Filmy

IVECO na Autostradzie

Obecność pojazdów firmy IVECO przy budowie naszych dróg nie jest przypadkowa. Szeroka oferta samochodów, jaką oferuje ten producent wypełnia każdy segment w kategorii wagowej. Do wyboru mamy auta dostawcze, lekkie i cięższe trucki oraz wozidła. Podczas tegorocznej edycji targów AUTOSTRADA-POLSKA mieliśmy okazję bliżej przyglądnąć się niektórym pojazdom z oferty Iveco Poland.

Lekkie zwinne
Samochody dostawcze z napędem na cztery koła ma swoich zagorzałych zwolenników. Ze względu na swoją dzielność w trudnym terenie Daily 4x4 szybko zyskał sobie zwolenników. Podwozia z pojedynczą (3 miejscową) lub z podwójną (7 miejscową) kabiną można przystosować do pracy w charakterze pojazdów komunalnych (pługi śnieżne, podkaszarki, piaskarki itp.) dla służb energetycznych i gazowych (mobilne warsztaty), a także w wersji lekkiej wywrotki na budowy lub dla rolników i leśników. IVECO oferuje dwie wersje masy pojazdu. DMC mniejszego auta wynosi 3,5 t, jego zaletą jest to że nie wymaga tachografu i wyższej kategorii prawa jazdy. Maksymalne obciążenia przedniej i tylnej osi w 3,5 tonowym Daily wynoszą: 2250 i 2800 kg. Większy Daily - 5,5 t DMC - jest ciężarówką pod cięższe zabudowy (np. małe samochody pożarnicze, pojazdy komunalne). Dla tej wersji pojazdu konstruktorzy dopuszczają obciążenia osi przedniej i tylnej wynoszące odpowiednio 2450 i 3700 kg. W obu wersjach Daily 4x4 można zamówić z krótkim (3050 mm) lub dłuższym (3400 mm) rozstawem osi. Ładowność 5,5-tonowego samochodu wynosi 2985 kg. Daily 4x4 napędza 3-litrowy 4-cylindrowy silnik wysokoprężny wyposażony w układ zasilania common-rail i w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek turbiny (VGT). Maksymalna moc tej jednostki wynosi 130 kW (176 KM) w zakresie 3200-3500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy to 400 Nm przy 1250-3000 obr./min. Pojazd jest wyposażony w 6-biegową synchronizowaną skrzynię przekładniową ZF 6S400 z możliwością podłączenia przystawki odbioru mocy. Napęd na wszystkie koła jest stały i rozkłada się w proporcjach: 32% oś przednia i 68% oś tylna. Dzięki zastosowaniu skrzyni rozdzielczej mamy do wyboru łącznie 24 biegi do przodu i 4 do tyłu. Samochód ma trzy blokady mechanizmów różnicowych: przednią, centralną i tylną.
Stosując w modelu Daily 4x4 stały napęd na wszystkie koła IVECO zbudowało samochód o bardzo dobrych właściwościach jezdnych. Wysoki prześwit gwarantuje sprawne pokonywanie brodów (o głębokości do 700 mm), a duży skok zawieszenia daje komfort podczas jazdy off-road. Poruszanie się w trudnym terenie ułatwiają też wysoko zamocowane dolne elementy nadwozia, dzięki którym samochód jest zdolny pokonywać wzniesienia o nachyleniu ok. 51 stopni. Kąt zejścia dla Daily 4x4, w zależności od wersji, wynosi 36-42 stopni.
W każdy teren
Włoski koncern ma długie tradycje, jeśli chodzi o pojazdy budowlane segmentu ciężkiego. IVECO Trakker jest przeznaczony do pracy w najtrudniejszym terenie. Ze względu na dostępne konfiguracje napędów (4x2, 4x4, 6x4, 6x6, 8x4, 8x8) oraz wytrzymałą konstrukcję (podwozia samochodów ciężarowych są zbudowane z podłużnic o stałym przekroju z wysoko wytrzymałej stali o grubości 7,7 mm lub 10 mm). W pojazdach o mniejszej ładowności stosuje się zawieszenie paraboliczne złożone z 3 piór, zaś w wersji ciężkiej o ramie 10 mm zastosowano 13-piórowe zawieszenie półeliptyczne. W Trakkerze może być zamontowany również elektroniczny układ zawieszenia pneumatycznego ECAS, który utrzymuje stałą wysokość ramy nadwozia. Do dyspozycji klienta są dwa silniki: Cursor 8 oraz Cursor 13 o mocach od 310 (228 kW) do 500 KM (368 kW). Cechą charakterystyczną 13-litrowej jednostki jest to, że swój maksymalny moment obrotowy rozwija już od 1000 obr./min. utrzymując go na stałym poziomie w stałym zakresie prędkości obrotowej. Napęd na koła może być przenoszony za pomocą manualnej skrzyni przekładniowej 9- lub 16-biegowej (Ecosplit4 ZF) lub przekładni zautomatyzowanej Eurotronic. Trakker może być wyposażony w zwalniacz (Intarder) trzeciej generacji, który poprawia hamowanie i wydłuża okres użytkowania elementów układu hamulcowego. Innowacją w obecnie produkowanym Trakkerze jest kabina zapożyczona od modelu Stralis. Celem przyświecającym konstruktorom było zapewnienie maksymalnej poprawy komfortu pracy i wypoczynku dla kierowcy. W ofercie znajdują się dwie wersje kabin: Active Day i Active Time. Krótka wersja AD to tzw. kabina dzienna, natomiast kabina długa AT o długości 2,15 m z dachem zwykłym lub wysokim, z jedną lub dwoma leżankami, jest przewidziana do wykonywania zadań umożliwiających nocleg w kabinie pojazdu. W Trakkerze dostępne są wersje przystosowane do ruchu prawo- i lewostronnego, umożliwiające klientom dopasowanie samochodu do specyficznych zadań.
Duży może więcej
W ubiegłym roku na polski rynek trafiła ASTRA HD 8, która jest 4-osiowym podwoziem z 3 osiami napędowymi. Pojazd ten konstrukcyjnie przystosowany jest do wykonywania ciężkiego transportu, producent umożliwia jednak klientowi pewną dowolność w konfiguracji ram, zawieszenia i układów napędowych. Ciekawostką jest dwuosobowa kabina, której konstrukcję stanowi stalowy szkielet pokryty wysoko wytrzymałym tworzywem. Podstawą konstrukcji podwozia są dwie podłużnice o rozstawie 820 mm połączone ze sobą nitowanymi poprzeczkami. ASTRA 8x6 występuje w różnych rozmiarach ramy. Podstawowym parametrem doboru odpowiedniego, dla klienta, samochodu jest długość podwozia, które występuje w 7 wariantach. Rozmiar ramy wynika z rozstawu wewnętrznych osi. Najmniejszy rozstaw wynosi 2350 mm - co daje całkowitą długość pojazdu - 8715 mm. Najdłuższa ciężarówka mierzy 10 765 mm, przy rozstawie osi 4100 mm. Tak duży wybór długości ram/podwozi daje możliwość precyzyjnej konfiguracji pojazdu do każdego rodzaju zadania. Wysokość podestu na którym może być zamocowana zabudowa jest słała i wynosi dla każdej (nieobciążonej) wersji 1254 mm. Prześwit HD8 wynosi 379 mm. Jest to najwyższa wartość spośród dostępnych wersji ASTRY, dla porównania ASTRA 6x6 ma prześwit mniejszy o 65 mm. Inną ważną informacją są kąty zejścia i natarcia. Jak przystało na rasową off-roadową ciężarówkę nasz bohater całkiem nieźle radzi sobie z nierównościami terenu. Jego dzielność potwierdza kąt natarcia 37%, zaś kąt zejścia wynosi 28%. Zawieszenie pojazdu stanowią resory paraboliczne z drążkami stabilizatora na 1 i 4 osi. Za dopłatą resory mogą być wzmocnione lub zawieszenie wzbogacone o dodatkowe stabilizatory na 2 i 3 osi. Warto wspomnieć, że w konfiguracji 8x6 napęd jest przekazywany na 1, 3 i 4 oś. W warunkach terenowych zaletą 1 osi napędowej jest to, że wyznaczając ślad toruje drogę pozostałym. Napędem na tylne osie steruje specjalny układ, który rozdziela moment obrotowy na koła.
IVECO do napędu swoich pojazdów wykorzystuje silniki Cursor. Tą drogą poszła również ASTRA stosując sprawdzoną jednostkę napędową Cursor 13. Wysokie osiągi silnika możliwe są dzięki zastosowaniu elektronicznego wtrysku paliwa, 4 zaworów na cylinder i turbosprężarki o zmiennej geometrii. Cursor 13 spełnia normę czystości spalin Euro 5 w technologii SCR. Pojazd standardowo jest wyposażony w zbiornik na AdBlue o pojemności 45 l. Napęd z silnika na koła przekazywany jest za pośrednictwem manualnej lub zautomatyzowanej (12-biegowa Eurotronic) skrzyni przekładniowej. Z pewnością w trudnym terenie bardziej przydatna okaże się 16-biegowa skrzynia manualna ZF, która występuje w 2 wariantach: dla silnika 440 KM jest to ZF 16 S 2220 TO o przełożeniu głównym 1:4:229-1:6,588 (przełożenie mostu 1:1,0); dla pozostałych jednostek - ZF 16 S 2520 TO o przełożeniu głównym 1:4:229-1:6,588 (przełożenie mostu 1:1,6). Dla lepszej dzielności w terenie pojazd wyposażono w 2 biegi wsteczne. Wiele podzespołów wykorzystywanych do budowy ASTRY HD8 pochodzi z IVECO Trakkera. Unifikacja podzespołów została przeprowadzona z myślą o dostępności części zamiennych oraz możliwości korzystania z rozbudowanej sieci serwisowej włoskiego producenta.


MB

Ostatnie artykuły