Filmy

Nowe silniki Mercedesa

Mercedes-Benz rozszerza gamę rzędowych, sześciocylindrowych silników heavy-duty, służących do napędu pojazdów ciężarowych i autobusów. Zależnie od wersji, moc nowej, montowanej pionowo jednostki OM 470 o pojemności 10,7 l waha się od 240 kW (326 KM) do 315 kW (428 KM).

Jej montażem od czerwca zajmie się niemiecki zakład w Mannheim. Lekka, wydajna konstrukcja dołącza do nowej generacji silników spod znaku "BlueEfficiency Power". Sześciocylindrowe jednostki rzędowe o mocy od 156 kW (240 KM) do 375 kW (510 KM) zaprojektowano tak, aby spełnić szerokie wymagania w segmencie ciężarówek i autobusów. Każda z nich spełnia już wyśrubowaną normę emisji spalin Euro 6.

Nowy silnik zbudowano w oparciu o rozwiązania jednostki napędowej OM 471, zaprezentowanej w ubiegłym roku. Z myślą o specyficznych warunkach pracy w ciężarówkach i autobusach, w konstrukcji wprowadzono jednak kilka istotnych zmian. Z masą własną równą 990 kg (zgodnie z normą DIN 70020-A), silnik OM 470 idealnie nadaje się do zastosowania tam, gdzie liczy się każdy kilogram. Jego kluczowe cechy to niewielkie zapotrzebowanie na paliwo i wyjątkowa wytrzymałość. Od samego początku jednostka dostarczana będzie jedynie w wersjach zgodnych z normą emisji spalin Euro 6.

Nowy motor OM 470 osiąga wydajność produkowanej obecnie jednostki OM 457 mimo niższej pojemności - 10,7 zamiast 12 l. Jego kompaktowa konstrukcja może pochwalić się jeszcze większą wytrzymałością. Pomimo zastosowania osprzętu niezbędnego do spełnienia normy emisji spalin Euro 6, masa jednostki spadła o około 50 kg. Co więcej, spadło również jej zapotrzebowanie na paliwo.
Przy masie własnej równej 990 kg (wg DIN) i kompaktowych wymiarach (długość 1287 mm, szerokość 1130 mm, wysokość 1175 mm), silnik idealnie nadaje się do napędu ciężarówek i autobusów, a jego walory zostaną docenione szczególnie tam, gdzie dodatkowe kilogramy lub centymetry są szczególnie cenne.

Niezmieniona w stosunku do OM 457 pozostała zarówno wartość obrotów silnika dla maksymalnej mocy - 1800 obr./min, jak i dla maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego w przedziale od 1100 do 1400 obr./min. Nowa jednostka może współpracować z przekładniami o szerokim zakresie przełożeń. Nawet przy prędkościach obrotowych poniżej 1000 obr./min zapewnia imponującą siłę napędową, już przy 800 obr./min dostarczając 95 proc. maksymalnego momentu obrotowego. Przyjaznej charakterystyce momentu obrotowego sprzyja również długoskokowa konstrukcja silnika (średnica/skok tłoka: 125/145 mm).

Kluczowym elementem OM 470 jest unikalny, elastyczny system wtrysku common rail, w pełni elektroniczny system sterowania silnikiem oraz wysokociśnieniowy układ wtrysku X-PULSE. Ciśnienie we wspólnej szynie osiąga wartość 900 barów, ale w poszczególnych wtryskiwaczach rośnie do 2100 barów. W zależności od warunków pracy, szybkość wtrysku może być dowolnie kształtowana, a każdy cykl wtrysku może obejmować do pięciu wtrysków. X-PULSE nie tylko ogranicza zużycie paliwa, ale sprzyja jednocześnie osiągnięciu wyjątkowej kultury pracy.

Rygorystyczne wymagania normy Euro 6 doprowadziły do opracowania skutecznego systemu kontroli emisji spalin. Jego sercem jest technologia Mercedes-Benz BlueTec z układem selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), wykorzystującym płyn AdBlue, aplikowany do układ wydechowego. Szkodliwe tlenki azotu są w ten sposób przekształcane w niegroźne cząstki azotu i wodę. Podobnie jak OM 471, OM 470 wykorzystuje system recyrkulacji spalin (EGR) z chłodnicą przeprojektowaną w celu redukcji masy jednostki. Nowa, bardziej zwarta jest także konstrukcja filtra cząstek stałych.

Nowy OM 470, podobnie jak większy OM 471, osiąga imponującą notę B10, odpowiadającą przebiegowi 1,2 mln km. Oznacza to, że silnik może pokonać ten dystans bez konieczności kapitalnego remontu.

motoleasing.pl / Daimler AG

Ostatnie artykuły