Filmy

Jak wybrać ubezpieczenie OC

Chyba każdy kierowca, poruszający się po polskich drogach, wie o obowiązku ubezpieczenia samochodu w ramach polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że minimalne warunki, na jakich oferowane jest ubezpieczenie, zgodnie z prawem muszą być identyczne, niezależnie od tego, kto nam taką polisę sprzedaje.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, zarówno firm krajowych, jak i tych z kapitałem zagranicznym. Wydawać by się mogło, że jest to dla kierowcy sytuacja bardzo komfortowa – nie jest zdany na jedną firmę, której oferta może nie spełniać jego oczekiwań, ale może samodzielnie zdecydować o warunkach swojego ubezpieczenia. Tylko jak w takim gąszczu propozycji wybrać tę najlepszą i czym należy się podczas dokonywania wyboru kierować?

Nie warto przepłacać
Generalna zasada przy szukaniu polisy jest taka – wybieramy najtańsze ubezpieczenia OC. Biorąc pod uwagę to, że wszyscy ubezpieczyciele zobligowani są do konstruowania swoich ofert OC w oparciu o ustawę, czyli na analogicznych warunkach, nie ma potrzeby przepłacać, bo to i tak nie zwiększy to ich atrakcyjności. Zamiast tego znacznie lepiej zdecydować się na tanie ubezpieczenie samochodu. Zdarza się jednak – i na to warto zwrócić uwagę, że niektóre firmy oferują w ramach obowiązkowego, ustawowego ubezpieczenia OC dodatkowe, bezpłatne usługi tzw. miniassistance, zapewniające pomoc w razie kolizji. Wybierając najtańsze OC, warto również, oprócz przeanalizowania samej wysokości składki, pomyśleć także i o tym.

A może tak jeszcze parę procent mniej?
Tanie OC to nie tylko wyjściowo niskie składki, to również wszelkiego rodzaju zniżki i promocje. Przed zakupem polisy koniecznie sprawdźmy, który ubezpieczyciel ma je w swojej ofercie i w jakiej wysokości. Największymi zniżkami "obdarowywani" są najczęściej kierowcy z długim stażem bezwypadkowej jazdy. Mogą oni liczyć nawet na 40-procentowe ulgi w opłatach. Nie należą też do rzadkości promocje, w ramach których ubezpieczający auto np. za pośrednictwem Internetu, może liczyć na kilkuprocentowe obniżenie standardowej składki.

Cena to nie wszystko
Kierując się myślą: "gdzie znaleźć najtańsze OC?", nie zapomnijmy przyjrzeć się jakości obsługi klienta w danej firmie oraz stabilności jej pozycji na rynku ubezpieczeń. Bardzo wiele powyższych informacji znajdziemy w samym Internecie. Z pomocą przyjdą nam też portale społecznościowe, na których klienci opisują własne doświadczenia z konkretnymi ubezpieczycielami. Jeśli na temat którejś z firm regularnie powtarzają się negatywne opinie, lepiej nie korzystajmy z jej usług, bo raczej trudno założyć, że zmieni ona swój nierzetelny i lekceważący stosunek do klienta specjalnie dla nas. Nie chodzi przecież tylko o to, żebyśmy okazyjnie kupili OC, równie istotne jest to, czy w przyszłości nie będziemy musieli "walczyć" z ubezpieczycielem w sądach, bo nasze nerwy są przynajmniej tak samo ważne, jak nasze oszczędności.

najtansze-oc.org.pl

Ostatnie artykuły