Filmy

Wyprawa samochodowa za granicę

Wielu z nas w podróż na inny kontynent wybiera się samolotem, jednak w przypadku wakacyjnych wojaży po Europie w dalszym ciągu najchętniej wybieranym środkiem komunikacji pozostaje własny samochód. Jak przygotować się do takiej podróży?

Odpowiedni stan techniczny pojazdu oraz zadbanie o obowiązującą w niektórych państwach Zieloną Kartę to nie wszystko. Aby jeździć bezpiecznie i uniknąć mandatów, koniecznie przed podróżą należy zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w wybranych państwach. Oto garść informacji o przepisach obowiązujących w najchętniej odwiedzanych przez Polaków państwach.

Bułgarskie drogi
Popularna Bułgaria może nieco zaskoczyć polskich kierowców. Pierwszą sprawą są winiety, które powinny zostać naklejone na przednią szybę samochodu. Drugą "atrakcją" dla polskich kierowców mogą się okazać... oznaczenia na drogach. Choć główne trasy opisane są zarówno alfabetem łacińskim, jak i cyrylicą, w mniejszych miejscowościach trzeba się nastawić tylko na to drugie rozwiązanie. Koniecznie trzeba pamiętać o obowiązkowych w tym kraju pasach bezpieczeństwa oraz o bezwzględnym zakazie rozmawiania przez telefon komórkowy w czasie jazdy.

Chorwacja dla kierowców
Gęsta sieć dróg utrzymanych w dobrym stanie oraz niewielka liczba płatnych odcinków sprawiają, że jazda własnym samochodem po tym kraju jest prawdziwą przyjemnością. Jest jednak kilka rygorystycznych przepisów, o których zapominać nie można. Kierowca nie może mieć ani odrobiny alkoholu we krwi (podobny przepis obowiązuje w Rumunii), nie może też w czasie jazdy palić ani rozmawiać przez telefon. Konieczne jest też zadbanie o takie elementy wyposażenia pojazdu, jak apteczka samochodowa, trójkąt, gaśnica oraz lina holownicza. Ich brak oznacza złamanie miejscowego prawa drogowego i może skończyć się mandatem.

Jak jeździć po Hiszpanii?
Modna od lat Hiszpania kusi kierowców dobrze utrzymanymi i najczęściej bezpłatnymi drogami szybkiego ruchu. Nie brak tu tras atrakcyjnych widokowo, po których jazda staje się prawdziwą przyjemnością. Wybierający się do Hiszpanii turyści muszą jednak pamiętać o obowiązującym tu wyposażeniu. Podstawa to trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz zapasowe opony i odblaskowa kamizelka. Zaleca się też posiadanie gaśnicy i apteczki, choć te elementy nie należą już do obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Jadąc za granicę własnym autem trzeba przygotować się na awaryjne sytuacje w trakcie podróży. Aby wyjść z nich cało, warto mieć przy sobie odpowiednią walutę. W przypadku większości państw europejskich możliwe jest posługiwanie się euro, choć jeszcze nie wszędzie taka możliwość istnieje. Na szczęście wymiana walut online jest sposobem na zdobycie potrzebnej waluty w sposób szybki, wygodny i znacznie tańszy, niż jej kupno w tradycyjnym kantorze.

Ostatnie artykuły