Filmy

Odpowiednia szerokość zimówek

Nadchodzący sezon zimowy sprawia, że pod serwisami wulkanizacyjnymi zaczynają ustawiać się coraz większe kolejki. Pogorszenie się warunków pogodowych na naszych drogach skłania większość kierowców do wymiany opon letnich na zimowe.

Czasem rodzą się w związku z tym dylematy, dotyczące doboru ich właściwego rozmiaru. Jeszcze parę lat temu uważano, że na zimę należy bezwzględnie zastosować węższy rodzaj zamiennika. Dziś już przeważa pogląd zgoła odmienny. Większość specjalistów opowiada się bowiem za pozostawieniem tego samego rozmiaru zarówno w lecie, jak i zimie.

Na początek przyjrzyjmy się właściwościom, jakie posiadają węższe opony. Przede wszystkim, dzięki mniejszej powierzchni styku z podłożem, mocniej wczepiają się w śnieg, a w rezultacie ułatwiają poruszanie się po nim. Lepiej też radzą sobie na drodze pokrytej dużą ilością wody i błota pośniegowego. Każdy typ opon będzie zawsze jednak kompromisem, posiadającym nie tylko swoje zalety, ale też wady. Nie inaczej jest z wąskim oponami. Zakładając je na zimę, w warunkach śliskiej nawierzchni, wydłużamy drogę hamowania oraz znacząco pogarszamy przyczepność auta na zakrętach. Przeciwnie jest z ich szerszym wariantem. Na oblodzonej drodze zapewniają, dzięki większej z nią styczności, skuteczniejsze przemieszczanie się. Gorzej jednak zachowują się na nie ubitym śniegu, który stawia im większy opór, przez co nie uzyskują już tak dobrych rezultatów.

Co więc się zmieniło, że obecnie postuluje się nie zmienianie szerokości ogumienia? Pierwszą rzeczą jest postęp technologiczny w projektowaniu bieżników oraz składu mieszanek opon zimowych. Proces symulacji komputerowych sprawia, że produkowane współcześnie opony zimowe są lepiej dostosowane do trudnych warunków pogodowych. Druga sprawa to panująca ostatnimi laty pogoda, z jej nagłymi zmianami, powodującymi, że w zimie w jeden dzień zdarzają się temperatury przekraczające 10 stopni Celsjusza, a na drugi dzień przychodzi mróz i obfite opady śniegu. Zmienne warunki pogodowe i postęp technologiczny nie tylko w procesie produkcji opon, ale i samych samochodów, sprawił, że wybór szerokości opon nie jest tak oczywisty jak kiedyś i w dużym stopniu zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

www.tirendo.pl

Ostatnie artykuły