Filmy

SUV czy samochód terenowy?

W ostatnich latach zamożność naszych rodaków uległa znacznej poprawie, co doskonale widać, jeśli rzucimy okiem na liczbę klientów odwiedzających salony samochodowe. W połączeniu z korzystną porą na rynku motoryzacyjnym ostatnie lata były doskonałą okazją do kupna nowego samochodu w atrakcyjnej cenie. Bardzo dużą popularnością cieszą się auta typu SUV, stanowiące udany kompromis i jednocześnie namiastkę auta terenowego i komfortowej limuzyny, doskonale sprawdzającej się w długich podróżach. Czy poszukując samochodu rodzinnego powinniśmy zwracać uwagę na popularne SUV-y?

Udany mix
Auta typu SUV (ang. Sport Utility Vehicle), to w prostym tłumaczeniu auta sportowo-użytkowe. Tyle że w polskim tłumaczeniu słowo sportowe można śmiało zastąpić słowem terenowe lub wyczynowe. Jednym słowem: auto uniwersalne, mogące poradzić sobie w każdych niemal warunkach. Łączy ono cechy luksusowej limuzyny: komfort i wygodę podróżowania, a także samochodu stricte terenowego. Główną cechą odróżniającą SUV-y od typowych aut terenowych jest bogate wyposażenie i zmiana w konstrukcji zawieszenia. Podczas gdy rasowe „terenówki” posiadają wręcz spartańskie, minimalistyczne wyposażenie i twarde zawieszenie, auta z segmentu SUV-ów wyposażone są w szereg systemów poprawiających komfort eksploatacji: systemy wspomagania układów, klimatyzację oraz sprzęt audio-video.

Cechy typowego SUV-a
Większość obecnie produkowanych aut typu SUV ma napęd na cztery koła. Istnieje jednak dość wąska grupa producentów, którzy zastosowali w swoich modelach napęd na dwa koła, z cech typowego auta terenowego pozostawiając jedynie sylwetkę. Kolejną cechą klasycznego SUV-a jest wygląd zewnętrzny, niczym nie różniący się od nowoczesnych, uniwersalnych samochodów terenowych. Konstrukcyjnie jednak, nie zagłębiając się w techniczne szczegóły, oba typy aut więcej dzieli, aniżeli łączy. Warto wiedzieć, że mimo dość dużego prześwitu oraz dużych rozmiarów felg, samochody uterenowione (bo tak fachowo określa się auta typu SUV) nie nadają się do poruszania w wymagającym terenie.

Co na rynku?
Jednym z najpopularniejszych modeli SUV-ów naszych czasów jest Honda CR-V. Obecnie japoński producent oferuje nam już czwartą odsłonę kultowego modelu, wieloma cechami nawiązującego do swoich poprzednich wersji, z drugiej strony jednak tworzący unikatowe dzieło. Auto dostępne jest w dwóch wersjach silnikowych, wyposażonych w benzynową jednostkę napędową i-VTEC o pojemności 2 litrów lub silnik Diesla (i-DTEC), o pojemności 2,2 litra.

Ostatnie artykuły