Filmy

Inauguracja Akademii Jazdy IVECO

Na łamach prasy branżowej temat szkoleń kierowców pojawia się dość często. W sytuacji, gdy ceny paliw wciąż idą w górę należy pomyśleć o oszczędzaniu. Między innymi temu celowi służy cykl szkoleń Akademii Jazdy IVECO.

W dniu 11 czerwca br. firma Iveco Poland rozpoczęła oficjalnie działalność nowej Akademii Jazdy IVECO. Inauguracja miała miejsce na lotnisku w Białej Podlaskiej, gdzie zgromadzili się zaproszeni przedstawiciele prasy, mediów oraz największych polskich firm transportowych z tego regionu.
W części oficjalnej gościom przedstawiono koncepcje Akademii Jazdy IVECO, a w swoim przemówieniu Pan Mario Giagnoni - dyrektor zarządzający Iveco Poland podkreślił kluczową rolę edukacji kierowców w optymalnym wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie pojazdów IVECO.

Akademia Jazdy IVECO powstała z myślą o doskonaleniu umiejętności prowadzenia samochodu ciężarowego i wykorzystaniu jego specyfiki przez zawodowych
kierowców. Koncerny samochodowe ciągle pracują nad technologiami pozwalającymi zmniejszyć rachunki za paliwo. Wciąż jednak największe
możliwości redukcji kosztów tkwią nie w technologiach, ale w technice jazdy, w samych kierowcach. Zużycie paliwa, opon i materiałów eksploatacyjnych jak również bezpieczna jazda na drodze w znaczący sposób wpływają na zyski firmy. Doświadczenia przewoźników pokazały, że ekonomiczna jazda pozwala zredukować zużycie paliwa aż o 12% przy jednoczesnej redukcji emisji spalin. Jazda ekonomiczna ma również ogromne znaczenie dla obniżenia zużycia eksploatacyjnego pojazdu. Prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku drogowym przez wyszkolonego 2 kierowcę jest o wiele mniejsze, przez co pracodawca zyskuje na niższych składkach ubezpieczeniowych.

- Cały program Akademii Jazdy IVECO jest dedykowany poprawie funkcjonowania przedsiębiorstwa transportowego i ma służyć zwiększeniu jego efektywności. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na samego kierowcę, wskazując mu odpowiednie rozwiązania dotyczące wyznaczania tras, planowania czasu pracy oraz odpowiedniego wykorzystania urządzeń znajdujących się w pojeździe - mówi Robert Zajkowski z Iveco Poland.

Styl jazdy to kluczowy czynnik, który ma olbrzymi wpływ na efektywność pojazdu. Zmiana stylu prowadzenia nie jest bardzo trudna przy dobrej motywacji, a można ją osiągnąć przez włączenie kierowców w odpowiednie szkolenia. Inwestycja w szkolenia kierowców szybko i znacząco wpływa na podniesienie zysku firmy. Kursy w Akademii Jazdy IVECO to praktyczne narzędzia do zwiększania umiejętności, lepszego poznania swojego pojazdu. Szkoła zaprasza do wzięcia udziału w kursach organizowanych w ośrodkach szkoleniowych IVECO lub na prośbę klienta, jeżeli to tylko możliwe, w jego siedzibie.

Program szkoleń Akademii Jazdy IVECO obejmuje m.in.: technikę jazdy samochodem ciężarowym (zajęcia teoretyczne omawiające zagadnienia ekonomicznej jazdy i właściwej dbałości o stan techniczny ciężarówek), omówienie wybranych przepisów transportowych, komentarz niektórych przepisów prawa o ruchu drogowym, szkolenie praktyczne, prowadzone z wykorzystaniem w pełni obciążonego, 40-tonowego zestawu z ciągnikiem IVECO Stralis lub EcoStralis. Jazdy odbywają się w terenie pagórkowatym, co ma na celu wyćwiczenie umiejętności korzystania z hamulca wydechowego i zwalniacza oraz energii kinetycznej rozpędzonej ciężarówki przy pokonywaniu wzniesień. W oparciu o produkty IVECO możliwe jest również zorganizowanie szkolenia dotyczącego techniki prowadzenia pojazdu używanego w dystrybucji lub w pracy na placu budowy.

Zajęcia prowadzone w Akademii Jazdy Iveco pozwolą nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy zwiększyć nie tylko ekonomikę i bezpieczeństwo podczas pracy, ale także podnieść własną efektywność mającą wpływ na premię finansową. W dniu inauguracji z możliwości profesjonalnego szkolenia skorzystali również dziennikarze branżowi, którym umożliwiono jazdy szkoleniowym IVECO Stralis. Wszystkim uczestnikom, cennymi radami służył Krzysztof Rogalski - Instruktor Akademii Jazdy IVECO.

Michał Bąk
Ostatnie artykuły