Filmy
  • Artykuły
  • Samochód kompaktowy Dodge Dart 2013

Samochód kompaktowy Dodge Dart 2013

Łącząc DNA Alfy Romeo z oszczędnymi jednostkami napędowymi i typową dla marki Dodge pasją sportową, Dodge Dart 2013 redefiniuje pojęcie osiągów na drodze. Nowy Dodge Dart to pojazd w każdym calu nowoczesny i ekonomiczny, który wyróżnia się pięknem designu i wykonania, a z uwagi na własności jezdne dający kierowcy ogromną przyjemność podczas prowadzenia. To przełomowy sedan klasy kompaktowej.

Za sprawą innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wiodącego w swojej klasie wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa oraz przemyślanej funkcjonalności samochód ustanawia nowe standardy dla segmentu samochodów kompaktowych, oferując niespotykane dotąd możliwości personalizacji, obszerne wnętrze, niepowtarzalny styl oraz znakomitą dynamikę jazdy. Pojazd będzie dostępny w pięciu wersjach wyposażenia: SE, SXT, Rallye, Limited oraz R/T, a jego produkcja w amerykańskim zakładzie Chrysler Group Belvidere Assembly Plant (Belvidere, stan Illinois) rozpocznie się w drugim kwartale 2012 r.
-Nowy Dodge Dart to samochód przełomowy, który zaskoczy i zachwyci klientelę poszukującą bezkompromisowego i satysfakcjonującego w prowadzeniu auta o atrakcyjnej wartości dla nabywcy. Dysponujący 12 kolorami nadwozia, 14 tonacjami wnętrza i opcjami wyposażenia, wyborem trzech oszczędnych silników i trzech skrzyń biegów, najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa oraz światowej klasy aerodynamiką - Dodge Dart 2013 wyznacza nowe standardy dla samochodów klasy kompaktowej-. powiedział Reid Bigland, Prezes i CEO marki Dodge w Chrysler Group LLC.

Nadwozie

Nowy Dodge Dart 2013 poszczycić się może ponadczasowym, eleganckim i charakterystycznym designem, tworzącym atletycznie rzeźbiony, płynny i estetycznie lekki wygląd samochodu.
(…)-Jego wywodząca się z Alfy Romeo architektura pozwoliła zaprojektować nadwozie o doskonałych proporcjach, które mówią „frajda z jazdy” już w chwili, gdy na nie patrzysz. A do tego inspirowane Chargerem wyczynowe lampy tylne, nowa, elegancka krata grille i akcenty w fortepianowej czerni, czyli inspirowany wyczynem design z niezbędną dawką narowistego charakteru. - powiedział Joe Dehner, Szef Projektowania Dodge w Chrysler Grup LLC.

W oparciu o architekturę Fiat Group powstała przysadzista i stabilna sylwetka typu body-in, wheels-out w stylu coup?. Karoseria sprawia wrażenie wizualnie rozciągniętej na szkielecie pojazdu podobnie jak powłoka nylonowa. Samochód zwraca uwagę wyczynowym, inspirowanym przez Dodge Chargera, zespołem lamp tylnych rozświetlanych 152 diodami LED. Ekskluzywnego obrazu dopełniają jedyne w tej klasie pojazdów podwójne końcówki wydechu pod tylnym zderzakiem.

Przód został zaprojektowany pod kątem swobodnego opływu powietrza wokół, nad oraz pod samochodem bez uszczerbku tak dla stylizacji nadwozia jak i chłodzenia silnika. Osłonę chłodnicy umieszczono poniżej zderzaka, co optycznie obniża linię pasa przedniego i ogranicza zawirowania powietrza przy utrzymaniu bezpiecznego, 8-calowego (203 mm) prześwitu wobec podłoża. Efektem jest kompaktowy sedan, łączący doskonałe proporcje zdecydowanych i aerodynamicznych płaszczyzn nadwozia ze światowej klasy wykonawstwem, nowoczesnymi technologiami, wyjątkowym wyciszeniem kabiny i aurą ekskluzywności w pakiecie charakterystycznym dla marki Dodge. Skorupa nadwozia Dodge Dart’a składa się strukturalnie w 68 proc. ze stali o dużej wytrzymałości walcowanej na gorąco oraz stali nadwytrzymałej ? jest więc nie tylko lekka wagowo ale i solidna jakościowo.

Kabina

Projektując wnętrze designerzy skoncentrowali się na stworzeniu współczesnej kombinacji kunsztu wykonania, najnowszych technologii, ekscytujących salw kolorów oraz jakby ręcznie rzeźbionych form z wykorzystaniem materiałów i technologii stosowanych z reguły w autach należących do wyższych cenowo segmentów rynkowych. Zaczynając od dzisiejszego DNA marki Dodge ? poprzez innowacyjne, rozproszone oświetlenie kabiny, jakościowe materiały i wyposażenie high-tech. Samochód zaskakuje charakterem i bogactwem elementów komfortowych ku satysfakcji kierowcy i pasażerów.

Tablica przyrządów zorientowana została na kierowcę, a wszystkie przełączniki znajdują się w zasięgu jego ręki. W zadziwiająco obszernej i przyjaznej kabinie dominują indywidualnie konfigurowalne wskaźniki oraz komfortowo wyprofilowane fotele. Mimo wymiarów samochodu kompaktowego, Dodge Dart 2013 wyróżnia się przestrzenią wnętrza typową dla sedana średniej wielkości i poszczycić się może największą szerokością na poziomie bioder i ramion wśród aut swojej klasy. Istnieje możliwość personalizacji i dostosowania pojazdu do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym towarzyszą przemyślne schowki. Praktycznie rozmieszczone źródła świetlne dodają ciepła i komfortu.
-(…)Wnętrze Darta łączy w sobie urodę i precyzję wykonania wystroju kabin, które wprowadziliśmy w ubiegłym roku ze szczyptą swawoli typu niespodziewanych kolorów czy rozproszonego oświetlenia i prawdziwie coolowej technologii. - powiedział Klaus Busse, Szef Projektowania Wnętrz w Chrysler Group LLC.

Zaawansowane, oszczędne i mocne silniki

Gama jednostek napędowych obejmuje trzy nowoczesne, oszczędne, czterocylindrowe silniki benzynowe o wysokiej mocy. Nabywcy mogą wybierać pomiędzy nowym 16-zaworowym silnikiem Tigershark o pojemności 2,0 litrów i mocy 160 KM; 16-zaworowym, turbodoładowanym MultiAir® z intercoolerem o pojemności 1.4 litra i mocy 160 KM; nowym Tigershark MultiAir 2 o pojemności 2,4 litra i mocy 183 KM. Współpracują one z trzema skrzyniami biegów: sześciostopniową manualną lub automatyczną albo także sześciostopniową przekładnią dwusprzęgłową DDCT. Oznacza to istotną redefinicję pojęcia osiągów poprzez ofertę najbardziej zróżnicowanego wyboru zespołów napędowych w tej klasie. Technologia MultiAir umożliwia optymalizację zużycia paliwa w całym zakresie prędkości obrotowej silnika i wszystkich warunkach jazdy poprzez bezpośrednią i dynamiczną kontrolę ilości powietrza dolotowego a więc spalania. Efektem jest wzrost momentu obrotowego o 15 proc. w dolnym zakresie obrotów wału korbowego oraz 7,5-proc. oszczędność paliwa.

Zaprojektowany z pasją

Założeniem projektowym było przekroczenie oczekiwań nabywców pod względem satysfakcji, jakości i niezawodności eksploatacyjnej. Najwyższej klasy aerodynamika, lekkość i precyzja prowadzenia oraz zdawałoby się tak przyziemna sprawa jak wiodąca w tym segmencie pojazdów wydajność ogrzewania i klimatyzacji, zapewniająca kierowcy i pasażerom właściwą temperaturę we właściwym miejscu i czasie plus doskonale wyciszone wnętrze. Motorem powrotu marki Dodge do amerykańskiego segmentu sedanów klasy kompaktowej stała się obsypana nagrodami i wyróżnieniami Alfa Romeo Giulietta, która zasłynęła z doskonałej charakterystyki jezdnej i dynamicznej oraz bezpieczeństwa, budząc uznanie najwybredniejszej klienteli. Niezależne zawieszenie tylne typu bi-link daje możliwość typowo europejskiego, bardziej dynamicznego prowadzenia lecz także i spokojniejszej, płynnej jazdy zgodnie z preferencjami wielu kierowców północnoamerykańskich. Nowy kompaktowy Dodge Dart 2013 został zaprojektowany pod kątem uzyskania najlepszych właściwości aerodynamicznych. Ponad 600 godzin prób i testów w tunelu aerodynamicznym w trakcie prac badawczo-rozwojowych. Większość podwozia Dodge Dart’a od przedniego pasa aż po tylny pokrywają specjalne panele z kompozytu [MIC] w kolorze czarnym, których zadaniem jest zarówno polepszenie aerodynamiki podwozia jak i wyciszenie hałasów trakcyjnych. Przed każdym z kół przewidziano mini-spojler, który bez wpływu na prześwit pojazdu wspomaga aerodynamikę współdziałając z panelami osłonowymi podwozia. Kształt obudowy lusterek bocznych, kąt pochylenia szyby tylnej w stosunku do pokrywy bagażnika, a nawet oprawa lamp tylnych i kąty krawędzi karoserii poddane zostały optymalizacji pod kątem skuteczności aerodynamicznej, w czym udział ma także zintegrowany spojler na klapie bagażnika poprawiający separację strug powietrza w części rufowej pojazdu.

Bezpieczeństwo

Pojazd dysponuje 60 systemami bezpieczeństwa w tym elementy bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego, m.in. niespotykany w tym segmencie zespół współpracujących ze sobą 10 standardowych poduszek powietrznych: dwustopniowe adaptacyjne, samo-opróżniające się poduszki przednie kierowcy i pasażera, boczne poduszki fotelowe dla kierowcy i pasażera chroniące miednicę oraz klatkę piersiową, dwie tylne poduszki powietrzne chroniące miednicę pasażerów, przednie poduszki kolanowe kierowcy i pasażera oraz pełnowymiarowe boczne poduszki kurtynowe. Aktywne zagłówki przednich foteli, dostępny opcjonalnie system detekcji martwych pól widzenia oraz ruchu przecinającego drogę cofania, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pięciu siedzeń oraz napinacze wstępne i aktywne zwalniacze napięcia pasów bezpieczeństwa przednich foteli. Wszystkie trzy miejsca z tyłu posiadają zaczepy do montowania fotelików dziecięcych [LATCH].

W skład standardowych elementów bezpieczeństwa samochodu Dodge Dart 2013 wchodzą również: hamulce tarczowe z czterokanałowym systemem przeciwblokowania kół ABS i elektronicznym rozdziałem siły hamowania oraz kontroli trakcji (standard dla całej gamy modelowej) ; wspomaganie hamowania awaryjnego Brake Assist; mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu przy zastosowaniu hamulców BLD; system gotowości hamulców Ready Alert Braking; system osuszania hamulców Rain Brake Support; system kompensacji zaniku działania hamulców Hydraulic-boost Compensation; system elektronicznej kontroli stabilności (czterokanałowy aktywny system ESC); system prewencyjny wywrócenia się pojazdu; system wspomagający ruszanie na wzniesieniu Hill Assist; system kontroli toru jazdy przyczepy Trailer Sway Control; podgląd drogi cofania ParkView®; czujniki parkowania tyłem ParkSense®.

Indywidualizacja, zgodnie ze preferencjami właściciela

Dodge Dart 2013 oferuje ponadto siedem rodzajów obręczy kół, trzy opcje silnika i skrzyń biegów a także: jedyny w tej klasie pojazdów wybór kół z lekkiego stopu lakierowanych w czerni lub polerowanych; jedyny w tej klasie pojazdów system multimedialny Uconnect z 8.4-calowym ekranem dotykowym i sterowaniem systemem audio (w tym iPoda), nawigacją, ustawieniami klimatyzacji, bezprzewodowym łączem telefonii komórkowej Bluetooth®, satelitarnym programem radiowym Sirius XM Travel Link, odbiorem bieżących prognoz pogodowych i katalogiem POI (interesujących miejsc na trasie podróży); jedyny w tej klasie pojazdów 7-calowy, konfigurowalny wyświetlacz funkcjonalny: wskaźniki cyfrowe lub analogowe, ekrany precyzyjnej nawigacji drogowej, oszczędnej jazdy i bieżącego zużycia paliwa, ustawień audio, telefonu, kompasu i temperatury zewnętrznej; jedyna w tej klasie pojazdów kierownica z podgrzewaniem elektrycznym; system bezkluczykowgo dostępu do samochodu z przyciskiem rozrusznika Engine On/Off; reflektory Bi-ksenonowe wyładowcze [HID]; dwustrefową, automatyczną klimatyzację z czujnikiem wilgotności; największą w klasie szerokość kabiny na poziomie bioder i ramion. Ogromne możliwości indywidualizowania pojazdów stwarza także firma Mopar®, w katalogu której znajdzie się ponad 150 opcji i zestawów akcesoryjnych, opracowanych specjalnie dla nowego Dodge Dart’a.

Nowy Dodge Dart 2013 dołącza do konkurencji w segmencie samochodów kompaktowych typu sedan, który należy do największych na rynku motoryzacyjnym. Wyróżnia go wykonanie, styl, wyposażenie oraz zastosowane nowoczesne technologie. Marka Dodge spodziewa się, że Dart trafi do szerokiego grona nabywców samochodów nowych, obejmującego zarówno początkujących właścicieli jak i tych, którzy zdecydują się na zmianę swojego stylu życia. Do grupy pierwszej zaliczają się młodzi nabywcy będący już na etapie profesjonalnej kariery i decydujący się na kupno swojego pierwszego, nowego samochodu, który będzie rzeczywistym odzwierciedleniem ich samych, i który mogą zindywidualizować nazywając go własnym. Taki nabywca ma licznych przyjaciół, spędza dużo czasu na rozrywkach oraz nigdy nie rozstaje się ze swoją komórką; dorastał wraz z rozwojem technologii, więc zamierza rozkoszować się najnowszymi produktami high-tech.

Klient należący do drugiej z wymienionych grup jest w trakcie zmiany swojego stylu życia, w chwili gdy znajduje więcej czasu dla siebie, aniżeli miał w niedalekiej przeszłości. Taki klient dokładnie wie, co mu się podoba i robi to, co przynosi mu zadowolenie. Ceni to, co posiada, prowadzi aktywne życie oraz zawsze wyraża gotowość stawienia czoła wyzwaniom. Orientuje się w wielu sprawach i interesuje go nie tylko to, w jaki sposób coś się dzieje, ale także dlaczego. Docenia znaczenie wartości towaru dla klienta, jednak niełatwo rezygnuje z rzeczy, na które przyszło mu ciężko zapracować.

Materiały: FAP


Ostatnie artykuły