Filmy

Ciężarówka w leasing

Branża transportowa przechodzi obecnie trudny czas. Zła passa dla firm sektora STL trwa już pół roku i chyba nikt w tej chwili nie jest w stanie określić kiedy nastąpi przełom. Jak wiadomo redukcja przewozów wynika z kryzysu w przemyśle produkcyjnym. Mniej pracy dla transportowców oznacza brak inwestycji w nowe środki transportu. Ostatnie statystyki pokazują o ile mniej pojazdów trafiło do odbiorców, dotyczy to również usług prowadzonych przez firmy leasingowe.


Piotr Warmuła, kierownik w Europejskim Funduszu Leasingowym odpowiedzialny za segment pojazdów ciężarowych

Jest Pan specjalistą od rynku transportowego, w branży samochodów ciężarowych to najgorszy okres od wielu lat. Czy według Pana ta sytuacja, jak mówią niektórzy analitycy, może potrwać nawet kilka lat?
- Nie byłbym aż takim pesymistą. Każdą branżę dotykają cykle koniunkturalne. W ostatnim okresie nałożyło się na to kilka innych istotnych czynników, takich jak ogólnoświatowy kryzys finansowy, drastyczne zmiany w cenach ropy naftowej czy duże wahania PLN w stosunku do EUR. Proszę pamiętać, że transport (leasing także) uznawany jest za barometr gospodarki. To właśnie ta branża najszybciej reaguje na ożywienie gospodarcze. Większość analityków wskazuje, że ożywienie gospodarcze powinno nastąpić na przełomie 2009/2010. A zatem transport powinien je odczuć już nieco wcześniej.

W ubiegłym roku wartość umów EFL na środki transportu drogowego wyniosła 3782,20 mln zł. Jednocześnie w porównaniu z rokiem 2007, odnotowaliście mniejszą sprzedaż (ciągniki siodłowe o 8 proc., naczepy o 3 proc.). Kiedy zauważyliście, że rynek zaczął spowalniać?
- EFL bardzo mocno stawia na długotrwałe relacje z naszymi dostawcami. To oni, szczególnie specjalizujący się w rynku pojazdów używanych, zaczęli nam wskazywać pierwsze symptomy spowolnienia już w grudniu 2007, w momencie, kiedy sprzedaż pojazdów nowych "szła" jeszcze pełną parą. Natomiast najmocniej odczuliśmy ten spadek w kwietniu 2008r. Można powiedzieć, że właśnie w kwietniu sprzedaż leasingu w tym segmencie załamała się.

Ze statystyk wynika, że największe spadki pojawiły się w branży transportu długodystansowego, czy w takiej sytuacji segment komunalny i budowlany będzie dla Was priorytetem?
- Te segmenty zawsze były dla nas priorytetem. Od 2004 roku bardzo mocno stawialiśmy na ofertę dla tzw. transportu gospodarczego. Jest to segment znacznie mniej doinwestowany w Polsce niż transport międzynarodowy, znacznie bardziej specjalistyczny i często wymagający niestandardowego sprzętu. Oznacza to, że pojazdy często są droższe niż pojazdy uniwersalne (np. ciągnik z naczepą), ale rentowność tego typu transportu jest większa. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie leasingiem samorządów lokalnych. Dzięki unijnym dopłatom, możliwe jest rozbudowa infrastruktury komunalnej.

Czy możliwe jest sfinansowanie zakupu środków transportu również przez samorządy gmin?
- Samorządy mogą dokonywać zakupu w leasingu nie tylko środków transportu komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, czy inne pojazdy szynowe), ale również sprzętu komunalnego niezbędnego do wykonywania zadań związanych z prawidłowym utrzymaniem dróg, wywozem śmieci itp.

Jak w obecnej sytuacji EFL mógłby zachęcić klientów do leasingowania środków transportu. Czy możliwe jest obniżenie kosztów umów leasingowych?
- Ostatni okres nie jest najlepszy dla firm leasingowych nie tylko ze względu na znacznie mniejszy popyt na usługi leasingowe ale także ze względu na znaczny wzrost kosztów finansowania działalności oraz ograniczone możliwości pozyskania środków. Część naszej konkurencji znacznie ograniczyła ilość podpisywanych umów za względu na powyższe. Na szczęście ostatni okres jest także okresem obniżania stóp procentowych przez Banki Centralne. Wpływa to znacząco na obniżenie kosztów finansowania dla klienta. Dotyczy to obecnie wszystkich walut, zarówno PLN jak także EUR i CHF.

Stagnacja na rynku pracy powoduje kłopoty także u tych przedsiębiorców, którzy już leasingują sprzęty, czy jesteście przygotowani na sytuacje, w której trzeba by prolongować część spłat, tak aby klient mógł w sezonie spłacić zaległości? Czy możliwe jest renegocjowanie wcześniej podpisanych umów?
- Każda tego typu sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Badana jest obecna sytuacja finansowa klienta i możliwość spłaty zobowiązań przy założeniu zmiany harmonogramu. W ostatnim okresie zauważamy także zwiększone zainteresowanie pojazdami poleasingowymi ze strony naszych dostawców. Przy obecnym kursie EUR pojazdy te są bardziej atrakcyjne cenowo niż te z Unii Europejskiej.

Gdy widzimy, że za chwilę nie będziemy w stanie płacić czynszów leasingowych, może warto wtedy poszukać firmy, która przejmie od nas leasing? Czy przepisy podatkowe nie stoją temu na przeszkodzie?
- W sytuacji gdy minęło już 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji (dla ciągnika siodłowego czy naczepy 36 miesięcy a dla samochodu ciężarowego 24 miesiące) nie ma żadnych przeciwwskazań. W pozostałych przypadkach, na pewno na korzyść klienta będzie działał fakt, iż zakończenie umowy leasingu przed upływem 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji było spowodowane sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstwa i nie powinno mieć to negatywnych konsekwencji podatkowych.

Na koniec może bardziej optymistycznie. Na rynku pojawiają się nowe auta, mamy już zapowiedziane nowe premiery. Czy EFL planuje jakieś nowe usługi dla przedsiębiorców chcących leasingować pojazdy ciężarowe? Może warto dostosować usługi pod konkretne branże i indywidualnie ustalać harmonogramy rat?
- Zgadza się. Od jakiegoś już czasu proponujemy naszym klientom harmonogramy sezonowe dopasowane do sezonowości przychodów klienta. Ma to szczególne znaczenie np. dla klientów z branży rolnej, gdzie skrajnie klient może nieć nawet jeden duży czynsz rocznie a pozostałe są czynszami odsetkowymi. Z zainteresowaniem patrzymy także jak rozwija się w Polsce usługa wynajmu długoterminowego pojazdów ciężarowych. Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów zachodnich oraz rozwój tego rynku w samochodach lekkich, ten segment rynku może się w najbliższych latach bardzo dynamicznie rozwijać.


Dziękuję za rozmowę
Michał Bąk

Ostatnie artykuły