Filmy
  • Moto-pasje
  • Jubileusz współpracy Daimler-Motoren i Kässbohrer

Jubileusz współpracy Daimler-Motoren i Kässbohrer

Kontakty biznesowe pomiędzy ówczesnym producentem pojazdów użytkowych, firmą Karl Kässbohrer z Ulm i byłą spółką Daimler-Motoren ze Stuttgartu sięgają 1910 r. Niezwykle owocna i intensywnie rozwijająca się współpraca pomiędzy obydwiema markami autobusów w ramach spółki EvoBus rozpoczęła się na długo przed powołaniem do życia największego w Europie producenta autobusów pod szyldem koncernu Daimler AG. Przypomina się o tym obecnie, na krótko przed 100 rocznicą wyprodukowania przez Kässbohrera pierwszego autobusu, który opuścił fabrykę w Ulm-Wiblingen 11 lutego 1911r. , oraz w roku, w którym marka Setra skończy 60 lat.

W opracowaniu znajduje się dokument pt. Niemiecki przemysł motoryzacyjny w latach 1886-1979, wydany przez Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, VDA. Nazwisko Karla Kässbohrera jako producenta nadwozi samochodowych, specjalizującego się w wytwarzaniu naczep ciężarowych, jest wymieniane już w kontekście 1908 r., aby następnie, w 1910 r. , pojawić się w obszerniejszej wzmiance: Oprócz powozów, Fabryka Samochodów Karl Kässbohrer dostarcza limuzyny typu faeton oraz nadwozia typu lando producentom Daimler, Opel, Adler i NSU.

W tamtych czasach, gdy większość producentów automobili zlecała produkcję nadwozi do swoich pojazdów kołodziejom, faetony były wygodnymi, odkrytymi pojazdami, przeznaczonymi do jazdy spacerowej. Lando to francuska nazwa rodzaju nadwozia samochodowego, w którym część dachu jest odsuwana, umożliwiając jazdę w pojeździe odkrytym lub zamkniętym. Z tego względu tylną część dachu tego zazwyczaj cztero- lub sześciodrzwiowego pojazdu stanowił dach składany w harmonijkę. Landa były na ogół używane jako limuzyny dla dostojników państwowych i były to wyroby klasy Premium najznakomitszych producentów, takich jak: Mercedes, Maybach, Rolls-Royce.

Dziesięć lat po założeniu firmy zmieniono jej nazwę na Erste Ulmer Karosseriefabrik Karl Kässbohrer i przeniesiono siedzibę z Lautenberg w cieniu katedry w Ulm na północne obrzeża miasta, na ówczesną ulicę Obere Karlstraße w pobliżu linii kolejowych Ulm–Stuttgart i Ulm–Aalen/Ellwangen. Ten ważny dla rozwoju młodego jeszcze zakładu rzemieślniczego Karla Kässbohrera krok zapoczątkował produkcję pojazdów użytkowych w Ulm. W ciągu następnych dziesięcioleci ta gałąź przemysłu stała się najważniejszą w słynnym mieście uniwersyteckim nad Dunajem, dając tysiącom ludzi i wielu pokoleniom pracę i chleb.

Dzień 11 lutego 1911 okazał się kamieniem milowym i faktycznym początkiem historii autobusów firmy Kässbohrer, obfitującej w niezwykłe wydarzenia. Tego dnia uruchomiono pierwszą linię autobusową w Ulm, prowadzącą z Placu Katedralnego do dzielnicy Wiblingen położonej na południu miasta. Jednym z udziałowców specjalnie w tym celu założonej spółki komunikacyjnej był Karl Kässbohrer, który wniósł do niej aport w postaci pierwszego wyprodukowanego we własnych zakładach autobusu. Pojazd ten zmontowano na podwoziu firmy Saurer, miał on 18 miejsc siedzących i dziesięć stojących, i był napędzany czterocylindrowym silnikiem osiągającym moc 22 kW/30 KM. Nadwozie wyprzedzało swoją epokę: W przeciwieństwie do powszechnych wówczas rozwiązań, kierowca siedział w zamkniętej kabinie, pierwszej tego typu wśród niemieckich konstrukcji nadwozi.

Ewidentne przykłady efektywnej symbiozy między bogatym w tradycje producentem autobusów z Ulm a innowacyjnym, nieustannie poszukującym najnowszych rozwiązań technicznych przedsiębiorstwem - wynalazcą samochodu, założonym przez Gottlieba Daimlera, Wilhelma Maybacha i Karla Benza, są widoczne w wielu pojazdach. Po pierwszej wojnie światowej w Europie zrodziła się potrzeba mobilności, przybierająca coraz większe rozmiary. Wielu, dziś już prawie nieznanych producentów pojazdów, i rozwijające się w szybkim tempie liczne przedsiębiorstwa komunikacyjne średniej wielkości, już w tamtych czasach zaufały podwoziom Mercedes-Benz i nadwoziom Kässbohrera. Znakomitym przykładem współpracy pomiędzy obydwoma pionierami w dziedzinie produkcji autobusów są autobusy o aerodynamicznej linii nadwozia, skonstruowane przez Kässbohrera w 1935 r. na zamówienie Kolei Niemieckich. Były one montowane w zakładach Kässbohrera na podwoziu Daimler-Benz. Ich głównym przeznaczeniem była obsługa linii komunikacyjnych na nowych autostradach. Pojazdy te mogły osiągać średnią prędkość 100 km/h i prędkość maksymalną 130 km/h. W tym celu Daimler-Benz wyposażył je w specjalną przekładnię przyspieszającą oraz opony do jazdy z dużą prędkością. Autobusy te obsługiwały m.in. nowo uruchomione połączenie Lipsk - Berlin.

Również skonstruowany przez Kässbohrera w 1938 r., największy wówczas autobus świata, powstał w wyniku koprodukcji. Czteroosiowy autobus zmontowano na podwoziu ciągnika siodłowego Mercedes-Benz, typ LZ 8000, światowej nowości w branży samochodów ciężarowych. Pojazd mieścił 170 pasażerów. Współpraca zacieśniła się jeszcze bardziej po 1976 r. Kässbohrer wprowadził wówczas na rynek autobusy serii 200. Zapewniała ona klientom marki Setra - po zintegrowaniu dotychczasowego dostawcy silników, firmy Henschel z Kassel, z koncernem Daimler-Benz - możliwość wyboru między silnikami Diesla produkcji Mercedes-Benz lub MAN. Niebawem udział silników Mercedes-Benz w autobusach Setra wynosił blisko 90 proc. i Kässbohrer stał się jednym z największych klientów detalicznych na rynku non-captive sprawdzonych już z powodzeniem napędów z Mannheim. Obecnie wszystkie autobusy Setra o mocy od 210 do 370 kW są wyposażane w najnowocześniejsze, ekologiczne i niezwykle ekonomiczne silniki Diesla wykorzystujące technologię SCR, pochodzące z zakładów Mercedes-Benz w Mannheim.

Dobrych od ponad 80 lat stosunków biznesowych, łączących wielki koncern samochodowy ze Stuttgartu i średniej wielkości zakład produkujący pojazdy w Ulm, dowodzi także reakcja ówczesnego koncernu Mercedes-Benz AG na trudności ekonomiczne, w jakich w połowie lat 90. ubiegłego stulecia znalazła się spółka Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH: koncern Mercedes-Benz AG zaproponował jej współpracę w zakresie produkcji autobusów z gwarancją utrzymania miejsc pracy do końca 1998 r. Był to pierwszy krok w kierunku utworzenia w 1995 r. spółki EvoBus GmbH ze 100-proc. udziałem koncernu Daimler, skupiającej działalność w dziedzinie produkcji autobusów prowadzoną przez dział Mercedes-Benz Omnibusse i marki Setra firmy Kässbohrer. Zapewnione zostało dalsze istnienie bogatej w tradycje i renomowanej marki autobusów Setra z doskonałymi równocześnie perspektywami kontynuacji rozwoju, a jej sukces do dziś uzasadnia słuszność decyzji ojców tego projektu o podjęciu współpracy przemysłowej.

Źródło: Daimler Communication

Ostatnie artykuły