Filmy
  • Artykuły
  • Citroën Berlingo - kolejne wcielenie

Citroën Berlingo - kolejne wcielenie

Nowy Berlingo zostanie wprowadzony do sprzedaży w drugim kwartale 2008 r., obok obecnej wersji, która nadal oferowana będzie w niektórych krajach pod nazwą Berlingo First. Wraz z wprowadzeniem na rynek Nemo w wersji osobowej, Berlingo First, a wkrótce też Nowego Berlingo, Citroën dysponować będzie szeroką gamą kombivanów o uzupełniających się stylach i walorach użytkowych.

Nowy Berlingo, o dynamicznym i silnym stylu, pretenduje do roli samochodu wszechstronnego : zapewnia komfort podczas jazdy w mieście, a jego walory praktyczne można docenić także podczas dalekich podróży.

Stylistyka
Z przodu, Nowy Berlingo z dumą prezentuje charakterystyczny chromowany znak firmowy, podkreślając tym samym swoją przynależność do Marki Citroën. Przednia szyba, szeroka i jednocześnie doskonale zintegrowana z nadwoziem, przypominająca szyby stosowane w minivanach, akcentuje jego nowoczesny i rasowy charakter. Ta duża przeszklona powierzchnia zaopatruje kabinę w znaczną ilość światła. Tył samochodu, o stylu harmonizującym z pozostałą częścią pojazdu, kryje w sobie przestrzeń o formie sześcianu, ograniczoną eleganckimi drzwiami o kształtnym zarysie, znakomicie chronioną masywnym zderzakiem tylnym.
Szlachetne materiały i wysokiej jakości wykończenia czynią wnętrze Nowego Berlingo nowoczesnym i solidnym zarazem. Podłoga wyłożona jest wykładziną, a podłokietniki drzwi pokrywa materiał.
Berlingo czerpał inspirację z pojazdów typu SUV, przejmując od nich funkcjonalną i estetyczna deskę rozdzielczą. Elementy sterujące, jak na przykład dźwignia zmiany biegów wbudowana w deskę rozdzielczą, w naturalny sposób układają się pod ręką, a kierowca odnajduje idealną pozycję, mając do dyspozycji funkcję regulacji fotela na wysokość oraz regulację kierownicy w dwóch płaszczyznach.

Walory użytkowe
Jako auto wielofunkcyjne, Nowy Berlingo doskonale potrafi przystosować się do różnych typów użytkowania. Proponując rozmaite typy drzwi, okien i liczne elementy wyposażenia, takie jak jedne lub dwoje drzwi bocznych przesuwnych, tylną klapę z otwieraną szybą, asymetryczne dwuskrzydłowe drzwi tylne, zapewnia możliwość adaptacji samochodu do potrzeb każdego użytkownika.
Nowy Berlingo dysponuje licznymi oryginalnymi schowkami, które mają ułatwić życie podróżującym, takimi jak nowy Modutop®, wewnętrzne relingi dachowe do mocowania bagażu i szeroka dolna półka mogąca przekształcić się w zamykany schowek.
Nowy Berlingo powiększył swoje wymiary oferując jeszcze większy komfort i wszechstronność : + 24 cm długości (4,38 m), + 8 cm szerokości (1,81 m) i + 3,5 cm rozstawu osi (2,73 m). Staje się modelem wzorcowym w segmencie kombivanów pod względem szerokości nadwozia i rozstawu osi. Wysokość zewnętrzna, która nie uległa zmianie, gwarantuje w dalszym ciągu możliwość dostępu do podziemnych parkingów i dobrą aerodynamikę.

Układ jezdny
Nowy Berlingo przejął sprawdzony układ jezdny z C4 Picasso, który zapewnia wyjątkową precyzję kierowania i optymalny komfort prowadzenia, niezależnie od stanu nawierzchni. Zwiększony rozstaw osi, koła 15’’ (205/65 R15) lub 16’’ w opcji (215/55 R16), większy rozstaw kół i układ jezdny będący przejawem wiedzy technicznej Citroëna w zakresie zachowania samochodu na drodze, zapewniają Nowemu Berlingo wyjątkową w tym segmencie stabilność.
Nowy Berlingo ma stanowić ofertę dla rodzin preferujących aktywny styl życia i spędzających dużo czasu w samochodzie. Aby podróże te przebiegały bezstresowo, bez względu na rodzaj nawierzchni, Nowy Berlingo wyposażony został seryjnie we wzorcowy układ hamulcowy z systemem ABS, jak również w elektroniczny rozdzielacz siły hamowania i system wspomagania nagłego hamowania.

Jednostki napędowe
Od momentu wprowadzenia na rynek, Nowy Berlingo oferowany będzie z szeroką gamą silników dostępnych z 5-przełożeniową manualną skrzynią biegów, w tym 3 silniki Diesla (HDi 75, HDi 92 i HDi 110 FAP) i 2 benzynowe (1.6i 16V 90 KM i 1.6i 16V 110 KM), spośród których każdy użytkownik wybierze ten, który odpowiada najlepiej jego potrzebom w zakresie oszczędności, ekologii i osiągów.
Nowy Berlingo kontynuuje założenia Marki w dziedzinie ochrony środowiska, oferując silnik HDi 110 z filtrem cząstek stałych FAP, dzięki któremu wyróżniony został proekologicznym logo Airdream.

Berlingo dla przedsiebiorców
Wprowadzając na rynek Nowego Berlingo, Citroën zaoferuje firmom najszerszą i najpełniejszą gamę lekkich samochodów dostawczych w swojej historii. Prezentacja Nowego Berlingo następuje po wprowadzeniu do sprzedaży modeli Jumper, Jumpy i najmniejszego Nemo.
Nowy Berlingo będzie dostępny w sprzedaży w drugim kwartale 2008 r., obok obecnej wersji, która nadal oferowana będzie z silnikami HDi 75 i 1.4i 75 KM pod nazwą Berlingo First.

W teren i na szosę
Citroën stworzył pakiet « Terenowy », poprawiający właściwości jezdne pojazdu na zniszczonych nawierzchniach, który zawiera blachę ochronną pod silnikiem i specjalne opony umożliwiające zwiększenie prześwitu o 10 mm.

materiały: Citroën Polska

Ostatnie artykuły