Filmy
  • Artykuły
  • Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Obecnie samochód to nie tylko środek transportu, ale też narzędzie pracy wielu przedsiębiorców. Zakup firmowych samochodów wymaga zaangażowania własnych środków lub wyboru odpowiedniej oferty finansowania.
Najlepszym rozwiązaniem dla dużych firm jest leasing lub wynajem długoterminowy. Czym różnią się te dwie formy pozyskania firmowej floty? Można powiedzieć, że wynajem długoterminowy bazuje na leasingu operacyjnym samochodów. W obu przypadkach spłacane są miesięczne raty leasingowe, a użytkownik nie jest właścicielem auta.

Zalety leasingu operacyjnego na auto
W leasingu operacyjnym leasingobiorca (inaczej: korzystający) może użytkować auto w zamian za określoną w umowie miesięczną ratę. Ten sposób finansowania, oprócz okresowego użytkowania pojazdu, daje możliwość jego wykupu po zakończeniu obowiązywania umowy. Uzyskanie leasingu zwykle nie wymaga żadnego zabezpieczenia, ponieważ to leasingodawca (finansujący) jest właścicielem pojazdu. Dlaczego przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing samochodu?
- Cała miesięczna rata oraz opłata wstępna zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu firmy, co obniża kwotę podatku dochodowego.
- Leasing niesie ze sobą ograniczoną ilość formalności – do podpisania umowy wystarczą podstawowe dokumenty rejestracyjne firmy i dowód osobisty jej właściciela. Wysokość miesięcznych rat zależy od wniesionej opłaty wstępnej. Kwoty rat leasingowych ustalane są w taki sposób, aby po upływie czasu umowy wpłacona suma pokryła część lub całą wartość pojazdu.

Korzyści z wynajmu długoterminowego
Wynajem długoterminowy to opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców zainteresowanych wyłącznie użytkowaniem i utrzymaniem mobilności pojazdów. Obejmuje nie tylko finansowanie pojazdów leasingiem operacyjnym, ale i szeroki zakres usług dodatkowych, takich jak:
- ubezpieczenia i Assistance,
- likwidację szkód komunikacyjnych,
- przeglądy i serwis mechaniczny,
- przechowywanie i wymianę opon,
- karty paliwowe,
- monitorowanie GPS czy raportowanie.

Umożliwiają one przedsiębiorstwu skupienie się na głównej działalności biznesowej i scedowanie zarządzania flotą aut na firmę zewnętrzną. Tak jak w przypadku leasingu operacyjnego, samochody nie są własnością firmy korzystającej, a więc nie są zaliczane do jej środków trwałych, dlatego prawo do ich amortyzacji ma wynajmujący. Okres wynajmu długoterminowego samochodów najczęściej trwa od 3 do 4 lat.

Co wybrać?
Wybór najlepszego sposobu pozyskania firmowej floty w oparciu o zewnętrzne finansowanie zależy głównie od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. Z pewnością na taką decyzję wpływają kwestie korzyści podatkowych, choć ważne są także utrzymanie stałej mobilności, brak zaangażowania firmy w proces administrowania autami czy możliwość skorzystania z know-how podmiotów oferujących usługi finansowania i zarządzania flotą.

Ostatnie artykuły