Filmy

Naczepy w Polsce

Statystyki dotyczące sprzedaży ciężarówek jednoznacznie wskazują, że największym zainteresowaniem w 2011 roku cieszyły się pojazdy do transportu długodystansowego. Wiadomo jednak, że do ciągnika siodłowego potrzebna jest naczepa. Prześledźmy zatem, jak wyglądał rynek sprzedaży naczep w Polsce w minionym roku.

Niespodzianki nie ma. Do kilku lat w statystykach przodują naczepy skrzyniowo-plandekowe i kurtynowe, których wzrost sprzedaży wyniósł w 2011 roku 13,7 procent. W sumie pojazdów plandekowych i kurtyn sprzedano około 5280 szt. Liderem sprzedaży jest firma Pozkrone, która jest dystrybutorem w Polsce naczep Krone. Sprzedaż tych pojazdów wyniosła 2118 szt. Drugie miejsce zajmuje Koegel z wynikiem 796 szt., a na trzecim miejscu uplasowała się firma Wielton 726 szt.. Do wielkiej czwórki zalicza się także firma EWT Truck & Trailer, której wynik wyniósł 717 naczep Schmitz Cargobull.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszyły się pojazdy do transportu materiałów sypkich i kruszyw. Ogółem naczep wywrotek sprzedano ich w Polsce ponad 3400 szt. Na pierwszym miejscu znalazła się firma Wielton, która sprzedała 690 pojazdów. Wielton ma obecnie około 20 procentowy udział w tym segmencie i jest liderem rynku. Drugie miejsce zajmuje EWT Truck & Trailer (Schmitz Cargobull) - 540 szt., trzecie firma Bodex - 435 szt. Na czwartym miejscu znajduje się sieradzka firma Feber z wynikiem 442 naczep. W dalszej kolejności mamy firmy: Mega, Zasław, Kempf, Janmil, Gras, Fliegl, Nova Metal Fach oraz CMT.
W tym miejscu warto przytoczyć pewne statystyki. W 2009 roku sprzedano 2127 szt. Naczep wywrotek, w 2010 roku - 2785, w 2011 roku - 3411 szt. Widać tu wyraźnie tendencję wzrostową, jednak ciekawe czy trend ten utrzyma się w kolejnych latach, kiedy wiemy już, że nakłady na inwestycje drogowe w Polsce będą stopniowo malały.

W dalszej kolejności, dużym popytem, cieszyły się naczepy podkontenerowe. Sprzedano ich ogółem 184 szt. Wielton, Schmitz Cargobull, Koegel i Zasław to marki, które w minionym roku dominowały na naszym rynku.
Dobrze rozwija się rynek naczep chłodniczych. W tym segmencie bezkonkurencyjna okazała się firmy EWT Truck & Trailer (Schmitz Cargobull) i Pozkrone (Krone), które sprzedały odpowiednio: 1698 i 366 pojazdów.
Kilka słów o specjalistycznych pojazdach jakimi są naczepy z ruchomą podłogą. Ten wąski rynek również w Polsce zdobywa nowych klientów. Mega, STAS, EWT oraz Wielton sprzedawały w 2011 roku pojazdy tego typu.

Ireneusz Jagiełło, prezes Zarządu EWT Truck & Trailer Polska Sp. z o. o.:
- W 2011 roku firma EWT dostarczyła na rynek polski 556 naczep samowyładowczych marki Schmitz. Pozwoliło nam to na zajęcie drugiej pozycji na rynku z udziałem rynkowym w wysokości 16%. Był to dla nas najlepszy rok w tym segmencie rynku. Według nas rynek naczep samowyładowczych w 2012 roku powinien utrzymać się na poziomie zbliżonym do roku 2011. Celem EWT jest utrzymanie dotychczasowej pozycji rynkowej.

Piotr Ogrodowicz, dyrektor handlowy Wielton S. A.:
- Analizując segment rynku wywrotek uważam, że będzie większy popyt dla naczep specjalistycznych. Myślę też , że coraz mniej będzie miejsca dla firm spoza ścisłej czołówki, firm małych i niedoinwestowanych. Zmniejszający się rynek musi doprowadzić do zaostrzenia się konkurencji co przy aktualnej sytuacji rynkowej może oznaczać, że niektórzy producenci mogą mieć realne problemy z funkcjonowaniem na rynku. No ale to zmartwienie na szczęście nie Wieltonu. My z optymizmem patrzymy w przyszłość, bo jak tu nie patrzeć skoro rok 2011 był dla nas naprawdę pod wieloma względami rekordowy a plany na rok 2012 przewidują, że dla Wielton ten rok będzie jeszcze lepszy.

Andrzej Kajda, Product Manager Feber Sp. z o. o.:
- W marcu 2012 firma Feber zaprezentuje nowy model wywrotki, oraz całkowicie nowe sposoby sprzedaży oraz obsługi posprzedażnej klientów flotowych oraz indywidualnych. Będzie to także rok przygotowań do wejścia kolejnych nowych modeli wywrotek przeznaczonych na rynki Europy zachodniej. Z powodu realizacji wielu inwestycji drogowych i związanego z nimi zapotrzebowania na pojazdy ciężarowe w 2012 roku zostanie utrzymany lub nawet podwyższony poziom sprzedaży w tym segmencie rynku.

Cezary Lisowski, prezes Zarządu Zasław Zakład Przyczep i Naczep Sp. z o. o.:
- Ten rok uznajemy za udany - nasza sprzedaż pokryła się z planami, co przy wciąż niestabilnym rynku jest bardzo optymistyczne. Warto pamiętać, że rynek naczep nie jest łatwy, bo konkurencja i nasycenie rynku jest dość wysokie, a mimo wszystko sprzedaż jest imponująca (nie mam na myśli tylko sprzedaży pod marką ZASŁAW, ale wszystkich rynkowych graczy). Świadczy to również o rosnącym rynku mimo niektórych przewidywań o tym, że rynek naczep się kurczy. Wynik naszej firmy w 2011 r. sprawił, że z równie dużym entuzjazmem wkroczyliśmy w 2012, gdzie ogólne plany sprzedażowe sięgają 2000 pojazdów.

Na koniec krótkie podsumowanie największych firm naczepowych działających na polskim rynku w 2011 roku:
EWT Truck & Trailer - Schmitz Cargobull - 3083 szt.
Pozkrone - Krone - 2501 szt.
Wielton - 1933 szt.
Koegel - 827 szt.
Bodex - 515 szt.
Zasław - 489 szt.
Inetr Cars - Feber - 451 szt.
Kässbohrer - 405 szt.
Schwarrzmuller 317 szt.
Fliegl - 117 szt.
SOMMER - 73 szt.
CMT - 89 szt.
STAS - 51 szt.

Oprac. Michał Bąk

Ostatnie artykuły