Filmy
  • Artykuły
  • Volkswagen up! w wersji 5-drzwiowej

Volkswagen up! w wersji 5-drzwiowej

Niebawem w salonach do trzydrzwiowego up! dołączy także wersja pięciodrzwiowa, w Polsce samochód dostępny będzie już latem. Pięciodrzwiowy up! oferowany będzie w cenie 32.350 zł (w stosunku do wersji trzydrzwiowej dopłata wyniesie 1090 zł). Będzie posiadał te same silniki (44 kW/60 KM i 55 kW/75 KM), warianty wyposażenia (take up!, move up!, high up!, black up!, white up!) i takie same wymiary (długość 3.540 mm, szerokość bez lusterek 1.641 mm, wysokość 1.478 mm), jak wersja trzydrzwiowa.

Charakterystyczna sylwetka
Dodatkowa para drzwi zmienia sylwetkę up!. W trzydrzwiowym dolna krawędź okien wznosi się w okolicy słupków C, natomiast w pięciodrzwiowym tworzy prostą linię. Dzięki temu nowy wariant karoserii ma charakterystyczny wygląd. Krótkie zwisy nadwozia, podobnie jak przód i tył, pozostaną niezmienione – także w nowej wersji nabywcy pięciodrzwiowego up! będą mogli cieszyć się pokrywą bagażnika, której zewnętrzna powłoka składa się ze szkła i przypomina stylistykę smartfonów. Za klapą znajduje się bagażnik o pojemności 251 litrów, który po złożeniu oparcia tylnej kanapy (od wersji move up! dzielonej w stosunku 60/40) można powiększyć do 951 litrów.

Wygodna podróż w cztery osoby
Tylne drzwi otwierają się szeroko i umożliwiają wygodne wsiadanie. Biorąc pod uwagę wielkość samochodu, pięciodrzwiowy up! oferuje zaskakująco dużo miejsca we wnętrzu, podobnie jak jego trzydrzwiowy brat. Z tyłu odległość między siedziskiem a podsufitką wynosi 947 mm, z przodu – 993 mm. Odległość między oparciem tylnej kanapy a oparciem przednich foteli to aż 789 mm. Dzięki podwyższonej pozycji pasażerowie siedzący na tylnej kanapie mają lepszą widoczność do przodu nad ramionami kierowcy i pasażera. Ważny jest także fakt, że pod przednimi siedzeniami jest wystarczająco dużo miejsca na stopy osób siedzących z tyłu.

Automatyczne hamowanie
Volkswagen oferuje dla trzy- i pięciodrzwiowego up! takie same, opcjonalne elementy wyposażenia. Należy do nich między innymi funkcja awaryjnego hamowania w mieście. Volkswagen up! jest pierwszym samochodem w swojej klasie, który dzięki temu systemowi jest w stanie samodzielnie zahamować przy prędkości między 5 km/h a 30 km/h.

maps+more
Nowością w Volkswagenie jest system maps+more – przenośny, wielofunkcyjny system Infotainment. Obejmuje on nawigację, zestaw głośnomówiący, wskaźniki przekazujące informacje związane z samym samochodem oraz odtwarzacz muzyki. Ponadto maps+more można przystosować do swojego własnego profilu użytkownika poprzez odpowiednie aplikacje. Moduł maps+more mocowany jest w uchwycie nad konsolą środkową i łączy się z siecią elektroniczną up!. To najbardziej konsekwentna forma integracji urządzeń przenośnych z samochodem, jaka występuje na rynku.

Seryjnie dobrze wyposażony
Maluch Volkswagena w wersji podstawowej take up! porusza się na 14-calowych obręczach kół, jego zderzaki pokryte są lakierem w kolorze nadwozia, a szyby posiadają warstwę izolującą termicznie. Jak we wszystkich modelach up! nadwozie jest częściowo ocynkowane. Wewnątrz wyposażenie obejmuje takie elementy jak składana tylna kanapa, obramowania wlotów powietrza w kontrastowym kolorze white oraz pokryta tkaniną osłona bagażnika. Do wyposażenia funkcjonalnego take up! należą między innymi wycieraczka tylnej szyby, elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego, kolumna kierownicy z regulacją wysokości oraz światła do jazdy w dzień. Błyszcząca czarna aplikacja na środku tablicy rozdzielczej wygląda wyjątkowo szlachetnie. O bezpieczeństwo pasażerów dbają przednie poduszki powietrzne oraz poduszki boczne chroniące głowę i klatkę piersiową, a także czujnik zapięcia pasów kierowcy i przedniego pasażera, napinacze pasów z przodu, ABS z ASR, elektroniczny program stabilizacji toru jazdy ESP, uchwyty Isofix i TOP-Tether do mocowania fotelików dziecięcych z tyłu oraz funkcja dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej (w przypadku fotelika mocowanego na przednim siedzeniu).

Silniki benzynowe o pojemności 1 litra
W nowym up! debiutuje nowa generacja trzycylindrowych silników benzynowych (EA211). Mimo że silniki o pojemności 999 cm3 mają taki sam rozstaw cylindrów (82 mm), jak seria popularnych silników Volkswagena EA111, są całkowicie nowymi konstrukcjami. Rozwijają moc 44 kW/60 KM i 55 kW/75 KM, spełniają normę emisji spalin Euro5 i napędzają przednie koła. Średnie zużycia paliwa w wersji BlueMotion Technology (m.in. system Start-Stop, rekuperacja, opony o niewielkim oporze toczenia) wynosi 4,2 l/100 km (60 KM) i 4,3 l/100 km (75 KM). W standardowych odmianach zużycie wynosi odpowiednio 4,5 oraz 4,7 l/100 km. Silniki benzynowe mogą być połączone z seryjną 5-biegową przekładnią manualną lub opcjonalnie z nową, zautomatyzowaną 5-biegową skrzynią biegów. Wartości zużycia paliwa, emisji i osiągi jezdne trzydrzwiowych i pięciodrzwiowych up! są takie same.
Jako alternatywę dla seryjnej, 5-biegowej przekładni manualnej Volkswagen będzie oferował w tym roku po raz pierwszy opcjonalną, 5-biegową przekładnię zautomatyzowaną. W trybie automatycznym "D" przekładnia wybiera optymalny punkt zmiany biegów, co pozwala na jeszcze większą oszczędność paliwa, niż w wersji manualnej.

Silnik zasilany gazem ziemnym
Na tej samej bazie technicznej opiera się silnik na gaz ziemny o mocy 50 kW/68 KM. Jego średnie zużycie 2,9 kg/100 km (gazu) odpowiada wartości CO2 na poziomie 79 g/km. up! EcoFuel będzie seryjnie wyposażony w BlueMotion Technology. Na 2013 rok zaplanowane jest wprowadzenie na rynek up! z napędem elektrycznym; studyjną wersję tego up! Blue-e-Motion zaprezentowano podczas IAA, we wrześniu 2011 roku.motoleasing.pl / Kulczyk Tradex

Ostatnie artykuły