Filmy
  • Artykuły
  • Opony to podstawa bezpieczeństwa!

Opony to podstawa bezpieczeństwa!

Wielu kierowców błędnie podchodzi do tematu jakości samochodu i do ważności jego wyposażenia. Oczywistym jest, że samochód powinien być całkowicie sprawny, a jego wyposażenie – pełne i sprawdzone.

Czy jednak wyposażenie oraz jakość auta mogą przeważyć umiejętności samego kierowcy? Przykładem może być stosowanie opon zimowych – dobry kierowca nawet w samochodzie z oponami letnimi, może lepiej poradzić sobie z opanowaniem pojazdu, niż kierowca-nowicjusz, ale nie jest to reguła. W przypadku tak skrajnych przypadków nie warto stawiać wszystkiego na umiejętności podparte łutem szczęścia. Lepiej zaufać profesjonalistom i dobrym producentom, i zadbać o jak najlepsze wyposażenie auta. Bez tego nie można liczyć na w pełni bezpieczną wycieczkę, bo będzie ona po prostu niemożliwa. Zarówno opony dobrej jakości, jak i dobry stan samochodu ogólnie, gwarantują brak problemów technicznych, na które kierowca de facto nie ma wpływu podczas jazdy.

Bezpieczne poruszanie się po drogach
Jazda samochodem wydaje się łatwa i w istocie w normalnych warunkach taka jest. Kierowca powinien jednak zawsze zachowywać szczególną ostrożność – tylko dzięki niej będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować w kryzysowej sytuacji, która może doprowadzić do wypadku i zagrozić życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Nawet najlepsze wyposażenie samochodu, a także żadne dodatkowe podsystemy bezpieczeństwa, nie zapewnią bezpieczeństwa na drodze, jeśli pojazdem kierować będzie nieuważny amator. Wybierając się w podróż, warto się zastanowić, czy dana trasa nie stanowi dla nas w pojedynkę zbyt dużego wyzwania. Czasami dobrze jest skorzystać z pomocy pasażera, który na krótki czas zastępuje kierowcę i pozwala mu dzięki temu wypocząć. Ciągłe, wielogodzinne kierowanie samochodem może być skrajnie wyczerpujące. Nawet średnie zmęczenie jazdą stępia uwagę kierowcy i naraża go na popełnienie błędów na drodze.

Dbałość o szczegóły
W jeździe samochodem liczą się drobne szczegóły: przygotowanie wyposażenia zarówno krytycznego do jazdy, jak i dodatkowego. Przed dłuższą podróżą dobrze jest się zaopatrzyć w drobne przekąski i napoje. Warto pamiętać o przerwach w jeździe – zbyt długa podróż jest wyczerpująca, a co za tym idzie – stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Dobre wyposażenie samochodu znacznie pomaga, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów – trzeba poszukać równowagi, między przygotowaniem drobiazgów, a krytycznego wyposażenia. Diabeł tkwi w szczegółach, więc kierowca, jak i pasażerowie, powinni zawsze pamiętać o najważniejszych rzeczach.

Ostatnie artykuły