Filmy

Golf blue-e-motion

Volkswagen Golf blue-e-motion - napędzana wyłącznie silnikiem elektrycznym studyjna wersja najpopularniejszego europejskiego samochodu w historii, stanowi kolejny pomost do ery elektromobilności. Pięciodrzwiowe i pięcioosobowe auto jest bezgłośnie napędzane wbudowanym z przodu nadwozia silnikiem elektrycznym o maksymalnej mocy 85 kW/115 KM; moc ciągła wynosi 50 kW/69 KM.

Jednostka napędowa
Silnik elektryczny, zastosowany w Golfie, rozwija natychmiast bardzo wysoki maksymalny moment obrotowy (270 Nm), rezultatem tego jest większa przyjemność z jazdy. Prąd do napędu silnika elektrycznego jest magazynowany w litowo- jonowej baterii o pojemności 26,5 kilowatogodzin. Zależnie od stylu i warunków jazdy, obecnie stosowana bateria litowo -jonowa w Golfie blue-e-motion wystarczy na przejechanie ok. 150 km. Ostateczne dane, dotyczące zasięgu Golfa blue-e-motion w wersji seryjnej, Volkswagen poda w momencie rozpoczęcia produkcji.

Zasięg 150 km spełnia w wielu przypadkach wymagania osób dojeżdżających z przedmieść do pracy w mieście. W Niemczech, według Głównego Urzędu Statystycznego, 6 z 10 osób dojeżdża do pracy samochodem, z tego 45,8 proc. pokonuje mniej niż 10 km w jedną stronę, następne 28,1 proc. - między 10 a 25 km, a 16,2 proc. ponad 25 m. Ponadto, Golf blue-e-motion spełnia oczekiwania wielu osób świadczących usługi u klienta. Na krótkich odcinkach nieemitujący substancji szkodliwych Golf będzie również ekologicznym rozwiązaniem dla prywatnych użytkowników.

Energooszczędność i dynamika
Maksymalny zasięg samochodu elektrycznego skraca się bardziej wyczuwalnie, niż w przypadku nowoczesnych samochodów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, jeżeli często wykorzystywana jest jego maksymalna moc. Mimo to, rozwijający prędkość 135 km/h, bardzo aerodynamiczny Golf blue-e-motion (wartość cw: 0,295), dysponuje dostatecznymi rezerwami, aby poruszać się z dużą prędkością. Z żeglowaniem mamy do czynienia, gdy jadący w sposób przewidujący kierowca zdejmie nogę z gazu. W tym przypadku praca silnika zostanie obniżona o tak zwaną zerową linię momentu obrotowego, aby samochód mógł toczyć się z możliwie jak najmniejszymi oporami. Przy tym, dzięki rekuperacji Golf blue-e-motion odzyskuje energię kinetyczną, a jednocześnie dysponuje wystarczającym potencjałem, aby wykonać szybki manewr wyprzedzania. O właściwościach dynamicznych tego auta może świadczyć jego przyspieszenie: od 0 do 100 km/h przyspiesza w 11,8 sekundy.

Bateria litowo - jonowa
30 modułów baterii składających się ze 180 ogniw litowo - jonowych (pojemność: 26,5 kWh) studyjnego modelu, wbudowanych jest odpowiednio do architektury samochodu w podłogę bagażnika, nie redukując jego pojemności, wynoszącej 275 l, pod tylną kanapą i w tunelu środkowym podwozia (między przednimi fotelami). Za stałą gospodarkę cieplną baterii odpowiada oddzielny układ chłodzenia powietrzem. Moduły baterii ważą łącznie 315 kg.

Zegary dostosowane do napędu elektrycznego
Na wskaźniku kW (zamiast klasycznego obrotomierza) kierowca może sprawdzić, ile energii samochód pobiera przy aktualnym wciśnięciu pedału gazu. Kierowcy w samochodach elektrycznych prawie intuicyjnie zwracają uwagę, aby wskaźnik kW wskazywał możliwie niską wartość. W tym okrągłym wskaźniku znajduje się także informacja o zasięgu. Kolejny, mały zegar, w umieszczonym tradycyjnie z prawej strony prędkościomierzu, pokazuje informacje o poziomie naładowania baterii.

Indywidualne dopasowanie rekuperacji
Nowością jest także wskaźnik intensywności rekuperacji na wyświetlaczu wielofunkcyjnym (MFA), między zegarami kW a prędkościomierzem. Kierowca ma możliwość ustawienia dźwignią automatycznej skrzyni biegów lub przyciskami na kierownicy (D do D3) - jeden z czterech stopni odzyskiwania energii hamowania. Na najniższym stopniu (D) samochód żegluje, gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału gazu. Golf blue-e-motion hamowany jest wówczas bardzo małym oporem toczenia i oporem powietrza. Natomiast, na stopniu D3 lub B (dla hamowania) odzyskiwana jest maksymalna ilość energii kinetycznej, która zasila baterię. Ponadto, na wskaźniku wielofunkcyjnym może być wyświetlane zużycie prądu przez automatyczną klimatyzację i wewnętrzną dmuchawę.

Trzy profile jazdy decydują o komforcie, dynamice i zasięgu
Zawsze można ustawić aktualny profil jazdy - kierowca może wybrać, czy woli maksymalny zasięg, maksymalny komfort czy też maksymalną dynamikę. Zależnie od wybranego profilu dobrana zostanie odpowiednio moc silnika elektrycznego, praca klimatyzacji, maksymalna prędkość i strategia rekuperacji. Golf blue-e-motion posiada trzy profile: Normal, Comfort+ i Range+. W profilu Comfort+ do dyspozycji jest pełne 85 kW i w tym trybie Golf blue-e-motion może rozwinąć prędkość 135 km/h. Gdy kierowca włączy profil Normal, moc zostanie obniżona do 65 kW, a prędkość maksymalna do 115 km/h. W trybie Range+ moduł sterowania silnika zredukuje moc do 50 kW i w tym przypadku prędkość maksymalna wyniesie 105 km/h. Jednocześnie całkowicie wyłączona zostanie klimatyzacja. Wybrany profil jest wyświetlany na wskaźniku wielofunkcyjnym (MFA).

Pełne ładowanie przez znaczek VW
Gniazdo do ładowania Golfa blue-e-motion znajduje się za otwieranym znaczkiem VW, na osłonie chłodnicy. Odpowiedni piktogram, na wskaźniku wielofunkcyjnym, informuje czy kabel do ładowania został prawidłowo podłączony i zablokowany, a podczas aktywnego ładowania miga dioda wskaźnika poziomu naładowania i jednocześnie jest aktualizowany status naładowania na zegarach.

Układ przeniesienia napędu i silnik
Wszystkie istotne elementy układu napędowego zostały umieszczone z przodu, w komorze silnika. Konstruktorzy wykorzystali tutaj między innymi doświadczenia zebrane przy projektowaniu licznych wcześniejszych samochodów studyjnych, np. w Golfie blue-e-motion, podobnie jak w studyjnym Up! blue-e-motion, zastosowano zintegrowaną formę napędu elektrycznego. Jego sercem jest ważący 80 kg silnik elektryczny, wraz z przekładnią i mechanizmem różnicowym. Za zarządzanie energią odpowiedzialny jest wysokowydajny falownik impulsowy, który razem z przetwornikiem DC/DC 12-woltowej sieci elektrycznej i urządzeniem ładującym, jest połączony w jeden zintegrowany napęd. Cały zespół jest stosunkowo lekki i kompaktowy. Świadczy o tym chociażby fakt, że pięciodrzwiowy i pięcioosobowy Golf blue-e-motion, mimo ciężkich baterii, waży 1 545 kg, czyli tylko o 205 kg więcej, niż porównywalny GolfBlueMotion z TDI i DSG.

Źródło: Volkswagen

Ostatnie artykuły