Filmy
  • Artykuły
  • Wszystko o wydatkach związanych z utrzymaniem auta

Wszystko o wydatkach związanych z utrzymaniem auta

Myśląc o wydatkach na nowo zakupiony samochód, musimy być świadomi, że nie tylko nasze konto uszczupli się o pieniądze przeznaczone na sam pojazd, czy ubezpieczenie. Zaczniemy bowiem regularnie przeznaczać znaczące kwoty na jego eksploatacje, a co za tym idzie, wpadniemy w przepaść wydatków, której niemal nie będzie końca.

Co zatem zrobić, by zminimalizować wydatki na nasze auto? A co zrobić w finansowej sytuacji kryzysowej?

Wkład początkowy
Na początku, część naszych finansów oczywiście zostanie zainwestowana w sam pojazd. W następnej kolejności będziemy musieli ponieść koszty ubezpieczenia i rejestracji. Oszczędni jednak będą mieli tutaj dylemat – kupić tańsze auto, które więcej pali, czy zainwestować więcej w ekologiczny pojazd. Mimo to, najwięcej kłopotów jednak będą mieli ci, którzy zdecydowali się na sprowadzenie pojazdu z zagranicy – szereg opłat dodatkowych wynikający z regulacji unijnych, może narazić właściciela na kolosalne opłaty (np. opłata akcyzowa, czy recyklingowa). Dlatego dogodniej jest wybrać auto od rodzimego sprzedawcy – będzie to nie tylko korzystniejsza transakcja, ale również wygodniejsza. Co więcej, na starcie wykupimy także ubezpieczenie OC. Tutaj jednak nie będziemy mieli zbyt dużego wpływu na kwotę – wartość OC ustala ubezpieczyciel, a o kwocie składki może decydować wiele czynników: np. staż kierowcy, jego wiek, czy praca.

Rutynowe działania
Składkę za OC będziemy płacić regularnie. Oznacza to, że będziemy musieli się przygotować na konkretny, comiesięczny lub coroczny wydatek. Dodatkowo, musimy pamiętać o obowiązkowym serwisowaniu pojazdu, który należy wykonywać regularnie. Jeśli mamy nowe auto na gwarancji, możemy spokojnie jechać do naszego dealera. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami używanego samochodu, wybierzmy zaprzyjaźniony serwis w sąsiedztwie – zapłacimy dużo mniej, niż autoryzowanym salonie. Wśród kosztów ponoszonych na bieżąco znajdzie się oczywiście tankowanie – zmora wszystkich kierowców, którzy od lat z zaniepokojeniem obserwują wzrost cen paliwa i ropy. Aby jednak nie wydać fortuny na stacji benzynowej, szukajmy takich, które oferują najniższe ceny. Możemy też wybierać takie sieci stacji benzynowych, które oferują programy lojalnościowe – ostatecznie, za kilka tankowań lepiej odebrać płyn do spryskiwaczy, niż nic.

Kryzysy samochodowe i… finansowe
Warto jednak pamiętać, że samochodu nie da się mieć pod całkowitą kontrolą. Na jego kondycje wpływa nie tylko sposób jego użytkowania, ale i np. warunki pogodowe, czy zachowanie innych kierowców. I o ile, negatywne skutki nieprzyjemnej stłuczki samochodowej i wgniecenia w masce po gradobiciu pokryje ubezpieczenie, to warto mieć przygotowaną dodatkową gotówkę na nieprzewidziane naprawy, wymiany opon, czy wizytę u lakiernika. Niemniej, są to ważne wydatki, które czasami potrafią zaskoczyć. Wtedy, zamiast wyciągać oszczędności, można zasięgnąć pożyczkę na auto. Tą uzyskamy bez żadnych formalności już w kilkanaście minut, dzięki czemu będziemy mieć ciągłość w dbaniu o nasze auto, a także będziemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni poruszając się nim.

Poradnik przygotowany we współpracy z firmą Pozyczkomat.pl udzielającą szybkich pożyczek przez Internet.

Ostatnie artykuły