Filmy

Fiat 500L

Dokładnie w 5 lat po prezentacji Fiata 500 i 55 lat od debiutu historycznej "pięćsetki", w dniu 4 lipca 2012 r. w Turynie, "świat ujrzał" samochód Fiat 500L.

Fiat 500L to kwintesencja włoskiego stylu, niepowtarzalnego wyglądu oraz interpretacja tak wyjątkowej dla Fiata zdolności projektowania samochodów innowacyjnych, zarówno w meritum, jak i w formie. Meritum jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, która stała się wyróżnikiem najbardziej innowacyjnych Fiatów w historii.

Tak, jak Fiat 600 Multipla stał się prekursorem mody na kompaktowe mikrovany, tak 500L jest współczesną interpretacją filozofii "Simply More" (po prostu więcej,) zastosowanej w koncepcji "Multispace". Nawiązując do detali stylizacyjnych nowej „pięćsetki" w niespotykanej formie, Fiat 500L ponownie określa kategorię samochodu kompaktowego dla współczesnej rodziny, dotykając sfery stricte emocjonalnej.

To zupełnie nowy rozdział w dziejach "pięćsetki" - włoskiej ikony stylu, podążającej śladem wersji Abarth i Cabrio. 500L łączy styl legendarnej "pięćsetki" ze współczesną funkcjonalnością designu marki Fiat. Oparty na efektywnym wykorzystaniu przestrzeni, nowy model Fiata "zaprzecza" niejako konwencjonalnej przynależności do segmentu za sprawą obszernej kabiny pasażerskiej typu MPV w oprawie niewielkiego SUVa oraz funkcjonalności typowej dla samochodu klasy kompaktowej. Jako reprezentant tak nowatorskiej recepty na sukces - Fiat 500L jest nową koncepcją samochodu dostatecznie wyrazistego i praktycznego, aby stać się alternatywą dla tradycjonalnych przedstawicieli segmentu B i C.

"Mając na swym koncie" ponad 800.000 samochodów sprzedanych w 110 krajach całego świata, "pięćsetka" zasłużyła sobie na nowe wyzwania. Podczas gdy "500" jest idealnym super-kompaktem dla osób młodych, żyjących w zatłoczonym mieście, Fiat 500L to pierwszy samochód tej rodziny, gotów łączyć i "pomieścić" w sobie drobne przyjemności i wielkie emocje jednocześnie: nasze pociechy, przyjaciół, urok podróży, fajną muzykę i radość z dobrego towarzystwa.

Fiat 500L jest czymś zupełnie nowym, jeżeli chodzi o sposób wyrazu indywidualności stylistycznej, komunikacji ze światem zewnętrznym i otwarcia się na nowe wyzwania. Litera "L" w jego logo oznacza trzy wymiary nowej ideologii Fiata: Large (duży), rozumiany, jako funkcjonalność i przestrzeń, Light (lekki), ponieważ jest przyjazny dla użytkownika i środowiska naturalnego oraz Loft (wyznaczający nowe trendy), jako symbol kierunku, by "żyć pełnią życia".

Zgodnie z najnowszymi badaniami rynkowymi, średnia długość samochodów sprzedawanych w Europie wynosi 4,1 metra, co najwyraźniej wystarcza na dalekie podróże, jak i na poruszanie się w ruchu miejskim. Fiat 500L liczy 4 metry i 15 centymetrów, a jego przewaga polega na tym, że mimo zaledwie większej o 8 cm długości niż Punto, może swobodnie pomieścić pięć osób o „koszykarskim" 2-metrowym wzroście wraz z ich walizkami, bez wpływu na komfort jazdy. Wystarczy tylko wspomnieć, że Fiat 500L ma największy indeks pojemności przestrzeni pasażerskiej w swoim segmencie: łącznie 3,17 m3 licząc łącznie przód i tył.

Fiat 500L jest liderem w swej kategorii pod względem stosunku wymiarów zewnętrznych (długość 415 cm, szerokość 178 cm, wysokość 166 cm i rozstaw osi 261 cm) do objętości wnętrza oraz pojemności bagażowej sięgającej 400 litrów, co oznacza możliwość przewozu nawet pięciu podręcznych walizek na kółkach. Tylna kanapa przesuwa się wzdłużnie i składa w proporcji 60/40, a dzięki funkcji "Fold&Tumble" można ją całkowicie odchylić do przodu, uzyskując płaską podłogę ładunkową.

O tym, że Fiat 500L jest zdecydowanie "Large" w kategoriach funkcjonalności, świadczy liczba 1500 możliwych konfiguracji wnętrza. I tak na przykład, aby przewieźć ładunek długości 2,4 metra, wystarczy złożyć oparcia tylnej kanapy i fotela przedniego pasażera. Złożone płasko do przodu oparcie tego fotela służyć może jako wygodny "stolik" dla notatek albo laptopa kierowcy. Również i ładowność Fiata 500L jest w porównaniu z jego wymiarami zewnętrznymi najwyższa dla tej kategorii. Trójpoziomowy system "Cargo Magic Space" w bagażniku pozwala oddzielnie zapakować przedmioty delikatniejsze i cięższe, czyste i zabrudzone lub mokre i suche.

W momencie swej premiery rynkowej, Fiat 500L oferowany będzie z trzema jednostkami napędowymi o wyjątkowo niskiej emisji spalin i dwutlenku węgla, zwiastującej konkretne oszczędności dla nabywcy w trakcie codziennej eksploatacji. Są to dwa silniki benzynowe (105-konny TwinAir o pojemności 0,9 litra oraz 95-konny 1,4-litrowy) i jeden turbodiesel (85-konny MultiJet II o pojemności 1,3 litra). Warto wspomnieć, że to właśnie dwucylindrowy, 105-konny TwinAir poszczycić się może rekordowo niską w swym segmencie emisją CO2 - zaledwie 112 g/km. Wyróżnionemu wieloma nagrodami, silnikowi temu przyznano światowy laur w dziedzinie oszczędnego zużycia paliwa i czystości spalin w efekcie niewielkiej pojemności skokowej i zastosowania turbosprężarki o wysokiej wydajności.

motoleasing.pl / Fiat

Ostatnie artykuły