Filmy
  • Artykuły
  • Porsche 718 Cayman z 4-cylindrowym silnikiem turbo

Porsche 718 Cayman z 4-cylindrowym silnikiem turbo

Zaledwie kilka tygodni po premierze roadstera 718 Boxster gamę nowej serii samochodów Porsche z umieszczonym centralnie silnikiem uzupełnia sportowe coupé 718 Cayman. Czwarta, zmodernizowana generacja modelu ma jeszcze bardziej wyraziste, atletyczne linie. Po raz pierwszy wersja z twardym dachem cenowo plasuje się poniżej odmiany otwartej – tak samo jak w przypadku modeli 911. W Polsce ceny nowego Porsche 718 Cayman startują od 224 510 złotych, a 718 Cayman S – od 318 620 złotych.

Porsche 718 Cayman korzysta z tych samych 4-cylindrowych, turbodoładowanych silników typu bokser co 718 Boxster. W rezultacie, po raz pierwszy, zarówno jednostki coupé, jak i roadstera legitymują się identyczną mocą. Bazowa wersja z pojemności 2 litrów osiąga 221 kW (300 KM). Model „S” przy pojemności 2,5 litra rozwija moc 257 kW (350 KM). W porównaniu z poprzednikami w obu przypadkach oznacza to przyrost mocy o 18 kW (25 KM). Równocześnie średnie zużycie paliwa w europejskim cyklu pomiarowym (NEDC) spadło z 8,1 do 5,7 l/100 km.

Imponujący moment obrotowy nowych silników 718 Cayman zapewnia przyjemność z jazdy i zwinność nawet przy niskich obrotach. 2-litrowy silnik Porsche 718 Cayman osiąga 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego (+90 Nm) w szerokim przedziale 1 950 - 4 500 obr./min.

2,5-litrowa jednostka 718 Cayman S wyróżnia się turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek (VTG), dotychczas zarezerwowaną wyłącznie dla Porsche 911 Turbo. W „718” sprężarkę VTG po raz pierwszy dodatkowo wyposażono jednak w zawór wastegate. Silnik nowego modelu wytwarza 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego (+50 Nm) od 1900 do 4500 obr./min. Dla kierowcy oznacza to swobodę przyspieszania w całym zakresie obrotów.

Porsche 718 Cayman z przekładnią PDK i opcjonalnym pakietem Sport Chrono przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,7 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 275 km/h. 718 Cayman S na sprint od zera do „setki” potrzebuje 4,2 s i osiąga prędkość maksymalną 285 km/h.

Nowe zestrojenie podwozia: lepsza precyzja i większa stabilność boczna
W zakresie dynamiki jazdy nowe modele 718 Cayman podążają śladami klasycznych samochodów Porsche 718 z silnikami umieszczonymi centralnie. Dzięki swojej wyjątkowej zwinności te historyczne auta sportowe z lat 50. i 60. wygrały szereg uznanych wyścigów, między innymi Targa Florio oraz Le Mans.

Zupełnie nowe zestrojenie podwozia 718 Cayman pozwoliło na poprawienie sztywności bocznej i precyzji prowadzenia kół. Inżynierowie Porsche zastosowali sztywniejsze sprężyny i stabilizatory, odpowiednio zmodyfikowali też charakterystykę amortyzatorów. Układ kierowniczy – o 10 % bardziej bezpośredni – zwiększa zwinność i radość z jazdy. Tylne obręcze, teraz o pół cala szersze, w połączeniu z przeprojektowanymi oponami zapewniają większy potencjał siły poprzecznej, a tym samym – większą stabilność w zakrętach.

Elementy dodatkowego wyposażenia z zakresu dynamiki jazdy, takie jak pakiet Sport Chrono i Porsche Torque Vectoring (PTV), pozwalają dodatkowo podkreślić sportowy charakter Porsche 718 Cayman. Kolejną opcją jest system PASM z obniżonym o 10 mm prześwitem, a dla modeli „S”, po raz pierwszy, dodatkowo przewidziano także sportowe zawieszenie PASM obniżone o 20 mm. Podobnie jak w przypadku wielu innych samochodów sportowych Porsche, ustawienia pakietu Sport Chrono można modyfikować za pomocą przełącznika na kierownicy. Poza poprzednimi trybami „Normal”, „Sport” i „Sport Plus” do wyboru jest również program „Individual”, który przywołuje zdefiniowane wcześniej, indywidualne parametry różnych systemów.

Z uwagi na większe możliwości dynamiczne samochodu w nowej generacji zastosowano wydajniejszy układ hamulcowy z tarczami o średnicy 330 mm z przodu i 299 mm z tyłu. 718 Cayman otrzymał hamulce stosowane wcześniej w modelu Cayman S, a 718 Cayman S korzysta z 4-tłoczkowych zacisków z Porsche 911 Carrera oraz o 6 mm grubszych tarcz.

Charakterystyczne linie i bardziej muskularny wygląd
Kompleksowo zmodernizowaną technologię odzwierciedla wyrazisty design nowego Porsche 718 Cayman. Napięte proporcje, szerokie wloty powietrza z przodu i po bokach oraz nisko poprowadzona linia maski podkreślają dodatkowy ładunek dynamiki. Przedni pas ma teraz ostrzejsze, bardziej muskularne rysy, a jego optyczną szerokość podkreślają smukłe lampy nad wlotami powietrza, odpowiadające za światła postojowe i kierunkowskazy. Zakres zmian uzupełnia zmieniony kształt biksenowych reflektorów z zintegrowanymi światłami dziennymi LED. Na życzenie dostępne są reflektory diodowe z czteropunktowymi światłami dziennymi.

Widziane z boku, nowe coupé zwraca uwagę mocno wyprofilowanymi błotnikami i progami. Zmodyfikowany tylny pas wygląda na znacznie szerszy – to zasługa ozdobnego, czarnego pasa z lśniącym wykończeniem i napisem „Porsche” pomiędzy lampami. Również same lampy zostały kompletnie przeprojektowane. Wyróżniają się trójwymiarowym designem i czteropunktowymi światłami hamowania, które zdają się swobodnie unosić wewnątrz kloszy.

Odnowione wnętrze i system PCM w standardzie
W kabinie zmiany są widoczne zarówno w przypadku 718 Cayman, jak i 718 Boxster. Nowa jest górna część deski rozdzielczej wraz z otworami wentylacyjnymi oraz sportowa kierownica wzorowana na tej z 918 Spyder. Lista wyposażenia wzbogaciła się o szerokie możliwości łączności w ramach nowego, montowanego seryjnie systemu multimedialnego Porsche Communication Management (PCM). Standardem są tu również: przygotowanie do podłączenia telefonu komórkowego, interfejsy audio oraz 150-watowe nagłośnienie Sound Package Plus.

PCM można rozbudować o dodatkowe opcje, np. moduł Connect zawierający specjalne rozszerzenia dla smartfonów, takie jak port USB, interfejs Apple CarPlay oraz aplikację Porsche Car Connect. Kolejną opcją jest moduł nawigacji z obsługą głosową, która ułatwia wprowadzanie parametrów celu podróży. Przy wyborze modułu Connect Plus nawigację można rozszerzyć o informacje o ruchu drogowym dostarczane w czasie rzeczywistym. Kierowcy mają do dyspozycji również dodatkowe usługi na smartfony, w tym aplikacje Porsche Connect oraz Porsche Car Connect.

Modele 718 Cayman oraz 718 Cayman S można już zamawiać. Ich wprowadzenie na rynek europejski rozpoczyna się 24 września 2016 roku.

Ostatnie artykuły