Filmy
  • Artykuły
  • Leasing, abonament, carsharing – czy wciąż potrzebujemy samochodów na własność?

Leasing, abonament, carsharing – czy wciąż potrzebujemy samochodów na własność?

Ten trend powoli się jednak zmienia, bo dla coraz większej liczby osób o wiele ważniejsze od posiadania samochodu jest możliwość jego użytkowania. Do tej zmiany dostosowuje się również rynek samochodowy, który oferuje klientom coraz to nowe rozwiązania, które nie wiążą się z zakupem pojazdu. Auto można więc wziąć w leasingu, coraz popularniejszy staje się również abonament na samochód, a także wciąż dość enigmatycznie brzmiący car sharing. Na czym polegają i czy mają szansę wyprzeć tradycyjne kupno samochodów?

Kiedyś tylko leasing samochodów – dziś możliwości jest więcej
Szacuje się, że już 25%1 wszystkich zmotoryzowanych na świecie nie uważa, aby posiadanie samochodu było bardzo ważne. Kwestia własności pojazdu dla tej grupy jest nieistotna, a jej członkowie gotowi są zrezygnować z bycia formalnym właścicielem na rzecz możliwości korzystania z samochodu przy minimalnych kosztach i formalnościach. Trend ten łatwo zrozumieć. Nowe samochody stają się coraz droższe, ale jednocześnie wcale nie oferują wyjątkowej trwałości. W związku z tym bardzo szybko tracą na wartości – szacuje się, że po pierwszym roku użytkowania spada ona nawet o 20% - a tym samym po kilku latach, przy odsprzedaży nie oferują właścicielom odpowiedniego wkładu na zakup kolejnego pojazdu. W związku z tym rozpoczynają się poszukiwania rozwiązań, które pozwalają… mieć ciasto i zjeść ciastko. Jednym z nich jest znany od lat leasing samochodów, który jednak bardzo się zmienił. Na tym jednak możliwości się nie kończą.

Leasing samochodów nowych i używanych – również dla indywidualnych klientów
Leasing samochodów tradycyjnie kojarzy się wykorzystywaniem ich na użytek firmowy. I faktycznie, przez lata taka forma użytkowania pojazdów była zarezerwowana głównie dla przedsiębiorstw, ale w ostatnich latach coraz popularniejszy staje się leasing dla prywatnych użytkowników i może dotyczyć również używanych samochodów. Jest to znana forma użytkowania samochodu, która polega na wydzierżawieniu od leasingodawcy samochodu na określony czas i za określoną miesięczną opłatę. W zależności od rodzaju podpisanej umowy samochód po zakończeniu jej trwania może zostać wykupiony przez użytkownika lub wrócić do leasingodawcy. Leasing samochodów jest z całą pewnością tańszy i prostszy niż zakup auta na kredy, ale trzeba pamiętać, że użytkownik sam musi ponosić wszelkie koszty związane z eksploatacją i ubezpieczeniem auta, również napraw. Chyba, że skorzysta z coraz popularniejszych ofert serwisowych, które w cenie oferują ubezpieczenie i wsparcie serwisowe.

Abonament, czyli nowa forma leasingu samochodów
Stosunkowo nową propozycją dla osób, które chcą korzystać z samochodu, ale niekoniecznie chcą być jego właścicielem jest abonament na auto. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to forma leasingu na samochód. Na czym polega? Można porównać go do abonamentu komórkowego, czyli za comiesięczną opłatę można dzwonić (jeździć samochodem), bez dodatkowych kosztów w ramach określonej wcześniej liczbę darmowych minut (limit kilometrów). Poza tym użytkownika nic nie interesuje, bo niemal każdym aspektem dbania o samochód zazwyczaj, bo zależy to od wybranego pakietu, zajmuje się firma, która oferuje taką usługę. W związku z tym klient nie musi nie tylko organizować naprawy wszelkich usterek wynikających z normalnej eksploatacji, ale również umawiać przeglądów (niestety musi o nich pamiętać), ani nawet zmiany opon. W ostatecznym rozrachunku, oprócz comiesięcznej opłaty, zmartwieniem kierowcy jest właściwie tylko paliwo. Jest to wciąż mało popularna forma użytkowania samochodu, więc warto przeczytać o niej więcej, na przykład pod tym linkiem - https://www.master1.pl/abonament/ - ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że będzie tylko zyskiwać na popularności.

Car sharing, czyli samochód na minuty
Dla osób, które nie tylko nie czują potrzeby posiadania samochodu na własność, ale również nie potrzebują mieć do niego dostępu non-stop bardzo kuszący będzie z pewnością również car sharing. Jest to forma wypożyczania samochodów, ale na jak najkrótszy czas. Opłata więc nie jest zazwyczaj liczona w tradycyjny sposób, czyli za dobę, ale w krótszych jednostkach czasu – na przykład na minuty. Takie rozwiązanie sprawia, że wypożyczenie samochodu jest tańsze, a jednocześnie motywuje użytkownika do jak najszybszego załatwienia swoich spraw, do których niezbędny jest samochód i zwrócenie go. Dla wypożyczających z kolei bardzo ważne jest, aby samochód nie stał i cały czas był w ruchu – nawet 24 godziny na dobę. Maksymalizuje to zyski i gwarantuje najszybszy zwrot inwestycji, jest to również forma korzystna dla "tradycyjnych" kierowców, bo wraz ze wzrostem popularności car sharingu, zmniejszać się powinna liczba aut na drogach. Do tego jednak – zwłaszcza w polskich warunkach – daleka droga.

Leasing samochodów, abonament, car sharing – lepsze od posiadania samochodu na własność?
Można niemal z całą pewnością stwierdzić, że liczba właścicieli aut będzie spadać, ale liczba użytkowników - rosnąć. To trend, który wynika z wielu czynników, przede wszystkim z wymaganych mniejszych jednorazowych nakładów finansowych, ale również z uproszczonych formalności i oszczędności czasu, który trzeba poświęcić nie tylko na zakup samochodu, ale również utrzymanie go w odpowiednim stanie. Warto więc rozważyć przed zakupem nowego lub używanego samochodu czy być może, zamiast jego właścicielem, lepiej zostać po prostu użytkownikiem?

Ostatnie artykuły