Filmy

Naczepy z EWT

Okres ostatnich miesięcy mocno zachwiał rynkiem pojazdów użytkowych. Producenci zostali zmuszeni do ograniczenia produkcji, ale nie ograniczyli kontaktów z klientami, wręcz przeciwnie większym zainteresowaniem cieszą się usługi serwisowe i oferta after sales. Firma Schmitz Cargobull jest jednym z czołowych producentów naczep i zabudów do samochodów ciężarowych. Posiadając osiem fabryk i 36 przedstawicielstw handlowych Schmitz odgrywa bardzo ważną rolę na rynku pojazdów użytkowych. Począwszy od branży chłodniczej poprzez dystrybucję miejską i transport długodystansowy, aż do segmentu pojazdów budowlanych - wszędzie tam można spotkać produkty tej marki.


W Ołtarzewie niedaleko Warszawy mieści się biuro handlowe autoryzowanego przedstawiciela Schmitz Cargobull – firmy EWT Truck & Trailer. O aktualną sytuację na rynku pojazdów użytkowych zapytaliśmy Ireneusza Jagiełło, prezesa spółki.

- Jak obecnie wygląda struktura sprzedaży naczep w Polsce. Czy w ogóle możemy mówić o jakichkolwiek wzrostach?
- W chwili obecnej rynek sprzedaży naczep w Polsce przeżywa poważne załamanie. Generalnie nie można mówić o tendencji wzrostowej. Wydaje się, że najbardziej odpornym segmentem na kryzys jest dystrybucja żywności. W tym segmencie udało nam się utrzymać dotychczasowy poziom sprzedaży a nawet w przypadku zabudów chłodniczych odnotowaliśmy niewielki wzrost sprzedaży.

- Jak w tej sytuacji kształtuje się udział rynkowy produktów Schmitz Cargobull w Polsce?
- EWT Truck&Trailer oferuje pełną gamę produktów Schmitz Cargobull na rynku polskim, tj. naczepy plandekowe, chłodnicze, wywrotki oraz naczepy podkontenerowe, a także zabudowy chłodnicze i samowyładowcze. Udziały rynkowe produktów Schmitz w przypadku naczep plandekowych są zbliżone do konkurencyjnych marek niemieckich. Schmitz jest liderem rynku w Polsce i Europie w segmencie naczep chłodniczych. Wynika to z wieloletniego doświadczenia w produkcji tego typu pojazdów oraz z rozwiązań technicznych zastosowanych w naszych produktach, wdrażanych na bieżąco w toku procesu rozwojowego.

- Producenci ciężarówek, w obecnym czasie, większą uwagę poświęcają sektorom specjalnym, czy segment budowlany otwiera Wam możliwości współpracy z polskimi importerami pojazdów?
- EWT również poświęca większą uwagę branży budowlanej. Od 2 lat oferujemy na rynku polskim stalowe zabudowy samowyładowcze typu MKI half-pipe, które montujemy na podwoziach większości producentów samochodów ciężarowych. Gotowe zabudowy wywrotki dostarczane są do Ołtarzewa k. Warszawy z fabryki Schmitz Gotha, gdzie odbywa się końcowy montaż produktu na podwoziu ciężarówki. W chwili obecnej wprowadzamy nowy model zabudowy, który montujemy na podwoziu testowym MAN i Mercedes. Nowy model zabudowy charakteryzuje się niższą ramą pośrednią, nową ścianą czołową oraz zmienionym mocowaniem siłownika hydraulicznego.

- Czy wprowadzenie europejskich homologacji na ciężarówki w jakiś sposób ułatwi Wam sprzedaż zabudów i zminimalizuje czas oczekiwania klienta na dostawę kompletnych pojazdów?
- Wprowadzenie europejskiej homologacji na pewno ułatwiłoby nam sprzedaż zabudów. Przede wszystkim koszty homologacji ponosiłby producent zabudów. Jednocześnie zmniejszyłoby się zaangażowanie naszych pracowników w całym procesie uzyskiwania homologacji.

- EWT Truck & Trailer jest wyłącznym przedstawicielem produktów Schmitz Cargobull, czy w takiej sytuacji możecie liczyć na wsparcie centrali w zakresie, na przykład usług finansowania pojazdów lub też usług serwisowych?
- Centrala Schmitz Cargobull wspiera nasze działania na polskim rynku w sposób bezpośredni i pośredni. Przykładem wsparcia bezpośredniego jest działalność Cargobull Finance. Jest to spółka należąca w 49 proc. do Schmitz Cargobull AG. Zajmuje się finansowaniem wszystkich produktów przez nas oferowanych. W sposób pośredni Schmitz Cargobull wspiera naszą działalność poprzez oferowanie m.in. kontraktów serwisowych o zasięgu europejskim oraz usług serwisowych poprzez europejską sieć serwisową. Ostatnio udoskonalono obsługę assistance poprzez wprowadzenie jednego numeru telefonu w całej europie pod który może zadzwonić kierowca w przypadku awarii na drodze.

- Sprzedaż naczep i zabudów oraz działalność usługową prowadzicie również w innych rejonach Polski. To duży atut dla użytkowników, którzy mogą dokonywać obsługi także poza miejscem prowadzenia działalności. Ile oddziałów ma polska spółka EWT Truck & Trailer?
- EWT Truck & Trailer posiada 9 Biur Handlowych łącznie z centralą firmy mieszczącej się w Ołtarzewie k. Warszawy. Mieści się tu nowoczesne centrum zwane "Cargobull Trailer Center" świadczące kompleksowe usługi dla klientów w zakresie sprzedaży naczep, finansowania, serwisu i sprzedaży oryginalnych części zamiennych. Biura handlowe rozmieszczone są w głównych miastach Polski a mianowicie: Gdynia, Szczecin, Poznań, Kutno, Białystok, Wrocław, Katowice, Lublin.
Należy tu również wspomnieć, iż firma EWT Truck & Trailer Polska rozwinęła na terenie całej Polski sieci autoryzowanych partnerów serwisowych Schmitz Cargobull, która liczy obecnie 16 partnerów z Centrum Serwisowym Schmitz Cargobull na czele.


- Na koniec zwykle pytam o nowości. Może porozmawiajmy o produktach, nad czym obecnie pracuje Schmitz Cargobull?
- Schmitz Cargobull jako lider innowacyjności w segmencie naczep siodłowych i przyczep wszystkie nowe rozwiązania techniczne i produkty testuje w jedynym w swoim rodzaju Cargobull Validation Center (CVC). CVC to nowoczesne centrum doświadczalne, w którym tworzy się prototypy pojazdów, wykonuje próby i doświadczenia wytrzymałościowe oraz wszelkiego rodzaju pomiary i testy niezbędne w ciągłym procesie rozwoju technologicznego.
W CVC była badana między innymi stabilność i wytrzymałość naczepy firankowej S.CS MEGA z zabudową VARIOS® oraz systemem podwójnego załadunku. System skonstruowany z 22 przestawianych w pionie poprzecznych belek umożliwia transport 33 europalet o maksymalnej wadze do 10 ton na drugim poziomie ładunkowych. Taka naczepa zabiera na pokład w sumie 67 europalet spełniając przy tym najnowsze standardy zabezpieczenia ładunku wg. normy EN 12642 XL. Elementem wzmacniającym wytrzymałość zabudowy jest materiał użyty do produkcji bocznych kurtyn. Technologia TARPOS® to lepsza wytrzymałość kurtyny na uszkodzenia mechaniczne oraz wahania temperatury, większa elastyczność dzięki szczególnej strukturze materiału oraz ulepszona aerodynamika. Kurtyny TARPOS® montowane są we wszystkich rodzajach naczep firankowych Schmitz Cargobull. Koleją nowinką w segmencie naczep firankowych oraz burto - firankowych jest możliwość uzyskania certyfikatu zamknięcia celnego dla tego typu naczep. Wyposażenie TIR uzyskano dzięki specjalnemu mocowaniu plandeki dachowej oraz osłonięciu przedniego i tylnego mechanizmu naciągu kurtyny bocznej.
W segmencie naczep chłodniczych Schmitz Cargobull pochwalić się może nową konstrukcją ściany cyrkulacyjnej - agregat chłodniczy pobiera więcej powietrza z boku optymalizując obieg powietrza w komorze ładunkowej załadowanej paletami okręconymi folią ochronną. Kolejne ulepszenie w topowym produkcie Schmitz’a to wewnętrzne oświetlenie powierzchni ładunkowej chłodni złożone z 4 punktów LED. Oświetlenie LED zużywa mniej energii od konwencjonalnego, oddaje na zewnątrz mniej ciepła oraz dużo lepiej doświetla wnętrze furgonu.
Dziękuję za rozmowę
Michał Bąk

Ostatnie artykuły