Filmy
  • Artykuły
  • Jak ochronić samochód przed kradzieżą?

Jak ochronić samochód przed kradzieżą?

Przezorny zawsze ubezpieczony, ta zasada powinna towarzyszyć każdemu kierowcy. Posiadanie samochodu to nie tylko sama przyjemność jazdy, ale też masa zmartwień i obowiązków. Taki zakup wymaga często wielu wyrzeczeń i długotrwałych oszczędności, dlatego warto zadbać o dobrą ochronę auta na wypadek uszkodzenia, a zwłaszcza kradzieży.


Niestety na polskich ulicach wciąż nie brakuje zainteresowanych cudzą własnością. Często zdarza się, że samochody znikają prosto spod naszych okien lub z nawet własnego podwórka. Jak zatem uchronić swoje auto przed złodziejami?


Rodzaje zabezpieczeń
Na rynku dostępnych jest wiele zabezpieczeń, od tradycyjnych alarmów po zaawansowane technologicznie blokady. Czasy rzucających się w oczy mechanicznych blokad kierownicy dawno już minęły, teraz tego typu zabezpieczenia są dużo bardziej skuteczne, a przede wszystkim niewidoczne. Systemy unieruchamiające kierownice montowane są na stałe, pod kolumną kierowniczą, a układy blokujące skrzynię biegów uruchamiane są z pilota. Innym rozwiązaniem może być ukryty przełącznik odcinający zapłon silnika. Jego zaletą jest możliwość umieszczenia go np. pod tapicerką, w miejscu wybranym przez właściciela auta. Podobne działają popularne immobilisery, które bardzo często należą do elementów standardowego wyposażenia nowego samochodu. Do uruchomienia tak zabezpieczonego pojazdu niezbędne jest zbliżenie, w odpowiednim miejscu, specjalnego czujnika, w innym wypadku system blokuje najważniejsze obwody silnika, czym uniemożliwia jazdę. Kolejną propozycją są lokalizatory GPS monitorujące położenie samochodu. Dzięki takim urządzeniom można śledzić swoje auto na ekranie smartfona lub komputera. Zaawansowane wersje systemów rejestrują też dźwięk wewnątrz pojazdu oraz wysyłają powiadomienia SMS. Niestety takie rozwiązanie jest dość kosztowne, ponieważ zwykle wymaga comiesięcznych opłat abonamentowych za korzystanie z usługi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej skomplikowane instalacje nie zastąpią ostrożności i rozwagi właściciela samochodu. Dlatego dobrym posunięciem będzie również zakup odpowiedniego ubezpieczenia.


Ubezpieczenie gwarancją wartości auta
Tylko dobre ubezpieczenie nowego samochodu może dać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wypłata odszkodowania w przypadku kradzieży jest możliwa m.in. dzięki ubezpieczeniom AC i RTI. Polisa Autocasco to najpopularniejsza forma dobrowolnego ubezpieczenia pojazdów od zdarzeń losowych. Posiadacze takiej polisy mogą liczyć na zwrot kosztów naprawy uszkodzonego samochodu lub wypłatę rekompensaty za szkodę całkowitą, albo kradzież aut w wysokości ustalonej w umowie ubezpieczeniowej. Zakres ochrony ubezpieczenia AC zależy głownie od oferty wybranego zakładu ubezpieczeń, ale też indywidualnych preferencji właściciela samochodu. Dodatkowym zabezpieczeniem wartości auta oferowanym w ramach umowy leasingu jest ubezpieczenie RTI gwarantujące wypłatę pełnej kwoty, równej początkowej wartości samochodu. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą stracić żadnej złotówki wyłożonej na zakup auta. Takie ubezpieczenie, w zależności od wybranego wariantu, działa przez dwa lub trzy lata. W tym czasie, posiadacz polisy AC i RTI odzyska całą cenę utraconego samochodu, udokumentowaną na fakturze z dnia zakupu (do 100 000 zł). Dodatkowo ubezpieczenie RTI działa nawet wtedy, kiedy polisa AC gwarantuje utrzymanie pełnej wartości samochodu. W tej sytuacji kierowca może liczyć na dodatkowe pieniądze (do 6 000 zł) na opłaty rejestracyjne lub ubezpieczenie nowego auta


Jak otrzymać odszkodowanie?
Wypłata odszkodowania będzie możliwa dopiero w momencie, gdy ubezpieczyciel będzie miał pewność, że nie doszło do żadnych zaniedbań ze strony kierowcy. Jeśli zauważysz, że twój samochód został skradziony kolejno:
- zawiadom policję,
- zgłoś szkodę ubezpieczycielowi,
- wyrejestruj samochód (najlepiej po umorzeniu postępowania).

Ostatnie artykuły