Filmy
  • Artykuły
  • Nowa Kia Optima gotowa do walki o laury

Nowa Kia Optima gotowa do walki o laury

Pierwsze egzemplarze modelu Kia Optima, całkowicie nowego sedana segmentu D, trafią do polskich salonów w styczniu. Już teraz Kia Motors Polska ogłosiła, że długo oczekiwana Optima, wyposażona w benzynowy silnik 2.0 wyceniona zostanie na 82 900 zł. 1.7-litrowy, turbodoładowny silnik diesla wymagać będzie dopłaty 5 000 zł.

Kia Optima - to samochód stworzony całkowicie od podstaw. W porównaniu z poprzednimi modelami z segmentu D oferowanymi przez koncern Kia nowy sedan jest dłuższy, niższy, szerszy i ma większy rozstaw osi - jest uosobieniem tego, co główny projektant Kia Peter Schreyer nazywa śmiałą, potężną i wyrafinowaną dawką energii.

Koncepcja, która umożliwiła stworzenie nowego modelu, skupia się na czterech kluczowych obszarach: wyróżniającej się stylistyce - niepowtarzalnym wyglądzie zewnętrznym i wnętrzu dostosowanym do potrzeb kierowcy; wiodącym w swojej klasie osiągom - wydajnych silnikach z sześciostopniową skrzynią biegów; niezrównanej pakowności - nowej, dłuższej platformie; innowacyjnym rozwiązaniom - zaawansowanym technicznie opcjom wyposażenia.

- Stworzony przez nas sedan to produkt, jakiego wcześniej nikt nie spodziewałby się po koreańskiej marce i właśnie taki efekt zamierzaliśmy osiągnąć. Optima to coś więcej niż tylko krok naprzód w stosunku do samochodu, który zastępuje. To całkowicie nowy projekt, który nie ma żadnych cech wspólnych ze swoim poprzednikiem - twierdzi główny projektant Kia.

Światowa premiera Optimy odbyła się na międzynarodowym salonie samochodowym w Nowym Jorku w kwietniu 2010 r., a jej europejski debiut miał miejsce na salonie samochodowym w Paryżu kilka miesięcy później. Od tego czasu model ten - sprzedawany w Korei pod nazwą K5, a we wszystkich innych krajach jako Optima - święci triumfy w sprzedaży na całym świecie.

Od wczesnych faz procesu rozwoju nowej Optimy koncern Kia zakładał, że globalny popyt na nowy model będzie bardzo duży. W rezultacie Optima jest jednym z nielicznych modeli Kia produkowanych aż w trzech miejscach na świecie: w fabryce Kia w Hwasung w Korei, w zakładzie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych oraz w zakładzie nr 1 spółki Donfeng Yueda Kia w Chinach, który dostarcza samochody na rynek chiński.

Napęd
Od momentu wejścia na rynek Optima dostępna będzie dla europejskich klientów z 1,7-litrowym turbodoładowanym silnikiem Diesla - w Europie właśnie na ten silnik spodziewany jest największy popyt - a od maja 2012 r. również z 2,0-litrowym, 170-konnym silnikiem benzynowym. Oferowana jednostka Diesla to nowa, 1,7-litrowa wersja popularnego silnika U2. Nowy silnik, wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii (Variable Geometry Turbocharger, VGT), osiąga moc 136 KM i maksymalny moment obrotowy 325 Nm przy 2000 obr./min, pozwalając na najlepsze w swojej klasie osiągi wśród silników o takiej pojemności skokowej. Dzięki opracowaniu wielu sposobów na polepszenie sprawności silnika, w tym zainstalowaniu jednokierunkowego rozłącznego sprzęgiełka alternatora i innowacyjnego systemu zarządzania pracą akumulatora, Kia Optima umożliwia obniżenie emisji spalin - wytwarza tylko 133 g CO2/km.

170 konny, 2,0-litrowy silnik benzynowy, który dostępny będzie od wiosny 2012 to zupełnie nowa jednostka. Całkowicie aluminiowy, lekki silnik o pojemności 1999 cm3 o nazwie Nu będzie także oferował najlepsze w swojej klasie osiągi i konkurencyjne zużycie paliwa. Wszystkie szczegóły dotyczące silnika Nu zostaną podane do publicznej wiadomości bliżej daty wprowadzenia modelu benzynowego na rynek. W całej Europie najnowsza Kia Optima będzie oferowana z sześciostopniową ręczną lub automatyczną skrzynią.

Na wybranych rynkach europejskich od trzeciego kwartału 2012 r. Kia będzie także oferowała wersję Optimy wyposażoną w silnik hybrydowy, napędzany benzyną i prądem elektrycznym. Kia Optima Hybrid będzie napędzana innowacyjną 2,0-litrową jednostką benzynowo-elektryczną. Kia spodziewa się, że europejska wersja Optimy Hybrid w cyklu mieszanym będzie spalała 5,4 l paliwa na 100 km przy emisjach spalin rzędu 129 g/km. Więcej szczegółów dotyczących tego modelu zostanie opublikowanych bliżej daty jego wejścia na rynek.

Niezależnie od tego, którą jednostkę klient wybierze, Optima zapewni mu niezrównaną przyjemność z prowadzenia, dzięki dynamicznemu reagowaniu na działania kierowcy w połączeniu z bogatą standardową specyfikacją i szerokim wyborem opcjonalnych elementów wyposażenia, kojarzonych zazwyczaj z droższymi samochodami najbardziej prestiżowych marek.

Wyposażenie i nadwozie
Zgodnie z filozofią spółki zakładającą produkcję samochodów naprawdę wartych wydanych na nie pieniędzy, standardowa wersja modelu Kia Optima posiada bardzo bogate wyposażenie. Klienci będą także mogli skorzystać z wielu opcjonalnych, zaawansowanych technologicznie elementów, które zazwyczaj można znaleźć w samochodach klasy Premium.

Kia Optima posiada nadwozie, w znacznym stopniu zbudowane z wysoko rozciągliwej stali, które powstało przy użyciu zaawansowanych technik inżynieryjnych. Materiały te zastosowano już w wielu modelach Kia i to one udowodniły niezrównane bezpieczeństwo - pozwalając tym modelom na osiągnięcie 5 gwiazdek w ocenie bezpieczeństwa w testach zderzeniowych Euro NCAP.

- Zaprojektowana przez nas nowa Kia Optima to pojazd o niespotykanych proporcjach, wyróżniający się na tle wszystkich innych samochodów należących do tego segmentu. Dzięki zastosowaniu całkowicie nowej platformy średniej wielkości oraz nowego nadwozia ten sedan to kolejny krok naprzód w naszej rewolucji design - mówi Benny Oeyen, wiceprezes ds. marketingu i planowania produktów w Kia Motors Europe.

Układ hamulcowy
Każda Optima wyposażona jest standardowo w układ hamulcowy z hamulcami tarczowymi dla wszystkich kół, wspomagany przez ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania), ESC (elektroniczny system kontroli jazdy) i VSM (system zarządzający stabilnością pojazdu). VSM to nowy system, który przeciwdziała skutkom różnic w przyczepności na śliskich nawierzchniach mieszanych oraz zapewnia stabilność pojazdu, zmniejszając wydajność wspomagania kierownicy, jeżeli kierowca działa na nią ze zbyt dużą siłą, lub zwiększając tę wydajność, jeżeli siła kierowcy jest niewystarczająca. Aby ostrzec innych użytkowników drogi w przypadku nagłego hamowania, w pojeździe zainstalowano system ESS (system sygnalizacji awaryjnego hamowania). Wykrywa on, kiedy kierowca awaryjnie hamuje i błyska światłami stopu w celu ostrzeżenia jadących za nim. Każda Optima jest także wyposażona w przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne oraz przednie aktywne zagłówki, pozwalające zminimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Samochód, który jest wynikiem wdrożenia tej koncepcji, został gorąco przyjęty przez odbiorców. Po swoim debiucie na rynku koreańskim w maju 2010 r. model ten od razu stał się hitem, a jego miesięczna sprzedaż w czerwcu i lipcu przekroczyła 10 000 sztuk, co po raz pierwszy w historii dało Kii pozycję krajowego bestsellera. W 2010 r. na całym świecie sprzedano 67 836 egzemplarzy Optimy, a przez pierwszych dziewięć miesięcy 2011 r. już 149 190 sztuk. Popyt w Stanach Zjednoczonych jest tak duży, że Optima jest obecnie produkowana obok modelu Sorento w fabryce Kia w West Point w stanie Georgia, skąd trafia do salonów w całej Ameryce Północnej.

Wysoka, wyraźna linia nadwozia, stylizowane boki i zdecydowanie rozszerzone nadkola tworzą sedan o pełnym gracji, zdecydowanym wyglądzie. Przypominający coupe profil Optimy zwiększa wrażenie dynamizmu, jednocześnie poprawiając jej właściwości aerodynamiczne. Współczynnik oporu aerodynamicznego Cd równy 0,29 (obniżony z 0,32 w przypadku modelu poprzedniej generacji) umożliwił poprawę osiągów i ograniczenie zużycie paliwa. Klienci pragnący jeszcze wzmocnić wrażenia wizualne swojego samochodu będą mogli wybrać specjalny Pakiet Sportowy, obejmujący stylistycznie podrasowane progi, zderzaki i grill.

- Mimo utrzymującej się niepewności w światowej gospodarce badania rynkowe Kii wskazują na to, że popyt na sedany z segmentu D w wielu krajach będzie stale rósł przez najbliższe trzy lata. Spodziewamy się, że światowa sprzedaż w tym segmencie wzrośnie o 23 proc. z 4,3 miliona w zeszłym roku do 5,3 miliona w roku 2013. Chociaż nie przewidujemy wzrostu tego segmentu w Europie Zachodniej, to jesteśmy zdeterminowani, aby zwiększyć swój udział w tym sektorze - mówi Benny Oeyen.

Podobnie jak w przypadku innych modeli Kia, sprzedawanych w Europie, Optima oferowana będzie z jedyną w swoim rodzaju gwarancją producenta na 7 lat lub 150 000 km. Gwarancja ta przechodzi bez ograniczeń na kolejnych właścicieli pojazdu. Kia Optima, zaprojektowana została pod okiem Petera Schreyera przez zespoły projektowe we Frankfurcie w Niemczech i Irvine w Kalifornii.

Materały: Kia Motors Polska

Ostatnie artykuły