Filmy

Samochód ekologiczny

Ekologia w motoryzacji to użytkowane pojazdu, bez szkody dla środowiska naturalnego. Czy istnieje typowy samochód ekologiczny, które spełnia takie założenia?

Zieloni zmotoryzowani górą. Dlaczego?
Miliony ton dwutlenku węgla wchodzi do atmosfery w ciągu jednego roku. Dodajmy do tego zanieczyszczenie wód gruntowych przez nieefektywne składowanie paliw, a uzyskamy obraz naszych czasów. Samochód ekologiczny nie powstaje jako widzimisię producentów. Branża motoryzacyjna reaguje na sygnały napływające z ustaw wprowadzanych w celu ochrony ludzkości przed nadmiernym stężeniem spalin. Przy okazji to świetny biznes. Ekologia niestety staje się pojęciem wykorzystywanym marketingowo. Snobistyczne społeczeństwa pragną się wyróżnić posiadaniem ciekawych technologii, jednak ich wyprodukowanie wydziela znacznie więcej toksycznych substancji niż same poruszanie się po drogach.

Charakterystyka ekologicznego auta oraz praktyczny przykład
Taki pojazd posługuje się paliwem z biokomponentami. Popularne odpowiedniki to LPG, CNG, a także silniki Diesla przystosowane do oleju roślinnego. Trwają prace nad uruchomieniem mechanizmu bazującego na mieszkankach wodorowych lub syntetycznej ropie. W nowoczesnych fabrykach używa się rozwiązań pneumatycznych napędzanych skoncentrowanym powietrzem.

Ekologiczna technologia
Elektryczne I samochody hybrydowe to dotychczas najpopularniejsze, ekologiczne środki transportu. Mniejsze spalanie automatycznie ogranicza szkodliwe właściwości emisji CO2 oraz innych ciężkich składników przemiany paliw.

Na jakie auto może sobie pozwolić przeciętny Europejczyk, aby należeć do opisywanej filozofii?
Model Honda jazz dane techniczne posiada dopasowane do standardu hybrydowego. Ma stosunkowo mały silnik, lekkość. Spalanie to zaledwie lekko ponad pięć litrów na sto kilometrów. Spełnia normy Unii Europejskiej. Na świecie modne są też smarty z silnikami elektrycznymi. Ich koszt mieści się w czterdziestu tysiącach złotych.

Na zakończenie
Ekologia jest modna, snobistyczna, poprawia sprzedaż. Motoryzacja nie rozwiąże samodzielnie tego problemu. Wymagane są działania na każdym etapie produkcji. Kierowcy z niecierpliwością oczekują technologii taniej, sprawnej i czystej. Chętnie z niej wtedy skorzystają.

Ostatnie artykuły