Filmy

Mercedes Citan

Mercedes-Benz Citan to efektywny miejski samochód dostawczy. Nowy Citan jak żaden inny van miejski łączy minimalne emisje CO2 z wielką przyjemnością z jazdy oraz wysoką sprawność z niskimi kosztami utrzymania.

Wprowadzając nowego Citana, firma Mercedes-Benz Vans uzupełnia ofertę w segmencie samochodów dostawczych. Dzięki nowemu Citanowi i wypróbowanym modelom Vito, Sprinter i Vario, dział vanów Mercedes-Benz oferuje teraz pełną gamę pojazdów: od miejskich samochodów dostawczych aż po duże pojazdy transportowe i w przedziale od 1,8 t aż do 7,5 t dopuszczalnej masy całkowitej. Szeroki wybór produktów w zakresie samochodów do przewozu dużych ładunków wzbogaca wygodny osobowy Viano. Również nowy Citan może zostać dostosowany do indywidualnych zastosowań Klientów. Obejmująca trzy długości i trzy warianty Citana (Furgon, Mixto i Kombi) gama modeli jest wyjątkowo szeroka.

Zewnętrznie
Już na pierwszy rzut oka widac, jest to prawdziwy Mercedes-Benz. Pełen charakteru wygląd nowego Citana jest niepowtarzalny. Jego charakterystyczna prezencja ma oparcie w śmiałej chromowanej gwieździe na wydatnej i solidnej atrapie chłodnicy z jej trzema perforowanymi w sportowym stylu listwami. Niemniej uderzające są wyraziste reflektory Citana czy też skos maski silnika z jej klarownie podkreślonymi krawędziami.
Wyraźny ukos osłony chłodnicy i dostawione do niej reflektory podkreślają dynamikę nowego Citana. Przednie reflektory o przezroczystych szkłach ujmują przejściem od powierzchni matowo szarych do elementów o błyszczącym chromowaniu. Opcjonalne reflektory przeciwmgielne oraz przewidziane w standardzie światła do jazdy dziennej są zintegrowane w przednim zderzaku.
Pełną siły prezencję Citana podkreśla trapezowy kształt wlotu powietrza w zderzaku. Także i ta cecha należy do elementów stylu typowych dla marki Mercedes-Benz, począwszy od aktualnych samochodów osobowych klasy kompaktowej aż po nowego Actrosa. Wspólna kompozycja wypukłych i wklęsłych kształtów nadaje obliczu nowego Citana szczególnego wdzięku.
Boczna sylwetka tego miejskiego samochodu dostawczego zyskuje niemal sportowe proporcje dzięki klinowemu kształtowi przodu nadwozia. Nowy Citan dobrze trzyma się drogi zwłaszcza na dostępnych opcjonalnie kołach z aluminiowymi felgami 15”, licujących z zewnętrznymi powierzchniami wnęk.

Wnętrze
Konstruktorzy główny akcent położyli na funkcjonalność Citana w codziennym użytkowaniu. Duża schowek przed pasażerem, półka między przednimi siedzeniami, praktyczna półka sufitowa na całą szerokość przedniej szyby i bardzo pojemne kieszenie w drzwiach oferują sporo miejsca na duże i małe przedmioty codziennego użytku.
W kieszeniach drzwiowych mieszczą się np. butelki z napojami o objętości 1,5 l. To samo dotyczy opcjonalnego podłokietnika ze schowkiem. W przedziale dla pasażerów Citana w wersji Kombi przygotowano ponadto jako opcję półkę sufitową z trzema zamykanymi schowkami oraz dwa zamykane schowki w podłodze samochodu. W przygotowaniu dla wszystkich wersji Citana jest opcjonalny uchwyt na tablicy przyrządów na dokumenty o formacie do A4.
Jeśli się zliczy wszystkie możliwe półki i schowki Citana, otrzyma się zadziwiająco dużą objętość łączną 77 l w kokpicie i przedziale dla pasażerów.

Okrągłe dysze nawiewu w kokpicie zostały przystosowane do dużego przepływu powietrza. Przycisk obiegu wewnętrznego zapobiega przenikaniu zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz. Z uwagi na to, że niezwykle oszczędne silniki wysokoprężne nowego Citana oddają tylko niewielką ilość ciepła silnikowego, wszystkie Citany CDI są seryjnie wyposażone w elektryczny dogrzewacz. Załącza się on automatycznie w zależności od temperatury płynu chłodzącego lub od ustawienia przełącznika obrotowego temperatury.
Jako wyposażenie specjalne dla wersji Mixto przewidziany został kanał ciepłego powietrza prowadzący do tylnej części samochodu (w Kombi jest to element wyposażenia standardowego). Kieruje on powietrze o odpowiedniej temperaturze do przedziału dla pasażerów. Na życzenie nowy Citan może zostać wyposażony w klimatyzacją manualną oraz z półautomatyczną klimatyzacją Tempmatic. Utrzymuje ona stale wybraną wcześniej temperaturę.


Wybór silników nowego Citana jest szeroki. Elastyczny, wysoce efektywny i cicho pracujący Diesel z wtryskiem bezpośrednim i turbosprężarką OM 607 o pojemności skokowej 1,5 litra jest dostępny w trzech wariantach mocy:
- Citan 108 CDI, moc 55 kW (75 KM), moment obrotowy 180 Nm;
- Citan 109 CDI, moc 66 kW (90 KM), moment obrotowy 200 Nm;
- Citan 111 CDI, moc 81 kW (110 KM), moment obrotowy 240 Nm.
Dochodzi do tego żwawy, doładowany silnik benzynowy z wtryskiem bezpośrednim o pojemności skokowej 1,2 litra typu M 200.71:
- Citan 112, moc 84 kW (114 KM), moment obrotowy 190 Nm.
Obecnie w sprzedaży znajdują się Citany 108 CDI i 109 CDI; warianty Citan 111 CDI i Citan 112 uzupełnią ofertę latem przyszłego roku.
Wysoce ekonomiczny silnik wysokoprężny w trzech stopniach mocy
Czterocylindrowe silniki wysokoprężne o pojemności skokowej 1461 cm³ przekonują swoim nadzwyczaj niskim zużyciem paliwa, wysoką ekonomicznością i przyjemnie cichą pracą. Nadano im średnicę cylindra 76 mm i skok tłoka 80,5 mm, zaś zaworami steruje umieszczony u góry wałek rozrządu.
Paliwo dociera do komór spalania przy ciśnieniu maksymalnym 1600 barów przez regulowany elektronicznie układ wtrysku bezpośredniego z Common Rail i precyzyjne, sterowane piezoelektrycznie wtryskiwacze. Doładowanie wykonuje turbosprężarka, w najmocniejszej wersji ze zmienną geometrią turbiny. Zużycie paliwa obniża regulowana pompa oleju. To samo dotyczy opcjonalnie dostępnej funkcji ECO Start-Stop.
Diesle uzyskują maksymalną moc silnika przy 4000 obr./min, zaś największy moment obrotowy już przy 1750 obr./min. Jest on osiągalny w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Z takiej charakterystyki wynika znakomita elastyczność przy dużej rozpiętości prędkości obrotowych.


W przypadku silników wysokoprężnych o najniższych mocach, przeniesienie napędu wykonują pięciobiegowe skrzynie biegów, zaś przy silniku wysokoprężnym o najwyższej mocy i silniku benzynowym znajduje zastosowanie sześciobiegowa przekładnia. Kierowca we wszystkich przypadkach zmienia biegi za pomocą wygodnej w obsłudze dźwigni dżojstikowej na konsoli środkowej. Napęd jest przenoszony na koła przednie.
Obie skrzynie biegów odznaczają się dwustożkową synchronizacją dwóch najniższych biegów, co wyczuwalnie redukuje siły przełączania biegów. W obu przekładniach obok biegów do przodu zsynchronizowany jest także bieg wsteczny. Przełożenia i rozpiętości między biegami są dokładnie dostosowane do każdorazowego wariantu silnika i ciężaru. Dla Citana ze zwiększoną dopuszczalną masą całkowitą z pięciobiegową skrzynią biegów zostało dobrane krótsze przełożenie całkowite niż dla jego odpowiednika w standardowej klasie wagowej, co wpływa pozytywnie na dynamikę jazdy. Podobnie, sześciobiegowa skrzynia o większej rozpiętości powoduje obniżenie zarówno zużycia paliwa, jak i poziomu hałasu przy wyższych prędkościach.
Ułatwieniem dla kierowcy jest seryjnie montowany wskaźnik optymalnego momentu zmiany biegu. Pokazuje on za pomocą strzałki w górę lub w dół celowość zmiany biegów ze względu na zużycie paliwa i dynamikę jazdy. Zbiornik paliwa o pojemności 60 l zapewnia duży zasięg.

Zużycie paliwa
Zużycie paliwa wg NEFZ w cyklu miejskim/pozamiejskim/ mieszanym (l/100km)
- CITAN 108 CDI (A2) - 5,2/4,2/4,6;
- CITAN 108 CDI (A2) - 5,2/4,2/4,6;
- CITAN 108 CDI (A2) Blue Efficiency 4,7/4,2/4,3;
- CITAN 108 CDI (A2; o powiększonym dopuszczalnym ciężarze całkowitym) 5,3/4,6/4,8;
- CITAN 109 CDI (A2) 5,2/4,2/4,6;
- CITAN 109 CDI (A2) Blue Efficiency 4,7/4,2/4,3;
- CITAN 109 CDI (A2; o powiększonym dopuszczalnym ciężarze całkowitym) 5,3/4,6/4,8.

motoleasing.pl / Daimler AG

Ostatnie artykuły