Filmy

Gotowe do ciężkiej pracy

Pięć pojazdów budowlanych, cztery samochody komunalne oraz maszyny budowlane firmy LIEBHERR uczestniczyły w tegorocznym teście ciężarówek Scania. Imprezy odbyły się na początku kwietnia br. i miały miejsce w jedenastu lokalizacjach na terenie całego kraju.

Szwedzkie pojazdy znane są z dużej wytrzymałości i solidności konstrukcji, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się również w trudnym terenie. W tym roku na Scania Test Tour mogliśmy zobaczyć po raz pierwszy: nowy zewnętrzny design kabiny serii G, nowy obrotowy przełącznik umożliwiający sekwencyjne załączanie blokad poszczególnych mechanizmów różnicowych, zmienione resory paraboliczne o progresywnej charakterystyce w zawieszeniach osi zespolonych o nośności 19, 21 i 26 ton, oraz wzmocnione półosie napędowe i wyższe "wolniejsze" przełożenia w osiach ze zwolnicami w piastach kół, zapewniające maksymalne własności trakcyjne w trudnym terenie.

Oferta silników Scania obejmuje duży wybór jednostek napędowych spełniających normy emisji spalin Euro 5 i EEV. Silniki te mogą być zasilane 100-procentowym biodieslem (pod warunkiem przestrzegania specjalnych warunków obsługi technicznej). W pojazdach serii P jest dostępny silnik Scania rozwijający 270 KM mocy i 1200 Nm momentu obrotowego, zasilany etanolem. Paliwa odnawialne, takie jak etanol i biodiesel, zapewniają redukcję emisji netto dwutlenku węgla nawet o 90%, zależnie od metody produkcji danego paliwa. Stosowane przez Scania techniki recyrkulacji spalin (EGR) lub selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) z dodatkiem roztworu mocznika zapewniają zgodność jednostek napędowych z normami emisji spalin Euro 5 i EEV, a jednocześnie umożliwiają klientom wybór techniki oczyszczania spalin zależnie od ich preferencji, możliwości zabudowy, jakości paliwa itp.

W Scania dostępne są przystawki odbioru mocy napędzane od skrzyni biegów, montowane w różnych pozycjach i mające różne przełożenia. W ofercie znajdują się przystawki montowane z boku stosowane w wywrotkach, montowane z tyłu przystawki wolnoobrotowe znajdujące zastosowanie w pojazdach do transportu dłużycy drzewnej oraz montowane z tyłu i z boku przystawki podwójne stosowane np. do napędu dużych żurawi wymagających zasilania dwuobwodowego. Na życzenie są dostępne inne konfiguracje przystawek odbioru mocy. Przystawki odbioru mocy napędzane od silnika, wykorzystywane do napędu np. zabieraków hakowych i betonomieszarek, mogą być mocowane na silniku lub kole zamachowym. Dzięki umieszczeniu napędu mechanizmu rozrządu z tyłu jednostki napędowej, odbiór mocy odbywa się w jednej strefie, tzn. w pobliżu obudowy sprzęgła. Przystawki tego typu działają niezależnie od sprzęgła i skrzyni biegów.

Scania oferuje gamę pojazdów: 2-, 3-, 4- i wieloosiowych, dostępnych zarówno jako ciągniki siodłowe, jak i podwozia samochodów ciężarowych, w tym w wersjach z napędem na wszystkie koła i kilkoma typami kabin. Ofertę rozszerzono o nową, 32-tonową oś podwójną ze zwolnicami w piastach kół. Dzięki temu aktualna oferta osi ze zwolnicami w piastach kół obejmuje osie zespolone o nośności 19, 21, 26, 30 i 32 ton. Napęd przedniej osi w pojazdach z napędem na wszystkie koła (4x4, 6x6, 8x8, a także 8x6) może być stały lub dołączany. Druga z tych opcji jest korzystniejsza pod względem zużycia paliwa. Przednia oś napędowa i dwubiegowa skrzynka rozdzielcza są wyposażone w niezależnie sterowane blokady mechanizmów różnicowych.

MB

Ostatnie artykuły