Filmy
  • Artykuły
  • Alternatywne układy napędowe Volvo Trucks

Alternatywne układy napędowe Volvo Trucks

W ciągu dwóch tygodni ponad 90 dziennikarzy z różnych stron świata odwiedza Göteborg, aby przetestować trzy najbardziej proekologiczne samochody ciężarowe opracowane przez Volvo Trucks: Volvo FM MethaneDiesel, Volvo FE Hybrid i Volvo FH DME.

Normalne warunki eksploatacyjne
Wiosną na wybranych rynkach ruszyła sprzedaż samochodów ciężarowych z hybrydowym układem napędowym oraz pojazdów zasilanych mieszanką metanu i oleju napędowego, kolejne paliwo nowej generacji - bio-DME (eter dimetylowy) - przechodzi właśnie testy eksploatacyjne. Dziennikarze mają możliwość oceny osiągów i właściwości jezdnych tych pojazdów w warunkach odzwierciedlających rzeczywiste sytuacje drogowe, napotykane przez klientów w codziennym użytkowaniu. Pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=iHqfsJWXDHI można obejrzeć filmową relację z jednej z takich jazd testowych.

- Jestem pod dużym wrażeniem. Pierwszy raz prowadziłem 20-tonowy samochód ciężarowy, który na ponadkilometrowym odcinku porusza się zupełnie bezgłośnie. To naprawdę fascynujące, nigdy dotąd nie doświadczyłem czegoś podobnego - mówi Fabian Schmid ze szwajcarskiej firmy transportowej Strassentransport.

Gazowe ciężarówki dla transportu regionalnego
W przeciwieństwie do elektrycznego, hybrydowego Volvo, pojazdy Volvo FM MethaneDiesel i DME zaprojektowano z przeznaczeniem dla transportu na nieco większe odległości, o zasięgu regionalnym. To unikatowe rozwiązanie wśród samochodów ciężarowych napędzanych silnikami gazowymi.

- Z perspektywy kierowcy, nie dostrzegam żadnych wad systemu spalania opartego na mieszance metanu i oleju napędowego. Samochód jest w pełni załadowany, waży blisko 40 ton, a mimo to prowadzi się identycznie jak pojazd napędzany konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym. Jest równie komfortowy, jak każdy inny samochód ciężarowy Volvo - mówi Ralf Becker z niemieckiego magazynu Lastauto Omnibus.

Alternatywne układy napędowe ważne dla przyszłości
Mimo że nowe, proekologiczne samochody ciężarowe charakteryzują się doskonałymi osiągami, nadal do pokonania pozostaje szereg wyzwań: można i należy udoskonalić akumulatory trakcyjne, stosowane w układach hybrydowych, trzeba rozwinąć dystrybucję i sieć stacji paliwowych oferujących skroplony metan, konieczne jest także wdrożenie produkcji bio-DME na skalę masową.

- Zarówno my, jako producent pojazdów, jak i inni uczestnicy tego rynku na całym świecie, musimy propagować paliwa alternatywne i wypracować więcej rozwiązań przyczyniających się do redukcji oddziaływania transportu na klimat. To decydująca kwestia w budowie zrównoważonego społeczeństwa - stwierdza Lars Martensson.

Volvo FM MethaneDiesel: Samochód ciężarowy napędzany silnikiem gazowym, dostosowany do specyfiki transportu regionalnego, z potencjałem wykorzystania w transporcie długodystansowym; Przy zasilaniu biogazem silnik emituje do 70 proc. mniej CO2, w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym, zasilanym wyłącznie olejem napędowym. W przypadku stosowania gazu ziemnego redukcja emisji CO2 sięga 10 proc.; Rynkowa premiera pojazdu miała miejsce wiosną 2011 r. Początkowo będzie sprzedawany w Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii, a więc w krajach o najlepiej rozwiniętej infrastrukturze dystrybucji skroplonego metanu.

Volvo FE Hybrid: Samochód ciężarowy z napędem hybrydowym, przeznaczone dla miejskiego transportu dystrybucyjnego i pod zabudowę śmieciarką; Zapewnia redukcję zużycia paliwa i emisji CO2 o 15 do 20 proc. a nawet o 30 proc., gdy pojazd jest wyposażony w śmieciarkę ze zgniataczem napędzanym elektrycznie; Akumulator jest ładowany energią odzyskiwaną podczas każdego cyklu hamowania; Pojazd trafił na rynek wiosną 2011 r., i będzie sprzedawany w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Belgii i Luksemburgu.

Volvo FH DME: W stosunku do oleju napędowego, bio-DME pozwala osiągnąć o 95 proc. niższą emisję CO2; Bio-DME jest produkowany z biomasy, np. z produktów ubocznych w przemyśle celulozowym; Obecnie trwają testy eksploatacyjny dziesięciu odpowiednio zmodyfikowanych samochodów ciężarowych Volvo FH.

materiały: Volvo Trucks

Ostatnie artykuły