Filmy

Wielton spogląda na Wschód

Polska, Rosja, Ukraina i Kraje Nadbałtyckie to obecnie cztery największe rynki zbytu firmy Wielton - polskiego producenta naczep, przyczep i zabudów wywrotek. Wschód już od dawna należy do głównych partnerów firmy i dlatego ten kierunek stanowi zawsze mocny akcent w statystykach sprzedaży firmy.

Goszcząc niedawno na Ukrainie mogliśmy również bliżej poznać spółkę Wielton Ukraina, którą zarządza obecnie dyrektor Oleg Sapozhnykov. Rynki wschodnie to olbrzymie wyzwanie dla firm z UE, gdyż jednej strony trzeba przebrnąć przez gąszcz przepisów a z drugiej dostosować się do wymagań klientów. Okazją do wizyty były też odbywające się w tym okresie w Kijowie targi TIR 2011. Ta swego rodzaju branżowa impreza pokazała, jak całkowicie inne potrzeby mają transportowcy za wschodnią granicą Polski. Zachodnie marki pomimo dużej sprzedaży ciągle nie dorównują rodzimym. Kraz, Kamaz, MAZ, GAZ – to niekwestionowani liderzy branży ciężarówkowej, zwłaszcza w trudny teren do prac budowlanych.

- W 2004 roku przyjechałem na Ukrainę, aby rozpocząć sprzedaż naszych wyrobów. Czas nie był łatwy do handlu, gdyż właśnie trwała tam Pomarańczowa Rewolucja. W czerwcu 2005 roku sprzedałem pierwszą naczepę plandekową i potem dalszych kilkadziesiąt. Rekordowym rokiem na Ukrainie był rok 2008, w którym Wielton wyeksportował około 510 szt. produktów. Ponad 10% całej produkcji Wieltonu pochłonął wówczas rynek ukraiński. Najwięcej, na tym rynku, sprzedajemy naczep plandekowych, stalowych naczep wywrotek oraz tylnozsypowych nadwozi wywrotek - mówi Andrzej Mowczan, dyrektor ds. Eksportu Wielton SA.

Kryzys, który kilka lat temu dotkną transport był również obecny na rynkach wschodnich. Dziś sytuacja powoli wraca do normy, jednak proces odbudowy koniunktury potrwa zapewne jeszcze 2-3 lata. W ubiegłym roku Wielton sprzedał na Ukrainie zaledwie 60 naczep. Ten rok wygląda już nieco lepiej, gdyż planowana jest sprzedaż około 100 pojazdów. Aby przetrwać w trudnym okresie trzeba poszukiwać różnych rozwiązań. Wielton próbuje sprzedawać pojazdy do transportu zbóż. W ubiegłym roku wyeksportowano na Ukrainę 5 zestawów (zabudowa + przyczepa) i wydaje się, że jest to dobry kierunek działań.
Na rynkach wschodnich Wielton jest również dostawcą zabudów wywrotek. Produkty z logo wielbłąda są obecnie dostarczane do dilerów zachodnich marek: Scania, MAN, Mercedes (Wielton wysyła także zabudowy wywrotki na pierwszy montaż do podwozi 6x4 i 8x4 do zakładów Scania w Petersburgu). Oprócz naczep i zabudów na Wschodzie sprzedaje się dużo podwozi naczep. Pojazdy te służą później pod zabudowy różnych rodzajów nadwozi. Na przykład w tym roku do Białorusi trafi 120-150 pojazdów pod zabudowy chłodnicze. Duży wpływ na inwestycje firm ma również sytuacja polityczna w danym kraju. Na Ukrainie nadal nie ma stagnacji, co przedkłada się w tym, że klienci bardzo ostrożnie dokonują zakupów.

- Ukraina jest dobrym przykładem na to, że każdy rynek, jeśli chodzi o produkty, wymaga indywidualnego podejścia. Tendencja lekkich wywrotek, którą obserwujemy w Polsce i w Europie Zachodniej nie przekłada się np. na rynki wschodnie. Do krajów UE musimy oferować całkowicie inne wyroby. Na początku przeszłego roku ogłosimy premierę całkowicie nowej naczepy kurtynowej. Nie będzie to lifting, tylko od całkowicie nowa zaprojektowana konstrukcja naczepy. Wiążemy duże nadzieje z tym produktem, zwłaszcza w Polsce, gdzie sprzedaż naszych firanek stanowi 40% całkowitej sprzedaży naczep - powiedział Piotr Ogrodowicz, dyrektor handlowy Wielton SA.

Pozostając przy rynkach UE warto wspomnieć o ciekawym projekcie firm Wielton i Scania w Niemczech. Rozpoczęto tam dostawy zabudów 20 wywrotek 3-stronnych na podwoziach 6x4 i 8x4. Wielton jest jedyną firmą nie niemiecką, która znajduje się w ofercie wywrotek firmy Scania na rynek niemiecki i austriacki. W przyszłym roku planuje się dostawy około 50 zabudów co da wieluńskiemu producentowi 10% udział w dostawach wywrotek dla niemieckiego importera.
Biorąc pod uwagę całość produkcji Wielton będzie jedyną firmą, spośród 10 najbardziej liczących się producentów naczep i zabudów, która w 2011 roku osiągnie lepszy wynik sprzedaży, niż w najlepszym okresie koniunktury – czyli w 2007/2008 roku.

Michał BąkOstatnie artykuły