Filmy

Citroen C4 Cactus

Świat zmienia się w zawrotnym tempie i podobnie ewoluują potrzeby klientów. A samochód? CITROËN odpowiada na aktualne oczekiwania użytkowników, proponując alternatywne rozwiązanie dla kompaktowych hatchbacków: CITROËNA C4 CACTUS. W niezwykle konkurencyjnym segmencie C o nieco skostniałych już kanonach, CITROËN C4 CACTUS wyróżnia się unikalnym designem, który łączy estetykę z funkcjonalnością. Dzięki tej syntezie, auto oferuje to, co naprawdę ważne dla klientów.

CITROËN C4 CACTUS to wynik nowego równania motoryzacyjnego:
• więcej stylu
• większy komfort
• więcej użytecznych technologii
…za niższą cenę!

Aby rozwiązać to równanie, CITROËN zastosował wyjątkową metodę:
• Skoncentrował się na tym, co naprawdę ważne dla klientów. Zastosował innowacyjne technologie i bezkompromisowe rozwiązania z korzyścią dla designu, komfortu, łatwej obsługi i kosztu użytkowania:
> Airbumps, innowacyjne rozwiązanie CITROËNA, funkcjonalne, estetyczne i z możliwością indywidualnego doboru kolorystyki; podkreślają styl auta i chronią jego karoserię,
> W pełni cyfrowy i intuicyjny interfejs w pozbawionym zbędnych elementów kokpicie, z dostępem do usług internetowych i przełącznikami zgrupowanymi wokół dostępnego seryjnie dotykowego ekranu 7’’,
> Szerokie siedziska z przodu stylizowane na sofę,
> Poduszka powietrzna dla pasażera zainstalowana w dachu (technologia Airbag In Roof), nowatorskie rozwiązanie na światowym rynku motoryzacyjnym, które pozwoliło zaoferować więcej przestrzeni dla pasażera z przodu i pojemniejsze schowki.
> Panoramiczny przeszklony dach o wysokim stopniu izolacyjii termicznej, który zapewnia znakomite doświetlenie kabiny, ograniczając przenikanie ciepła.

•Zredukował koszty użytkowania, pozbywając się wszystkiego, co zbędne. Zestawił udoskonaloną płytę podłogową z wydajnymi silnikami najnowszej generacji, redukując tym samym masę o 200 kg w stosunku do CITROËNA C4, co w efekcie pozwala połączyć przyjemność jazdy z niskim spalaniem (jedynie 82 g CO2/km, tj. 3,1 l/100 km w wersji z silnikiem Diesla i poniżej 100 g CO2/km w wersji benzynowej).

WIĘCEJ STYLU
Zaoferowanie wyrazistszego stylu to przede wszystkim pogodzenie estetyki z funkcjonalnością, poprzez poszukiwanie najlepszych kompromisów pomiędzy proporcjami i wydajnością w najdrobniejszych detalach.

Wyjątkowa sylwetka CITROËNA C4 CACTUS jest łatwo rozpoznawalna i szybko zapada w pamięć, podobnie jak sylwetki aut, które naznaczyły swoją epokę. Styl auta wyróżniają:
> czyste i gładkie powierzchnie,
> płynne linie pozbawione agresywnego charakteru,
> dach i boczna część nadwozia za tylnymi drzwiami „unoszące się” nad dolnym pasem karoserii bez wyraźnego połączenia z nim,
> zaawansowana technologicznie identyfikacja świetlna w postaci świateł do jazdy dziennej LED i reflektorów wbudowanych w Airbumps.
> graficzne elementy dekoracyjne pełniące ściśle określoną funkcję (ochrona karoserii: Airbumps i nadkola; transport przedmiotów: belki dachowe; doświetlenie kabiny: duży panoramiczny dach zapewniający wysoki poziom ochrony termicznej).

Airbumps: innowacyjne rozwiązanie CITROËNA
To najpełniejszy wyraz designu: połączenie estetyki z funkcjonalnością. Airbumps na bocznych listwach auta i zderzakach urozmaicają graficznie czyste i gładkie powierzchnie CITROËNA C4 CACTUS. Dostępne w czterech wersjach kolorystycznych (Black, Grey, Dune i Chocolate), tworzą liczne możliwości personalizacji, łącząc się z 10 lakierami karoserii i 3 tonacjami wnętrza (Ambiance Stone Grey, Pack Habana Inside i Pack Purple Inside).
Ale przede wszystkim skutecznie chronią karoserię przed drobnymi uszkodzeniami, o jakie łatwo w codziennym użytkowaniu. Elastyczna warstwa z TPU (termoplastyczny poliuretan) z kapsułami wypełnionymi powietrzem amortyzuje lekkie uderzenia. Airbumps nie wymagają szczególnego utrzymania i bezpośrednio wpływają na obniżenie kosztów utrzymania samochodu i napraw.
To estetyczne i praktyczne zarazem innowacyjne rozwiązanie czyni jazdę po mieście bardziej relaksującą.

CITROËNA C4 CACTUS cechują również optymalne proporcje z korzyścią dla stylu, przestronności wnętrza i komfortu jazdy:
> rozstaw osi wynoszący 2,60 m (taki jak w CITROËNIE C4) korzystnie wpływa na przestronność wnętrza,
> gabaryty kompaktowego hatchback’a (4,16 m długości, 1,73 m szerokości),
> idealny pod względem proporcji stylistycznych profil, którego 1/3 stanowią powierzchnie przeszklone i 2/3 karoseria.
> tylko 1,48 m wysokości z korzyścią dla aerodynamiki auta,
> skrócone zwisy, dzięki czemu koła osadzone są na skrajach nadwozia,

WIĘCEJ KOMFORTU
Cel numer jeden: uwolnić przestrzeń dla kierowcy i pasażerów. Pozbyć się z kabiny zbędnych elementów, aby zapewnić większą wygodę i stworzyć bardziej przyjazną atmosferę.

Niska deska rozdzielcza o poziomym układzie zapewniła więcej przestrzeni pasażerowi z przodu i możliwość wbudowania łatwo dostępnego schowka o dużej pojemności. Efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu w pełni cyfrowego interfejsu i udoskonaleniu organizacji stanowiska kierowcy poprzez:
> zainstalowanie poduszki powietrznej dla pasażera z przodu w dachu (technologia Airbag In Roof), która rozwija się wzdłuż przedniej szyby (podczas gdy zazwyczaj wbudowana jest w deskę rozdzielczą),
> likwidację przełączników na rzecz dotykowego ekranu 7’’, który zapewnia dostęp do wszystkich funkcji (klimatyzacji, multimediów, nawigacji, ustawień, telefonu, usług internetowych i systemów wspomagających prowadzenie),
> zastąpienie tradycyjnego wyświetlacza zestawu wskaźników cyfrowym ekranem,
> zastąpienie w wersjach ze sterowaną elektronicznie skrzynią biegów ETG tradycyjnej dźwigni zmiany biegów uproszczonym systemem „Easy Push”, który obejmuje konsolę z przyciskami „D, N, R” w dolnej części deski rozdzielczej i manetkę przy kierownicy do ręcznej zmiany przełożeń.

Szerokie siedziska z przodu w ramach nowej koncepcji zostały zaprojektowane w stylu sofy, zapewniając wyższy komfort i tworząc towarzyską atmosferę w kabinie.
Pasażerowie z tyłu dysponują taką samą przestrzenią na nogi jak w CITROËNIE C4. Przy identycznym rozstawie osi w modelu CITROËN C4 CACTUS udało się uzyskać tak samo przestronne wnętrze przy bardziej kompaktowych gabarytach. 4,16 m długości oznacza łatwość prowadzenia i zwinne poruszanie się po mieście. Model ten dysponuje ponadto bagażnikiem o pojemności 358 litrów.

Cel numer dwa wiąże się z poczuciem komfortu: stworzyć dające poczucie beztroski i pełne elegancji wnętrze. Przejrzysty sposób aranżacji wnętrza uwolnił znaczną przestrzeń w kabinie. Motyw podróży przywołany został w formie ukłonu w stronę produktów do przewozu bagażu:
> elementy nawiązujące stylistycznie do wykończenia waliz podróżnych w postaci klamek drzwi (skórzane pasy) i w górnym schowku w desce rozdzielczej (okucia i metalowe nity),
> tapicerka foteli, obicia drzwi i deski rozdzielczej dostępne w trzech tonacjach kolorystycznych: Ambiance Stone Grey, Pack Purple Inside i Pack Habana Inside.

WIĘCEJ UŻYTECZNYCH TECHNOLOGII
Łatwe w obsłudze, w przystępnej cenie i oferujące dostęp do usług internetowych. Technologie w CITROËNIE Cactus są wyraźnie zorientowane na rzeczywiste potrzeby użytkowników:

W pełni cyfrowy, dotykowy i intuicyjny interfejs
Dostępny w standardzie 7-calowy tablet dotykowy z 7 sensorycznymi przyciskami zapewnia dostęp do wszystkich funkcji tego nowoczesnego samochodu (w zależności od wersji):
> automatycznej klimatyzacji,
> systemu multimedialnego (obejmującego cyfrowe radio, funkcję „streaming audio”, gniazda do podłączenia urządzeń zewnętrznych, funkcję przechowywania muzyki i wyświetlania zdjęć z własnej galerii),
> nawigacji (widok mapy z perspektywy kierowcy, wyświetlanie informacji o ograniczeniach prędkości, uwzględnianie aktualnych warunków na drodze i możliwość wyboru najbardziej oszczędnej trasy przejazdu),
> systemów wspomagających prowadzenie (obraz z kamery cofania, Park Assist, programowany regulator prędkości),
> telefonu (zestaw głośnomówiący Bluetooth, dostęp do kontaktów, wyświetlanie zdjęć profilu i zarządzanie połączeniem konferencyjnym),
> usług internetowych (portal CITROËN Multicity Connect za pośrednictwem sieci 3G),
> ustawień (w szczególności interaktywnej instrukcji obsługi).

Wszystkie przełączniki sterujące funkcjami zgromadzone na jednym ekranie znajdują się stale w zasięgu ręki kierowcy.

CITROËN C4 CACTUS może łączyć się z portalem CITROËN Multicity Connect, do którego dostęp zapewnia specjalny modem 3G. Strona udostępnia wiele przydatnych na pokładzie samochodu aplikacji, które ułatwiają życie kierowcy i pasażerom:
> wskazując najbliższą i/lub najtańszą stację paliw (aplikacja „Paliwo”);
> wyszukując hotel lub restaurację (aplikacje typu „Pages Jaunes i „Trip Advisor”);
> informując o ruchu drogowym (aplikacja „Michelin Trafic”);
> alarmując o strefach ryzyka (aplikacja „Coyote”);
Aplikacje, którymi zarządza się z dotykowego tabletu 7’’, uwzględniają dane z samochodu (pozycję GPS, prędkość, trasę nawigacji, poziom paliwa, …), aby w odpowiednim momencie dostarczyć właściwych informacji, odpowiadając na potrzeby kierowcy w każdej sytuacji.

Praktyczne systemy wspomagające prowadzenie samochodu
CITROËN C4 CACTUS dysponuje licznymi systemami wspomagającymi prowadzenie, które ułatwiają użytkowanie samochodu:
> System Park Assist ułatwia parkowanie, pomagając kierowcy znaleźć odpowiednie miejsce, a po zaakceptowaniu wybranego miejsca automatycznie wykonuje manewr parkowania. W gestii kierowcy pozostaje kontrola prędkości i hamowanie.
> Manewry parkowania wspomaga również kamera cofania, z której obraz wyświetlany jest na dotykowym ekranie.
> System wspomagania ruszania na wzniesieniu automatycznie unieruchamia samochód przez około 2 sekundy. Umożliwia bezstresowe ruszanie pod górę na wzniesieniach o kącie nachylenia powyżej 3 stopni, zapobiegając ryzyku cofnięcia się samochodu po zwolnieniu pedału hamulca.
> Funkcja statycznego doświetlenia zakrętów dostarcza dodatkową wiązkę światła doświetlającą wewnętrzną stronę zakrętu, poprawiając w ten sposób widoczność i bezpieczeństwo na zakrętach i skrzyżowaniach.
> CITROËN eTouch to usługa, która dzięki wbudowanej karcie SIM, oferuje funkcję połączenia alarmowego i Assistance z lokalizacją (dostępne również w Polsce), dwie usługi bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, które gwarantują precyzyjną lokalizację samochodu i szybką interwencję odpowiednich służb w razie awarii lub wypadku.

Innowacyjne technologie z korzyścią dla komfortu
Poczucie komfortu potęguje panoramiczny dach o wysokim stopniu izolacji termicznej (najlepszy na rynku), który przepuszcza światło, ograniczając przenikanie ciepła. Chroni przed promieniami UV w porównywalnym stopniu, co okulary słoneczne z filtrem kategorii 4. Znakomite właściwości ochronne dachu w zakresie izolacji świetlnej, cieplnej i akustycznej pozwoliły wyeliminować zasłonę, co korzystnie wpłynęło na zmniejszenie masy (-6 kg) i rozłożenie ciężaru (obniżenie środka ciężkości z korzyścią dla właściwości jezdnych).

Na poprawę komfortu prowadzenia wpływa również „Smart Wash”, proste i pomysłowe rozwiązanie, które zapobiega ograniczeniu widoczności związanemu z oczyszczaniem przedniej szyby. Spryskiwacz wbudowany jest w koniec pióra wycieraczki i po uruchomieniu zostawia na niej strużkę płynu. Kierowca zachowuje dobrą widoczność przez cały czas mycia szyby, a ilość niezbędnego płynu jest dwukrotnie mniejsza niż w tradycyjnych systemach.

…ZA NIŻSZĄ CENĘ
Zaoferować to, co naprawdę liczy się dla klienta, pozostając nadal przystępnym cenowo. Aby spełnić to wyzwanie, CITROËN zastosował pragmatyczne podejście. Koszt samochodu to przecież nie tylko cena zakupu, ale również koszt eksploatacji (zużycie paliwa, koszty utrzymania…). CITROËN starał się zatem zaproponować rozwiązania, które skutecznie rozwiążą każdą z tych kwestii.

Towarzyszyć klientowi od momentu zakupu do odsprzedaży
Podobnie jak w przypadku ofert operatorów sieci telefonii komórkowych, CITROËN proponuje klientom CITROËNA C4 CACTUS zakup w formie ryczałtu miesięcznego lub uzależnionego od miesięcznego przebiegu (w zależności od kraju). Ta wyjątkowa na rynku oferta zapewnia pokrycie wszystkich wydatków, oprócz kosztów paliwa, przez cały czas trwania umowy: finansowanie, ubezpieczenie i utrzymanie auta. Za stałą miesięczną kwotę klient ma możliwość wyboru poziomu wyposażenia swojego samochodu (elementy wyposażenia, silnik…) i pakietu usług dostosowanych do jego rzeczywistych potrzeb, nie ponosząc ryzyka przekroczenia budżetu (wybrany zakres usług, formuła „all inclusive” lub w zależności od przebiegu…).

Ograniczyć zużycie paliwa
Poszukiwanie wydajności i pozbycie się niepotrzebnych elementów miało kluczowe znaczenie dla skutecznego obniżenia poziomu zużycia paliwa, bez konieczności odwoływania się do kosztownych technologii. Zastosowanie najnowszej generacji silników o mniejszej pojemności skokowej pozwoliło na zmniejszenie masy, dzięki czemu zredukowano poziom spalania bez wpływu na przyjemność jazdy.

W sumie masę samochodu zmniejszono o 200 kg w stosunku do CITROËNA C4 i wynosi ona finalnie 965 kg. Wynik ten jest konsekwencją bezkompromisowych rozwiązań:
> kompaktowa i lekka płyta podłogowa,
> najnowszej generacji silniki o niskiej pojemności spełniające przyszłą normę Euro6 (silnik benzynowy PureTech i Diesel BlueHDi wyposażone w system Stop & Start),
> wysokiej jakości materiały: stal o bardzo wysokiej elastyczności, aluminiowa maska silnika i belki z przodu i z tyłu,
> redukcja masy wielu elementów: uchylne szyby tylne (-11 kg) i składana jednoczęściowa kanapa z tyłu (-6 kg).
Redukcja masy pozwoliła zaproponować wersję benzynową o emisji poniżej 100 g CO2/km i wersję z silnikiem Diesla emitującą jedynie 82 g CO2/km, co oznacza zużycie paliwa na poziomie tylko 3,1 l/100 km.

Przełomowo niskie koszty użytkowania
Poza poziomem zużycia paliwa, o prawie 20% zredukowane zostały ogólne koszty użytkowania CITROËNA C4 CACTUS w porównaniu do najlepszych w tym zakresie modeli z segmentu kompaktowych hatchbacków. Dzięki pracy włożonej w obniżenie masy znacząco zmniejszyło się zużycie części eksploatacyjnych. A nakładki Airbumps istotnie redukują również koszty napraw.

Ostatnie artykuły