Filmy
  • Artykuły
  • Opony Michelin zwiększą rentowność

Opony Michelin zwiększą rentowność

W drugiej połowie 2010 roku nastąpił bardzo duży wzrost popytu w segmencie opon ciężarowych. Szczególną dynamiką sprzedaży wykazały się opony do pojazdów budowlanych. W 2010 roku popyt w tym segmencie wyniósł +41%. W tym czasie zaobserwowano problemy z dostępnością opon - zapotrzebowanie przekroczyło możliwości produkcyjne firm oponiarskich.

Nie mniej ważnym strategicznie rynkiem dla firm oponiarskich, w ubiegłym roku, były opony do pojazdów wykonujących transport długodystansowy. W tym segmencie jest wyraźny podział na ogumienie na oś sterującą i napędową do ciągników siodłowych oraz ogumienie do naczep. Michelin wdrożył kolejne rozmiary opon do transportu długodystansowego, obniżając tym samym zużycie paliwa. W listopadzie 2008 pojawiły się na rynku opony naczepowe X ENERGY SAVERGREEN to w rozmiarze 385/65 R22.5 oraz 385/55 R22.5, jak również opony prowadzące i napędowe w rozmiarze 315/80 R22.5. W warunkach zimowych dużym popytem cieszyły się opony napędowe o podwyższonej przyczepności Michelin X MULTIWAY XD i dobrze znany już na rynku Michelin XDN2 Grip. Pod koniec 2010 r. Michelin rozszerzył ofertę. Do profilu 70 dodano profile 80, 55 i 65, tak aby umożliwić montaż opon jednego typu na wszystkich osiach całego zestawu.

- Mając profesjonalną sieć dystrybucji jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania składające się z produktu i usługi. W 2009 roku, kiedy rynek był bardzo trudny, gdy przeważała tendencja spadkowa a klienci nie mieli zbyt dużej ilości gotówki do zainwestowania, nasza firma zyskała udziały rynkowe. Z kolei rok 2010 był dla nas rokiem rekordowym. Jest to kolejny dowód na to, że nasza strategia działa - mówi Patrick Lefort, dyrektor sprzedaży Opon Ciężarowych Michelin Polska.

Lepsza przyczepność
W roku 2011 Michelin planuje wprowadzić na rynek kilka nowości. Inżynierowie Michelin udowadniają, że są w stanie zwiększać bezpieczeństwo transportu poprzez zapewnianie większej przyczepności. Michelin X One MaxiTrailer to opona, która poza bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi pozwala na znaczące oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Dzieje się tak dzięki wydłużeniu przebiegów oraz zmniejszeniu wydatków na serwis ogumienia. Podczas testów przeprowadzonych w ośrodku firmy QinetiQ w Chobham w Wielkiej Brytanii, auta ciężarowe były poddane próbie pochyłości. Pokazały one jak bardzo przyczepność opon zamontowanych w naczepie może być poprawiona, poprzez prawidłowy dobór ogumienia. Próbie poddano zestawy (ciągnik z naczepą) o masie 43 800 kg. Test przechyłowy polegał na powolnym zwiększaniu kąta pochylenia platformy, na której ustawiony jest w pełni załadowany zestaw, aż do osiągnięcia wartości granicznej, przy której zwykle następuje zerwanie przyczepności opon od podłoża. W ten sposób symulowane jest zachowanie zestawu na zakręcie, gdy na poruszający się pojazd działają podobne siły. Dodatkowo opona Michelin X One MaxiTrailer 455/45 R22.5 zwiększa zdolność załadunku w naczepie oraz zmniejsza koszty eksploatacyjne firmy transportowej. Wydłużenie przebiegu nawet do 50% (w porównaniu do opon 385/65 R22.5 XTE 3). jest możliwe dzięki szerszemu czołu bieżnika i większej o 35% ilości gumy do zużycia. Dodatkowo zastosowano w oponie szersze i masywniejsze barki, które są odporne na ścieranie podczas bocznych poślizgów.

- W roku 2011 planujemy wprowadzić na rynek trzy nowości. Jako pierwszą zaprezentujemy oponę X ENERGY SAVERGREEN, która jest przeznaczona do samochodów ciężarowych na oś przednią oraz napędową. Opony tej gamy zostały wybrane, jako oryginalne wyposażenie przez takich producentów jak: MAN, Daimler, IVECO, Scania, Volvo i Renault - mówi Adam Kossakowski, menedżer ds. Produktu Opony Ciężarowe Michelin Polska.

Jedna na wszystkie osie
W ofercie Michelin pojawiła się rodzina opon z grupy ENERGY SAVERGREEN. Michelin proponuje przewoźnikom kompleksowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu jednej gamy opon na osie: napędową, prowadzącą i wleczoną. Dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii opony nowej gamy również obniżają zużycie paliwa, polepszają trakcję, zwiększają ładowność oraz poprawiają bezpieczeństwo. Na oś prowadzącą są przeznaczone opony Michelin X ENERGY SAVERGREEN o oznaczeniach XZ i XF. Obie opony mają nowy karkas ENERGYTM Flex oraz innowacyjną konstrukcję opartą na rozwiązaniach wchodzących w skład Michelin Durable Technologies dla opon ciężarowych. Opony na oś napędową otrzymały nazwę Michelin X ENERGY SAVERGREEN XD. Oprócz karkasu ENERGY Flex, bieżnik opon został wyposażony w lamele typu „podwójna fala”. Trójwymiarowe lamele uelastyczniają klocki bieżnika, czym zmniejszają opory toczenia opon i podatność bieżnika na zużycie. Tego typu lamele są elastyczne zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu bieżnik jest trwalszy i posiada większą przyczepność niż opony tradycyjne. Na oś wleczoną Michelin proponuje opony Michelin X ENERGY SAVERGREEN XT. Również ta opona ma karkas ENERGY Flex, ale dodatkowo także boki bardziej odporne na otarcia o krawężniki i podczas manewrów na rondach lub w ciasnych zakrętach. Swoją żywotność opony Michelin zawdzięczają również możliwości pogłębiania rowków bieżnika nowej opony, następnie bieżnikowaniu i kolejnemu pogłębianiu. W ten sposób opony Michelin mają "4 życia".

Mobilny serwis opon
Dla pełniejszego wykorzystania potencjału drzemiącego w oponach Michelin francuski koncern przygotował bogaty wachlarz usług dla firm transportowych. Dodatkowe usługi świadczone poprzez sieć dystrybucji, poza pogłębianiem i bieżnikowaniem opon (gwarancja bieżnikowania Remix), oferuje także regulację ciśnienia w oponach i sprawdzanie geometrii pojazdów. Mobilny serwis to także zarządzanie ogumieniem floty. Klienci mogą liczyć na obsługę obejmującą zagadnienia od porady dotyczącej doboru ogumienia, poprzez stały nadzór nad jego eksploatacją, aż po odbiór opon do bieżnikowania lub utylizacji. Klienci korzystający z tego typu usług otrzymują regularne statystyki oraz raporty dotyczące stanu ogumienia we flocie. Dzięki prewencji i regularnemu monitoringowi stanu ogumienia, udaje się zapobiegać możliwym awariom w trasie i zwiększać bezpieczeństwo kierowców, pojazdów i transportowanych ładunków.

- Nasi przedstawiciele handlowi świadczą użytkownikom dwa rodzaje usług, pierwszą jest pakiet techniczny, czyli doskonała znajomość produktu, doskonała wiedza techniczna pozwalająca im na właściwe porady w kwestii doboru produktu. Jednak dzisiaj klienci prowadząc firmę transportową oczekują czegoś więcej. My oferujemy również szereg rozwiązań biznesowych poprawiających funkcjonowanie firmy transportowej - podsumował Arkadiusz Przydatek, szef marketingu Michelin Polska.

Obsługą ogumienia grupy Michelin zajmuje się Mobilne Centrum Serwisowe Euromaster. Euromaster jest jednym z liderów na rynku serwisu ogumienia i lekkiej mechaniki, posiada ponad 2000 warsztatów. W naszym kraju firma działa od 2008 roku. Do dyspozycji klientów jest 24-godzinne centrum pomocy technicznej, które świadczy swoją pomoc na terenie całej Europy.
- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, udostępniając im rozwiązania ułatwiające pracę, ale także zaoszczędzające cenny czas, zwiększające bezpieczeństwo w podróży i trwałość pojazdów. Nasz serwis mobilny przyjeżdża prosto do klienta w dogodnym miejscu i czasie, a dzięki profesjonalnemu wyposażeniu, oferuje pełną paletę usług dostosowanych do potrzeb aut ciężarowych i autobusów wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna - dodaje Pierre Oriol, prezes Euromaster Polska.


Michał Bąk
materiały: Michelin Polska

Ostatnie artykuły