Filmy

Nowy Peugeot 301

Peugeot 301, pierwszy sedan marki w segmencie B, jest przeznaczony dla klientów poszukujących wygodnego i funkcjonalnego samochodu. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2012 roku, model ten został wyprodukowany w liczbie ponad 360 tys. sztuk na całym świecie. Swój sukces zawdzięcza uznanym zaletom: przestronnemu wnętrzu i pojemnemu bagażnikowi, jednemu z największych w segmencie, a także doskonałym właściwościom jezdnym świadczącym o know-how Peugeot, oraz konstrukcji dostosowanej do lokalnych potrzeb..

Nowy Peugeot 301 poszerza listę swoich zalet o nowe atuty, aby w pełni odpowiedzieć na oczekiwania coraz liczniejszych klientów z tego strategicznego segmentu. Jego nadwozie zmienia się zgodnie z najnowszymi kanonami stylistycznymi marki. Pionowa osłona chłodnicy, umiejętnie wpasowane w nadwozie reflektory i staranne połączenia doskonale oddają solidność samochodu. Charakterystyczne światła z diodami LED z przodu świadczą o zaawansowaniu technologicznym.

Duży ekran dotykowy o przekątnej 7” jest jednym z najważniejszych elementów nowego wyposażenia. Szybki i precyzyjny w działaniu dzięki zastosowaniu technologii pojemnościowej przekazuje obraz z kamery cofania oraz systemu nawigacji TomTom 3D. Pozwala również na obsługę smartfona i dostęp do jego aplikacji dzięki funkcji Mirror Screen triple play, niedostępnej w innych samochodach z tego segmentu.

Gama nowoczesnych silników pozwala na wykorzystanie dynamiki samochodu. Trzycylindrowy silnik benzynowy PureTech, który jest nowością w Peugeot 301, został już zamontowany w ponad milionie samochodów marki na całym świecie. W silnikach benzynowych 1.6 VTi 115 KM pojawia się także najnowszej generacji automatyczna skrzynia biegów EAT6 wyposażona w technologię Quickshift. Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, jednostka 1.6 BlueHDi 100 KM zwraca uwagę rekordowo niskim zużyciem paliwa i wysoką przyjemnością jazdy.

Nowy Peugeot 301 jest pierwszym samochodem marki opracowanym wyłącznie z myślą o rynkach, na których występuje duże zapotrzebowanie na prestiżowe sedany. Dzięki dostosowaniu do specyfiki różnych krajów model ten spełnia oczekiwania klientów i jest przystosowany do ich sposobu użytkowania samochodu.

Nadwozie nowego sedana jest atletycznie wyprofilowane zgodnie z najnowszymi kanonami stylistycznymi marki. W górnej części pionowej osłony chłodnicy pojawia się nazwa marki z logo lwa w samym środku. Wykonane z trzech materiałów reflektory przednie są starannie wpasowane w nadwozie. Kształt opalizujących tylnych świateł przypomina potrójny ślad pazurów.

Kierowca i czterej pasażerowie mogą wygodnie zająć miejsce w komfortowej, starannie wykończonej kabinie. Bagażnik należy do najbardziej pojemnych w tym segmencie. Jego pojemność wynosi 640 litrów. Mierzony zgodnie z normą VDA 210 sięga 506 dm3 i można go jednym ruchem ręki zwiększyć poprzez złożenie tylnych oparć, dzielonych w proporcji 1/3-2/3, do 1 332 dm3 (wg normy VDA 214).

Peugeot 301 stanowi prawdziwy przełom w tym segmencie pod względem wyposażenia i wyjątkowych zalet użytkowych. Posiada duży, dotykowy ekran pojemnościowy 7”, dostęp do mobilnych usług dzięki triple play Mirror Screen (MirrorLink®, Android Auto®, Apple Carplay), system nawigacji TomTom 3D i kamerę cofania.

Samochód reprezentuje również najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki pełnemu wachlarzowi wyposażenia obejmującego ABS, ESP, system wspomagania hamowania awaryjnego (AFU) i wykrywania spadku ciśnienia DSG. Użytkowników chronią czołowe i boczne poduszki oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, również na tylnych miejscach. Tylne siedzenia są także wyposażone w system mocowania fotelików dziecięcych IsoFix.

Samochód świetnie zachowuje się na drodze i zapewnia doskonały kompromis pomiędzy komfortem a trzymaniem się drogi niezależnie od warunków jazdy. Podobnie jak w innych modelach wykorzystano w nim uznany know-how zespołów projektowych marki.

Najnowszej generacji silniki Euro 6 zapewniają wysoką przyjemność jazdy przy niskim spalaniu. Oferta silników benzynowych obejmuje jednostki 1.2 PureTech 82 KM i 1.6VTi 115 KM. Ten drugi silnik może współpracować z automatyczną skrzynią biegów o 6 przełożeniach EAT6. Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, jednostka 1.6 BlueHDi 100 KM może się ponadto poszczycić rekordowo niskim poziomem emisji spalin.

Stylistyka typowa dla modeli najnowszej generacji
Elegancki wygląd Peugeot 301 zapewnia siedem kolorów nadwozia, w tym trzy zupełnie nowe: Szary Artense, Szary Moka i Niebieski Deep. Kabina jest dostępna w dwóch tonacjach do wyboru: jasnej i ciemnej. W wersji Allure z wnętrzem utrzymanym w ciemnej kolorystyce pojawia się nowa tekstylna tapicerka Cran Adamantium. W wersji tej dostępne są również częściowo skórzana tapicerka oraz dywaniki.

Zaawansowany technologicznie, przestronny i praktyczny
Unikalne wyposażenie i parametry użytkowe nowego Peugeot 301 sprawiają, że stanowi on prawdziwy przełom w tym segmencie aut. Jego wyróżniające się wysoką jakością i nowoczesnością wnętrze jest także komfortowe i funkcjonalne, zarówno dla pasażerów siedzących z przodu jak i z tyłu. Nadwozie, zbudowane na platformie o rozstawie osi 2,65 m, zapewnia dość miejsca w kabinie pięciu dorosłym pasażerom. Szerokość nad podłokietnikami wynosi 1,41 m z przodu i 1,40 m z tyłu. Pasażer siedzący na tylnej kanapie dysponuje, w zależności od położenia przedniego fotela, od 12 do 26 cm wolnej przestrzeni na wysokości kolan, co jest rekordowym wynikiem w tym segmencie aut. Codzienne użytkowanie auta ułatwiają rozmieszczone w całej kabinie liczne schowki: kieszenie w przednich drzwiach, schowek wbudowany w przedni podłokietnik, wnęka u podstawy środkowej konsoli i zamykany schowek w desce rozdzielczej.

Nowoczesna konstrukcja Peugeot 301 zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Wykonywanie manewrów i parkowanie jest ułatwione dzięki systemowi wspomagania parkowania tyłem oraz kamerze cofania, z której obraz strefy znajdującej się za samochodem jest przesyłany na duży ekran na środkowej konsoli. Ogranicznik prędkości/tempomat zapewnia zaś wyższy komfort i bezpieczeństwo na drodze. Auto wyposażono też w system elektronicznej kontroli stabilności (ESP), system zapobiegania blokadzie kół (ABS), oraz system kontroli ciśnienia w oponach (DSG), które czuwają nad sytuacją aby w razie konieczności wkroczyć do akcji.

W sytuacji gdy niemożliwe jest uniknięcie zderzenia, pasażerów chronią przed obrażeniami czołowe i boczne poduszki powietrzne (ochrona głowy i klatki piersiowej) oraz 3-punktowe pasy bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach. Ponadto tylne siedzenia wyposażono w mocowania fotelików dziecięcych IsoFix do bezpiecznego przewozu dzieci.

Ceniony ze względu na wysoką jakość układów jezdnych, Peugeot wykorzystał całe swoje bogate know-how, aby zapewnić autu doskonałe właściwości jezdne, podobnie jak w innych modelach marki. Peugeot 301 posiada przednie zawieszenie typu McPherson i tylne zawieszenie z belką skrętną. Koła z oponami Good Year lub Bridgestone w rozmiarze 185/65 R15T lub z oponami Michelin w rozmiarze 195/55 R16T posiadają hamulce tarczowe o średnicy 266 mm z przodu i hamulce bębnowe o średnicy 8 lub 9’’ (zależnie od kraju) z tyłu.

Dzięki odpowiednim ustawieniom zawieszenie zapewnia idealny kompromis między komfortem i trzymaniem się drogi, niezależnie od warunków drogowych. W efekcie uzyskano idealne filtrowanie nierówności nawierzchni. Stabilność nadwozia i komfort podróżowania pozostają na najwyższym poziomie nawet na drogach o bardzo zniszczonej nawierzchni.

Jak zwykle w samochodach marki układ kierowniczy ze starannie skalibrowanym elektrycznym zmiennym wspomaganiem zapewnia precyzyjne wyczucie drogi. Poza tym manewry parkowania i przy małych prędkościach są ułatwione dzięki minimalnemu wysiłkowi wymaganemu do obrotu kierownicy.

Sprawdzona solidność i skuteczność
Nowoczesność jest widoczna nie tylko w projekcie nadwozia nowego PEUGEOT 301, ale również w przypadku silników. W nowym, kompaktowym sedanie marki są montowane silniki najnowszej generacji. Zależnie od kraju mogą to być następujące jednostki:
- Benzynowe:
o 1,2 PureTech 82 KM z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach,
o 1,6 VTi 115 KM z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach,
o 1,6 VTi 115 KM z automatyczną, 6-przełożeniową skrzynią biegów EAT6.
- Wysokoprężne:
o 1,6 BlueHDi 100 KM z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach,
o 1,6 HDi 92 KM z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach.

Rodzina 3-cylindrowych silników benzynowych PureTech jest montowana w całej gamie Peugeot 208 oraz w nowych SUV-ach Peugeot 2008, 3008 i 5008. Turbodoładowana wersja tych silników, napędzających już ponad milion Peugeot-ów na świecie, została wyróżniona dwa lata z rzędu (2015 i 2016) tytułem „Engine of the Year”.

W całości zaprojektowany przez Grupę PSA silnik 1,2 PureTech 82 KM zapewnia dużą przyjemność prowadzenia w połączeniu z niewielkim zużyciem paliwa dzięki mocy jednostkowej wynoszącej aż 50 kW/l. W porównaniu do 4-cylindrowego silnika o takiej samej mocy jest on o 21 kg lżejszy i zużywa o 25% mniej paliwa. Stanowi on kwintesencję zaawansowanych technologii i spełnia wymagania normy Euro 6. Straty spowodowane oporami tarcia, stanowiące 1/5 mocy zużywanej przez silnik, zostały w przypadku tej jednostki zmniejszone o 30%. W tym celu powierzchnie sworzni tłoków, pierścieni i popychaczy zostały pokryte powłoką DLC (Diamond-like Carbon). Zamknięty w specjalnej obudowie „mokry” pasek rozrządu przyczynia się do obniżenia głośności pracy silnika.

Proces spalania został zoptymalizowany poprzez dopracowanie aerodynamiki w obrębie komory spalania (kanały dolotowe, grzybki zaworów, kształt komory) oraz dostosowanie układu zapłonowego do pracy przy zwiększonej proporcji niespalonych węglowodorów (IGR). Wykonana ze stopu aluminium głowica posiada 4 zawory na cylinder, wielopunktowy pośredni wtrysk paliwa oraz układ zmiennych faz rozrządu zaworów ssących i wydechowych (VVT). Ponadto głowica ta jest produkowana metodą traconego wosku. Ta przemysłowa metoda pozwala zmniejszyć liczbę części i wymiary całości. W rezultacie kolektor wydechowy, blok wylotowy układu chłodzenia i wspornik silnika tworzą jedną całość z głowicą. Silnik PureTech został także wyposażony w pompę oleju o zmiennej pojemności z układem sterowania zapewniającym stałe utrzymywanie optymalnego ciśnienia.
Silnik z układem wtrysku pośredniego rozwija maksymalną moc 60 kW (82 KM) przy 5 750 obr./min i osiąga maksymalny moment obrotowy 118 Nm przy 2 750 obr./min. Emisja CO2 w cyklu mieszanym wynosi 110 g/km.

Silnik 1,6 VTi 115 KM jest 4-cylindrową, 16-zaworową benzynową jednostką z lekkich stopów. Od strony układu dolotowego jest on wyposażony w wałek z układem zmiennych faz rozrządu (VVT) i może być zasilany paliwem o liczbie oktanowej do 95. Podobnie jak w silniku PureTech, wiele wysiłku włożono w zmniejszenie oporów tarcia (dokładne docieranie płaszczy cylindrów, tłoki ze zoptymalizowanym układem pierścieni, itp.). W efekcie uzyskano obniżenie poziomu emisji CO2, dodatkowo wzmocnione przez zastosowanie pompy olejowej o zmiennej wydajności.

Maksymalna moc silnika wynosi 85 kW (115 KM) przy 6050 obr./min a maksymalny moment obrotowy 150 Nm jest osiągany przy 4 000 obr./min. Ta nowoczesna jednostka, również spełniająca wymagania normy Euro 6, jest dostępna z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach lub z 6-przełożeniową skrzynią automatyczną. W tym ostatnim przypadku chodzi o nową skrzynię produkowaną przez firmę Aisin i noszącą oznaczenie EAT6 (Efficient Automatic Transmission 6). Zastosowana w niej technologia Quickshift zapewnia dużą przyjemność prowadzenia dzięki płynnym i szybkim zmianom przełożeń. Ponadto dzięki zmniejszeniu wewnętrznych oporów tarcia oraz wewnętrznych poślizgów, poprzez zastosowanie przekładni hydrokinetycznej o regulowanym sprzęgle ryglującym, zapewnia ona znaczne obniżenie emisji CO2. Emisja spalin w cyklu mieszanym wynosi w tym silniku 148 g CO2/km z manualną 5-przełożeniową skrzynią biegów i 154 g CO2/km z automatyczną skrzynią biegów EAT6 o 6 przełożeniach.

Silnik wysokoprężny 1,6 BlueHDi 100 KM oferuje unikalne połączenie technologii selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) z aktywowanym filtrem cząstek stałych (FAP). Silnik ten zapewnia dużą przyjemność prowadzenia i wyróżnia się rekordowo niskim zużyciem paliwa. Technologia SCR jest obecnie najskuteczniejszą dostępną na rynku technologią redukcji emisji tlenków azotu (NOx). Jest to jedyna technologia umożliwiająca redukcję emisji tlenków azotu nawet o 90%. Katalizator SCR, umieszczony przed filtrem FAP z dodatkiem katalitycznym, bardzo wcześnie wkracza do działania. Takie umiejscowienie było możliwe ze względu na możliwość regeneracji filtra FAP w niższych temperaturach niż w przypadku innych technologii FAP stosowanych przez konkurencję. Filtr FAP pracujący w oparciu o specjalny dodatek do paliwa eliminuje 99,9% liczby cząstek, łącznie z najdrobniejszymi. Ten spełniający wymagania normy Euro 6 silnik rozwija maksymalną moc 73 kW (100 KM) przy 3 750 obr./min i osiąga maksymalny moment obrotowy 254 Nm przy 1 750 obr./min. W połączeniu z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach silnik ten emituje w cyklu mieszanym 110 g CO2/km.

Nowy Peugeot 301 został tak zaprojektowany, aby umożliwić jego dostosowanie do wszelkich rodzajów użytkowania i rynków zbytu. I tak na przykład wyżej wymienione silniki mogą być zastąpione innymi jednostkami, spełniającymi wymagania lokalnych norm.
Taka adaptacja do geograficznej specyfiki danego rynku pozwala najlepiej spełnić oczekiwania klientów ze stref o trudnych warunkach, czy to ze względu na złą jakość nawierzchni dróg, czy też gorący, zimny lub wilgotny klimat. Dlatego układy jezdne we wszystkich wersjach są dostosowane do dróg o zniszczonej nawierzchni. Dla stref o jeszcze trudniejszych warunkach drogowych auto może być wyposażone w podsilnikową płytę ochronną.

Osłony przeciwbłotne, wykonane z tworzywa o zwiększonej odporności na mróz, są mocowane do nadwozia za pomocą czternastu śrub. Dzięki swojej wielkości zapewniają one maksymalne pokrycie i skuteczną ochronę komory silnika przed rozpryskami żwiru.
Podwójne uszczelnienie drzwi stanowi skuteczną ochronę wnętrza przed pyłem, wilgocią, jak również przed hałasami z zewnątrz, na przykład podczas jazdy w deszczu.
W celu zapewnienia trwałej solidności, wiele elementów zewnętrznych i w kabinie jest mocowanych na śruby. W ten sposób zamontowana jest na przykład deska rozdzielcza, która dla większej sztywności posiada wewnętrzną poprzeczną belkę i wzmocnienia.
Układ doprowadzenia powietrza do silnika jest wyposażony w bardzo skuteczny separator wody i posiada wlot z przodu auta, umożliwiający zasysanie chłodniejszego powietrza. Klakson jest wyposażony w membranę zamiast trąbki, co zapewnia mu całkowitą odporność na rozpryski wody.

Poszczególne elementy wyposażenia również spełniają powyższy wymóg solidności i wysokiej jakości. Jeśli chodzi o komfort cieplny, dostępne są trzy poziomy ogrzewania/klimatyzacji. Systemy klimatyzacji ręcznej i sterowanej elektronicznie są montowane – zależnie od poziomu wyposażenia – z kanałami nawiewu na tylne siedzenia, optymalizującymi ich działanie. Aby dostosować auto do użytkowania w krajach tropikalnych, odpowiednio zmodyfikowano klimatyzację w wersjach z silnikiem 1,2 PureTech 82 KM i 1,6 VTi 115 KM. Dla zapewnienia skuteczności zmieniono parametry kompresora, skraplacza i układu schładzania powietrza. W tym samym celu zmodyfikowane zostało oprogramowanie w wersji z automatyczną skrzynią biegów EAT6. Ponadto dodatkowy przycisk „AC Max” obecny w wersjach z klimatyzacją sterowaną elektronicznie umożliwia przejście jednym wciśnięciem do maksymalnego chłodzenia. Dodatkowo nawiewy na desce rozdzielczej zostały odpowiednio rozmieszczone, a ich wielkość dobrana dla zapewnienia szybszego i skuteczniejszego rozprowadzenia chłodnego powietrza w kabinie.

Dla krajów o zimnym klimacie przewidziano montaż elektrycznych nagrzewnic umożliwiających szybkie ogrzanie powietrza w kabinie. Całość uzupełniają podgrzewane siedzenia i podgrzewana dolna strefa przedniej szyby. W krajach o bardzo zimnym klimacie podgrzewana dolna strefa przedniej szyby pozwala zapobiegać przywieraniu wycieraczek podczas silnych mrozów.

Kierowca może z kabiny sterować otwarciem niektórych zamków. Umieszczone w podłodze dźwignie umożliwiają otwarcie pokrywy wlewu paliwa i klapy bagażnika. W wersjach z funkcją zdalnej blokady drzwi sterowanie otwarciem klapy bagażnika przeniesiono na deskę rozdzielczą; jej otwarcie jest również możliwe za pomocą pilota. Konfiguracja elektroniki sterowniczej (Full Can typu Eco 2010) umożliwia ponadto blokowanie drzwi podczas jazdy z chwilą przekroczenia prędkości 10 km/h.

Nowy Peugeot 301 jest produkowany w zakładzie w Vigo (Hiszpania). Spełnia on najwyższe standardy produkcyjne Grupy PSA.

Ostatnie artykuły