Filmy
  • Wywiady
  • ZASŁAW - 60 lat doświadczenia

ZASŁAW - 60 lat doświadczenia

Polski producent naczep przyczep i zabudów firma ZASŁAW z Andrychowa rozszerza swoją obecność na rynku. Działania jakie podejmuje zarząd mają na celu zwiększenie udziałów poprzez zdynamizowanie sprzedaży oraz wprowadzenie na rynek nowych produktów. Kierunek rozwoju andrychowskiej fabryki jest słuszny: ograniczyć koszty, produkować pojazdy dobrej jakości przy umiarkowanej cenie. O przyszłości firmy rozmawiamy z Cezarym Lisowskim prezesem Zakładu Przyczep i Naczep ZASŁAW:

Prezentacja dla mediów była pierwszym naszym kontaktem. Dzięki temu dziennikarze prasy branżowej mogli bliżej poznać zakład i ich pracowników. Czy dobry kontakt z mediami, pomaga firmie być bardziej rozpoznawalnymi na rynku?
- Media są niesłychanie ważnym elementem komunikacji z rynkiem i klientem. Każda forma aktywności medialnej firmy pozwala zaprezentować klientom zarówno nowości wdrożone w pojazdach, nowe rozwiązania techniczne albo całkiem nowe koncepcje pojazdów. Naszym celem było zaprezentowanie firmy o znanej na Polskim rynku marce pod nowym logo jak również nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Andrychowie należącego do Grupy ZASŁAW. Obecnie firma rozpoczęła bardzo aktywne działania: nowa strategia marketingowa (nowy logotyp, identyfikacja, kampania), pojawiły się istotne zmiany produktowe, w tym zaprojektowane i przetestowane zostały nowe konstrukcje pojazdów. Przygotowana prezentacja dla mediów ujawniła nową politykę firmy w obszarach konstrukcji pojazdów, działalności handlowej jak również inwestycji w moce produkcyjne. Rozpoznawalność marki ZASŁAW wzrosła potwierdzeniem czego są statystyki odwiedzin strony internetowej, wzrost ilości zapytań od klientów, telefony i maile spływające do naszych Handlowców. Zainteresowanie Grupą ZASŁAW znalazło także przełożenie na partnerów handlowych w postaci propozycji współpracy przy innowacyjnych projektach dedykowanych dla branży transportowej. Opieramy się na współpracy z mediami przy prezentacji osiągnięć Grupy ZASŁAW. Stawiamy na otwartość i komunikację z otoczeniem - media zajmują w nim szczególną pozycję.

Celowo zapytałem o kwestię związaną z wizerunkiem, gdyż nie są to jedyne działania marketingowe ZASŁAWIA. Na czym polega nowa kampania reklamowa "Choose your way"?
- W ostatnim czasie podjęliśmy szereg działań marketingowych i komunikacyjnych, by klient miał możliwość poznania firmy i produktów Grupy ZASŁAW. Jednym z elementów działań marketingowych jest kampania wizerunkowa pod hasłem "Choose your way" Nowa kampania obejmuje identyfikację graficzną, wizualizację, nowe foldery oraz hasło. W nowej kampani celem jest zaprezentowanie filozofii działania firmy i jej charakterystyki. "Choose your way" jest zaproszeniem lub inaczej informacją kierowaną do naszego klienta. Klient jest najważniejszy i w Grupie ZASŁAW ma wybór - wybór pojazdu który odpowiadał będzie jego oczekiwaniom, specyfice jego pracy, umożliwi realizację zadań jakie stawia przed nim jego praca. Mówimy klientowi - wybierz swój pojazd, jego wyposażenie, powiedz czego oczekujesz od swojego pojazdu - a my go dla Ciebie wyprodukujemy. Kampania w swoich założeniach podkreśla innowacyjność oraz zmiany, a przede wszystkim prawo klienta do wyboru wysokiej jakości produktu. Nowe hasło wyraża filozofię Grupy ZASŁAW, w której dajemy klientowi nowoczesny, wytrzymały produkt o najwyższej jakości, a także profesjonalną obsługę sprzedażową i posprzedażową. Przypomnijmy, że firma ZASŁAW to producent przyczep i naczep z najdłuższą tradycją i największą liczbą wyprodukowanych pojazdów w Polsce - ponad 500 000 sztuk. Doświadczenie firmy, tysiące spotkań i rozmów z klientami, ilość wyprodukowanych pojazdów to kopalnia wiedzy o rynku i produktach. Wszystkie te czynniki mają odzwierciedlenie w filozofii działania marki ZASŁAW oraz w nowej kampanii. Doskonale wiemy jak różni są klienci i jak różne są ich potrzeby, dlatego pozwalamy zdecydować i wybrać klientowi jego własną drogę - "Choose your way"!

Kolejnym ruchem jest uczestnictwo firmy w akcjach promocyjnych wspólnie z producentami ciężarówek. W trzeciej edycji Optifuel Renault Truck udział bierze naczepa ZASŁAW?
- Kolejnym obszarem rozwoju pojazdów Grupy ZASŁĄW są projekty innowacyjne przy współudziale markowych producentów pojazdów transportowych. Wspólnie z Renault Truck stworzyliśmy w ramach projektu Optifuel zestaw racingowy: ciągnik Renault oraz innowacyjna naczepa kurtynowa którą dostarczyła Grupa ZASŁAW. Całość tworzy interesująco wyglądający zestaw łączący walory estetyczne dzięki m.in. wyjątkowej grafice jak również innowacyjne rozwiązania techniczne mające wpływ na konsumpcję paliwa. W efekcie doświadczeń zebranych podczas realizacji tego projektu stworzono limitowaną edycję pojazdów. Dzięki udziale w projekcie klienci mają możliwość zobaczenia oferty Grupy ZASŁAW, porozmawiania z handlowcami i uzyskania rzetelnej informacji. Poza tym mogą osobiście zobaczyć produkt i uzyskać użyteczne informacje, a dla klienta to niezwykle ważne. Cały projekt to prestiżowa inicjatywa, której celem są szkolenia z zakresu ekonomicznej jazdy i jak najmniejszego zużycia paliwa. Projekt jest o tyle interesujący, że właściciele firm transportowych oraz kierowcy mają realne korzyści, które zwiększają ich wiedzę i przekładają się na ich codzienną pracę, a w konsekwencji na zyski. Oddźwięk od klientów był bardzo pozytywny, a zainteresowanie duże, dlatego planujemy dalsze wspólne projekty. Tak jak wspominałem zależy nam na współpracy i komunikacji z rynkiem i otoczeniem - w tym również z naszymi partnerami, a takim jest niewątpliwie Renault Truck. Planujemy współpracę przy interesujących innowacyjnych projektach również z innymi producentami ciężarówek - zainteresowanie jest duże, a my chętnie współpracujemy przy ciekawych projektach.

Można Was było zobaczyć również na targach AUTOSTRADA-POLSKA. Tam zapowiadaliście premierę kolejnej wersji naczepy, jaki to pojazd i kiedy nastąpi wprowadzenie na rynek?
- Ciągle staramy się proponować rynkowi nowe pojazdy lub zmiany konstrukcyjne, które znacznie podnoszą funkcjonalność pojazdów i zadowolenie klienta. Również na targach AUTOSTRADA-POLSKA pokazaliśmy kilka nowości jak naczepę aluminiową wywrotkę o obniżonej masie własnej, przyczepę podkontenerową z bieżnią oraz nowoczesną przyczepę budowlana. Faktycznie zapowiadaliśmy premierę nowej naczepy kurtynowej - jest produkt certyfikowany wg. Wymagań normy EN 12642 XL. Pojazd ten dostępny jest w naszej sieci sprzedaży i uzupełnia gamę wyrobów oferowanych przez Grupę ZASŁAW.

Zapytam jeszcze o tegoroczne imprezy. Było ich w tym roku już kilka, ale też jeszcze kolejne wydarzenia przed nami. Gdzie dotąd mogliśmy zobaczyć ZASŁAW i gdzie jeszcze się spotkamy?
- Jesteśmy na wszystkich dużych i ważnych imprezach - targach, spotkaniach, itp. Proszę pamiętać, że Grupa ZASŁAW to kilka dużych grup produktowych. Nie tylko naczepy kurtynowe, czy wywrotki, ale też produkty skierowane do sektora komunalnego, czy budowlanego. Oprócz tego jesteśmy liderem w produkcji pojazdów do transportu drewna. Mamy też bardzo mocny sektor przyczep AGRO, w którym jesteśmy w czołówce największych producentów. Do tego dochodzi jeszcze kierunek naszej sprzedaży - nie tylko Polska, ale też rozbudowana sieć eksportowa: cała Europa Środkowo-Wschodnia. Imprez jest więc sporo. Przed nami Master Truck w Opolu, gdzie zaprezentujemy coś specjalnego, a następnie bardzo targowy wrzesień: targi leśne w Rogowie, targi komunalne w Kołobrzegu, największe w branży targi rolnicze AGRO SHOW w Bednarach oraz Truckfest w Czechach. Wcześniej można nas było zobaczyć na wspomnianej już Autostradzie w Kielcach, rolniczym Agrotechu, czy targach leśnych w państwach Pribaltiki. Jesteśmy też obecni na regionalnych spotkaniach z przewoźnikami i projektach typu Optifuel. A to tylko część imprez, w których uczestniczymy. Jak widać chętnie się pokazujemy i wychodzimy do klienta - przed targami, czy spotkaniami umieszczamy informacje na naszej stronie internetowej. Już teraz zapraszam na opolskiego Master Trucka.

Z poszczególnymi wystawami łączą się różne kategorie wyrobów. W ofercie macie pojazdy AGRO, jesteście obecni w sektorze komunalnym. Czy niszowe branże będą rozwijane na równi z topowymi naczepami kurtynowymi i wywrotkami?
- Bardzo dobre pytanie. Wspomniałem wcześniej o dużym asortymencie i różnych grupach produktowych jakie sprzedawane są pod marką ZASŁAW. Branże niszowe są dla nas bardzo ważne - bacznie obserwujemy rynek i poszczególne branże, starając się proponować określone rozwiązania. Nie chcemy produkować wszystkiego, ale chcemy oprzeć się na kilku rynkach. Rynek wywrotek i naczep kurtynowych jest dużym rynkiem i dynamicznym, jednak bardzo nasyconym, z dużą konkurencją. Opieranie się na jednej grupie produktowej ma swoje niewątpliwe plusy, jednak jest również niebezpieczne, co mogliśmy zaobserwować podczas kryzysu, kiedy upadały ogromne firmy. Absolutnie nie rezygnujemy z tego rynku, co widać w naszych produktach i ciągłym proponowaniu klientowi nowych rozwiązań, ale mocno rozwijamy naszą ofertę również w innych branżach. Sektor AGRO, sektor pojazdów dedykowanych dla tzw. komunalki, czy pojazdy kłonicowe do drewna to równie ważne kierunki naszego działania. Nie traktujemy tego jak niszowe branże, ale alternatywne kierunki sprzedaży, w których mamy mocną pozycję i cały czas chcemy ją umacniać. Możemy prowadzić taką strategię, ponieważ mamy ku temu warunki: dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, prawie 60 lat doświadczenia, świetny dział konstrukcyjny, duży dział handlowy i ludzi dedykowanych do poszczególnych grup produktowych.

Na placu wystawowym mogliśmy zobaczyć różne typy naczep. Na które pojazdy stawia Pan najbardziej, w jakiej branży ZASŁAW chce stać się liderem?
- Zależy nam na mocnej pozycji w każdej z branż, do której dedykowane są nasze produkty. W przypadku dużego (i konkurencyjnego) rynku wywrotek i kurtyn, chcemy być w czołówce wśród polskich producentów. Natomiast mocno skupiamy się na sektorze przyczep AGRO, z którymi przecież wiąże się historia marki ZASŁAW, a do produkcji których wróciliśmy niecałe 2 lata temu bazując na wieloletnich doświadczeniach oraz nowoczesnej technologii zaczerpniętej z pojazdów samochodowych. Mamy bardzo silną pozycję w przypadku pojazdów do drewna i równie aktywnie działamy w sektorze komunalnym, który jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem.

Dużym atutem firmy są pracownicy. Dynamiczny zespół ZASŁAWIA to ludzie z doświadczeniem nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży pojazdów. Dlaczego stawia pan na ludzi młodych?
- W każdej firmie wszystko zależy od pracowników. Wiedza i rozwiązania produkcyjne w danej branży są przecież znane i powszechnie dostępne. Istnieje mnóstwo książek, artykułów, portali, organizowane są szkolenia - dostęp do tej wiedzy jest generalnie prosty, ale mimo to nie każda firma jest potentatem rynkowym po wdrożeniu wytycznych podręcznikowych. Do tego potrzebna jest stała (i każdy właściciel firmy zgodzi się z tym, że bardzo ciężka) praca oraz ludzie - ci z talentem jak i z doświadczeniem. Grupa ZASŁAW funkcjonuje w dwóch lokalizacjach - mamy fabryki w Zagórzu i Andrychowie. Znacznie zwiększyliśmy zatrudnienie, aby zrealizować ambitne plany produkcyjne i sprzedażowe. To prawda, że naszą firmę tworzy młoda kadra, jednak nasza filozofia zakłada łączone zespoły. Z jednej strony mamy młodych, bardzo aktywnych i zmotywowanych ludzi z niezwykle świeżym podejściem, a z drugiej strony doświadczonych pracowników, dobrze znających rynek, produkty i technologię. Bez jednych i drugich firma nie mogłaby się rozwijać, dlatego tworzymy mieszane zespoły, w których styka się doświadczenie z młodością. Efektywność takich zespołów jest bardzo duża, więc strategii organizacyjnej nie mamy zamiaru zmieniać - taki model sprawdza się doskonale.

Dziękuję za rozmowę

Michał Bąk

Ostatnie artykuły