Filmy
  • Artykuły
  • Otwarta zmysłowość - SLS AMG Roadster

Otwarta zmysłowość - SLS AMG Roadster

Mercedes SLS AMG Roadster - synteza drogowych emocji i przyjemności z jazdy pod gołym niebem. Samochód ten jest kwintesencją współczesnego samochodu sportowego. To już drugi samochód marzeń w gamie AMG. Jego proporcje mówią same za siebie. Długa maska, wielkie obręcze, odsunięta do tyłu, 2-osobowa kabina, automatycznie wysuwane tylne skrzydło i krótkie zwisy - oto sportowiec z krwi i kości. Równie charyzmatyczny jak uskrzydlone Coupé.

Podobnie jak w przypadku Gullwinga, każde spojrzenie na atletyczny design Roadstera jest imponującym doznaniem. I to bez względu na to, czy dach jest podniesiony, czy opuszczony - mówi Gorden Wagener, szef designu Mercedes-Benz. Na liście opcji modelu debiutuje nowy lakier AMG Sepang brown oraz lekkie, 10-ramienne obręcze w kolorze matowej czerni.

Pełen emocji design towarzyszy również tablicy rozdzielczej, żywo odwołującej się do świata lotnictwa. Dysze nawiewów przypominają silniki odrzutowców, a nowa dźwignia biegów E-SELECT wygląda jak przeniesiona wprost z kokpitu samolotu. Zorientowany na kierowcę panel sterujący AMG DRIVE UNIT, umożliwia kierowcy personalizację ustawień auta, włącznie z wyborem trybu pracy opcjonalnego zawieszenia AMG RIDE CONTROL.

Lista seryjnego wyposażenia obejmuje m.in.: czarną skórzaną tapicerkę designo, podgrzewane, sportowe fotele AMG, system COMAND APS z odtwarzaczem DVD, funkcję uruchamiania KEYLESS-GO czy klimatyzację THERMOTRONIC. Wśród opcji znalazł się na przykład układ AIRSCARF - powietrzny szal, oplatający podczas jazdy szyje kierowcy i pasażera ciepłym powietrzem, płynącym z otworów w zagłówkach siedzeń. Aktywne bezpieczeństwo poprawia teraz układ Blind Spot Assist, monitorujący tzw. martwe pole pojazdu.

Kolejna nowość to system AMG Performance Media. Inspirowany motorsportem, dostarcza kierowcy cenne, wyświetlane w czasie rzeczywistym informacje telemetryczne, takie jak moc i moment obrotowy silnika, temperatura oleju i płynu chłodzącego, pomiary przyspieszeń czy czasy okrążeń. Podczas postoju, za pośrednictwem systemu operacyjnego Android, AMG Performance Media oferuje także bezprzewodowy dostęp do internetu. Ten ostatni dodatek pojawi się w przyszłości w kolejnych modelach spod szyldu AMG.

W pełni automatyczny, lekki dach
Automatyczny, lekki dach - oferuje zmysłowe doznanie za kierownicą Mercedesa SLS AMG Roadster. Jego złożenie trwa zaledwie 11 sekund i możliwe jest przy prędkości do 50 km/h, a kierowca musi wcisnąć tylko jeden przycisk. Poszycie dostępne jest w trzech kolorach (czarnym, czerwonym lub beżowym), dopasowanych do dziewięciu barw nadwozia oraz ośmiu tonacji wykończenia wnętrza.

Zoptymalizowana pod względem masy konstrukcja dachu to połączenie stali, aluminium i magnezu. Trójwarstwowe poszycie pozwala na komfortową, wolną od wibracji i niepożądanych dźwięków podróż. Swój udział w nienagannym wyciszeniu kabiny ma bezszwowa, jednowarstwowa tylna szyba. Bez względu na to, czy dach jest otwarty, czy też zamknięty, pojemność przestrzeni bagażowej Roadstera wynosi 173 litry - niemal tyle samo, ile oferuje SLS AMG Coupé (176 litrów).

Wzmocniona rama i walka o każdy kilogram
Obok komfortu pasażerów, kluczowym założeniem projektu Roadstera było uzyskanie pierwszorzędnych osiągów. Aluminiowe podwozie i karoseria łączą niewielką masę własną z wyjątkową sztywnością. Roadster waży 1660 kg, zaledwie 40 kg więcej od Coupé. Efekt? Wyjątkowo niski stosunek mocy do masy, równy 2,9 kg/KM.

Aby osiągnąć identyczne jak w Coupé własności jezdne, zastosowano np. progi z grubszymi ściankami i większą liczbą komór. Rezygnacja z unoszonych do góry drzwi i twardego dachu wymusiła również wzmocnienie mocowania belki pod deską rozdzielczą oraz montaż rozpórki, umieszczonej między dachem a zbiornikiem paliwa. Dodatkowa belka za tylnymi siedzeniami chroni przed skutkami dachowania, a przy okazji pozwala na instalację subwoofera 250-watowego systemu audio Bang & Olufsen BeoSound.

Wszystko to już od pierwszych metrów pozwala ograniczyć niechciane wibracje i nie wymaga stosowania ciężkich materiałów tłumiących, tak często spotykanych w innych sportowych roadsterach. Zoptymalizowana pod względem masy karoseria Roadstera waży 243 kg, jedynie o 2 kg więcej niż w przypadku uskrzydlonego Coupé.

Potężny, 6,2-litrowy silnik V8 o mocy 420 kW (571 KM)
SLS AMG Roadster dysponuje tym samym co Coupé wolnossącym motorem V8 (M159). Z pojemności 6208 cm3 generuje moc 420 kW (571 KM) przy 6800 obr./min i maksymalny moment obrotowy 650 Nm przy 4750 obr./min. Zastosowanie układu smarowania z suchą miską olejową umożliwiło niższe zamocowanie silnika, a w efekcie - obniżenie środka ciężkości i poprawę dynamiki prowadzenia.

Wysokoobrotowy charakter i wyjątkowa spontaniczność silnika idą w parze z niespotykanymi wśród kabrioletów osiągami. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 3,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 317 km/h (ograniczona elektronicznie), czyli tyle samo, co w przypadku uskrzydlonej wersji. Mimo charakteru bezkompromisowego sportowca, SLS AMG Roadster zużywa średnio 13,2 l paliwa na każde 100 km (cykl mieszany NEDC) i emituje średnio 308 g CO2/km.

Widlaste serce dostarcza moment obrotowy do tylnej osi za pośrednictwem wału wykonanego z włókna węglowego, podobnego do stosowanego w wyścigowej Klasie C, startującej w mistrzostwach DTM. Zamontowana przy tylnej osi dwusprzęgłowa przekładnia (układ transaxle) zmienia biegi bez wytchnienia - nawet w tempie 100 milisekund. Kierowca ma do wyboru cztery tryby jej pracy: C (Controlled Efficiency), S (Sport), S+ (Sport plus) oraz M (Manual). W trybach S, S+ i M działa funkcja międzygazu. Każdy z nich może zostać uruchomiony za pośrednictwem pokrętła AMG DRIVE UNIT. Optymalną trakcję zapewnia funkcja RACE START oraz zintegrowana ze skrzynią blokada mechanizmu różnicowego.

Wyrafinowana konstrukcja zawieszenia
Koncepcja samochodu z nisko zamontowanym z przodu silnikiem oraz skrzynią biegów w układzie transaxle pozwoliła osiągnąć inżynierom Mercedesa idealny rozkład masy 47:53 i obdarzyć Roadstera pierwszorzędnymi właściwościami jezdnymi. Każde koło jest tu zawieszone na podwójnych, trójkątnych wahaczach poprzecznych z kutego aluminium i prowadzone drążkami, zupełnie jak w bolidach Formuły 1.

W przypadku osi z podwójnymi wahaczami poprzecznymi funkcje prowadzenia koła i jego amortyzowania są realizowane osobno: kolumny zawieszenia opierają się na dolnych wahaczach poprzecznych. Taka koncepcja pozwala na niezwykle prowadzenie kół i zapewnia kierowcy poczucie doskonałego kontaktu z nawierzchnią - również w sytuacjach podbramkowych.

Wśród opcji debiutuje nowe sportowe zawieszenie AMG RIDE CONTROL z elektroniczną kontrolą tłumienia. Zależnie od preferencji, kierowca może za naciśnięciem przycisku wybrać jeden z trzech trybów tłumienia: subtelny Comfort, sztywniejszy Sport i Sport plus, stworzony z myślą o harcach na torze wyścigowym.

Opcjonalny, kompozytowy układ hamulcowy AMG
Wysokosprawny układ hamulcowy AMG z kompozytowymi tarczami hamulcowymi na osi przedniej gwarantuje krótkie drogi hamowania, również przy ekstremalnych obciążeniach (na życzenie dostępne są teraz zaciski kół w kolorze czerwonym). Jeszcze lepszą skuteczność hamowania zapewnia opcjonalny ceramiczno-kompozytowy układ hamulcowy z większymi tarczami hamulcowymi. Ceramiczne tarcze hamulcowe są twardsze, a przez to bardziej odporne na wysokie temperatury, a do tego o 40 proc. lżejsze. Zmniejszenie masy nieamortyzowanych elementów to kolejny krok w osiągnięciu precyzyjnych niczym ostrze skalpela reakcji na ruchy kierownicą.

Rynkowy debiut jesienią 2011 r.
SLS AMG Roadster został opracowany równolegle z wersją Coupé przez zespół Mercedes-AMG GmbH. Produkcję modelu powierzono fabryce w Sindelfingen. Gotowy, ręcznie wyprodukowany motor V8 będzie tam jednak dostarczany z Affalterbach, gdzie zlokalizowane są zakłady AMG. Zamówienia na Roadstera ruszają 1 czerwca 2011 r., a jego rynkowy debiut nastąpi jesienią br. Ceny w startują od 898 000 zł brutto

materiały: Mercedes -Benz Polska

Ostatnie artykuły