ponad sześć milionów egzemplarzy Audi A4
• Szef produkcji Audi AG, dr Hubert Waltl podkreśla: „Rodzina A4 jest sercem naszej marki”
• Cztery generacje modelu to rynkowy bestseller


Jubileusz rodziny pojazdów Audi średniej klasy: Audi A4 produkowane jest w głównej fabryce koncernu w Ingolstadt już od 20 lat. To odnoszące ogromny rynkowy sukces auto spod znaku czterech pierścieni, już w momencie wprowadzenia do sprzedaży w roku 1994, rozpoczęło podbój światowych rynków. Po dwudziestu latach produkcji popyt na Audi A4 jest nadal wysoki, a w tej chwili sprzedawana jest jego czwarta generacja.

„Kiedy 20 lat temu Audi A4 zastąpiło odnoszące sukcesy Audi 80, już wkrótce po wejściu na rynek stało się bestsellerem. Było to też najszybsze w historii firmy uruchomienie produkcji. U podstaw jego sukcesu stanęło zaangażowanie pracowników i ich doskonałe przygotowanie do produkcji nowego modelu” — podkreślił dr Hubert Waltl, szef produkcji Audi AG. „Rodzina A4 jest nadal sercem marki. To cały czas niezwykle popularny wśród klientów na całym świecie model”.

Tylko w roku 2013, koncern w Ingolstadt wyprodukował 576 680 samochodów,
z czego jedna trzecia to modele Audi A4 Sedan, Avant i Allroad quattro. Dodatkowo, ponad 40 000 egzemplarzy A4 Sedan zjechało z linii produkcyjnej w fabryce w Neckarsulm. Od momentu wprowadzenia na rynek czwartej generacji auta w roku 2007, zakłady w Neckarsulm i Ingolstadt podzieliły się produkcją A4 stosując tak zwany obrotowy system produkcji. Audi A4 produkowane jest również w Chinach, w Indiach i w Indonezji, z przeznaczeniem na tamtejsze, lokalne rynki.

Obok popularnego modelu Audi A3, A4 to drugi, najważniejszy filar działalności głównej fabryki koncernu w Ingolstadt, w której codziennie wytwarzanych jest ponad 700 sztuk A4. „Model A4 pozwala efektywnie i w pełnym zakresie wykorzystywać moce produkcyjne naszych niemieckich zakładów, a co za tym idzie — utrzymywać odpowiedni poziom zatrudnienia” — stwierdził Peter Mosch, przewodniczący rady zakładowej Audi AG.

„Trwająca już 20 lat, pełna sukcesów historia produkcji Audi A4, to przede wszystkim zasługa naszej załogi. Specjalistyczna wiedza, wręcz mistrzostwo, i ogromna motywacja pracowników, pozwalają nam produkować i sprawnie wprowadzać na rynek luksusowe samochody najwyższej jakości” — powiedział przy tej okazji dyrektor zakładu, Peter Kössler.

Fabryka Audi w Ingolstadt przygotowuje się obecnie do uruchomienia produkcji piątej generacji modelu A4, której rozpoczęcie zaplanowano na rok 2015. W nowym modelu będzie wprowadzone szeregu zmian konstrukcyjnych i modernizacji. By tak się stało, w nowej hali produkcji nadwozi w północnej części fabryki, instalowanych jest obecnie ponad 1300 maszyn, m.in. robotów i urządzeń spawalniczych.

Od momentu wprowadzenia Audi A4 na rynek w listopadzie 1994 r., na zakup tego auta zdecydowało się ponad sześć milionów klientów. Firma dostarczyła już ponad dwa miliony egzemplarzy produkowanego od 2007 r. modelu obecnej generacji. Popyt na Audi A4 jest szczególnie wysoki w Chinach, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie artykuły