Filmy
  • Artykuły
  • Z czego można produkować paliwo do samochodów?

Z czego można produkować paliwo do samochodów?

Każdy kierowca marzy o darmowym tankowaniu. Gdyby tak się stało, cała gospodarka światowa znalazłaby się na nowej drodze rozwoju. W artykule przyjrzymy się nowoczesnym osiągnięciom w zakresie produkcji paliw do napędzania różnego rodzaju silników, dostępnych w popularnych autach.

Znane rozwiązania nie spoczywają na laurach
Silniki benzynowe, modne diesle oraz instalacje LPG to podstawowe wynalazki w świecie motoryzacji. Na tym tle trudno doszukiwać się udoskonaleń, ponieważ nawet mała nowinka kosztuje krocie w stosunku inwestycyjnym. nowa Honda CRV 2013 pokazała, że emisję CO2 da się stale ograniczać. W wymienionym modelu o około 12-13%, zgodnie z zapisami producenta.

Wysoko rozwinięte kraje dbają prawem o zdrowie społeczeństwa
Do paliw konwencjonalnych wdraża się często biokomponenty. Niestety w zbyt małej ilości. Wszyscy producenci aut muszą odpowiadać na wdrażanie dyrektyw środowiskowych. Tutaj prym wiedzie Unia Europejska.

Nie samym paliwem kierowca żyje
Przyda się zrozumienie, że nie od samego paliwa zależą oszczędności. Chodzi też o stan techniczny silnika, montaż instalacji, prawidłowe serwisowanie.

Niekonwencjonalne paliwa hitem przyszłości
Nowoczesne paliwa to np. olej roślinny, który ma swoje odbicie w dopasowanych pod niego dieslach. Z pomocą kierowcom przychodzi technologia hybrydowa lub całkowicie elektryczna. Samochody na gniazdko to fakt. Niektórzy budują prototypy aut napędzanych bateriami słonecznymi. Pojawiają się nawet od czasu do czasu długie rajdy takich maszyn. Świat nauki marzy o syntetycznej ropie. Wyeliminuje prawdopodobnie problem ograniczonych zasobów. Inżynierowie zajmujący się zagadnieniem od lat potwierdzają wykorzystanie wodoru w napędzie samochodu. Każdy pomysł wymaga dopasowania infrastruktury, a na to nie ma jeszcze międzynarodowego, biznesowego pozwolenia. Bardzo małe modele aut lub innych urządzeń np. wózków widłowych tankuje się powietrzem sprężonym. Niezwykłość zagadnienia zaskakuje. Osoby zmotoryzowane czekają na rozwiązania problemu wysokich kosztów. Ekologia prowadzi do pozytywnych przekształceń sektora paliwowego i warto ją w tym sensie wspierać.

Na zakończenie
Lobby ropy naftowej z niepokojem obserwuje wynalazki obniżające koszty prowadzenia pojazdów. Na pewno nadchodzi nowa era jazdy. Nie wiadomo jednak kiedy upowszechni się na komercyjną skalę. Najciekawszym rozwiązaniem wydają się paliwa wodorowe, praktycznie darmowe, zapewniające dynamiczny komfort.

Ostatnie artykuły