Filmy

Nowy Stralis czyli ECOStralis

Tegoroczne targi pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze zdominowały systemy mające na celu poprawę ekonomii transportu i ochrony środowiska. Producenci w różny sposób starali się przedstawić korzyści wynikające z ECO-logii lub poprawić ECO-nomikę użytkowania taboru. Oprócz futurystycznych projektów ciężarówek, oferowano też rozwiązania bardziej przyziemne takie, które znajdą zastosowanie od ręki. Przykładem tego może być ECO Stralis, flagowa ciężarówka włoskiego koncernu.

ECOStralis to nowa wersja Stralisa z kabiną: AS, AD lub AT, z silnikiem Cursor 10 o mocy 420 KM lub 460 KM. Nie to jednak jest głównym wyróżnikiem tego produktu. ECOStralis to również pakiet rozwiązań dodatkowych oferowanych w standardzie wraz z pojazdem. Największy z nich to system telematyczny wchodzący w skład pakietu Blue&Me Fleet. Firma IVECO wdrożyła system telematyczny opracowany na platformie Blue&Me firm Fiat i Microsoft, we współpracy z firmą Qualcomm, światowym liderem w dziedzinie rozwiązań dla zarządzania flotą. Usługi telematyczne firmy Qualcomm są w pełni kompatybilne z komputerami pokładowymi pojazdów ECOStralis (a także innych producentów pojazdów) i dostarczają przewoźnikom dane w czasie rzeczywistym ze wszystkich pojazdów wyposażonych w to urządzenie. Komputer pokładowy ECOStralisa prowadzi dialog z systemem CAN-bus pojazdu i przekazuje dane dotyczące parametrów takich jak: zużycie paliwa, przebyta odległość, prędkość, przebieg całkowity itd., łącząc te dane z tożsamością kierowcy w celu dostarczenia precyzyjnych informacji o stylu i efektywności wszystkich kierowców we flocie. Zdalnie można również pobierać dane z tachografu cyfrowego. Funkcja ta pozwala menedżerom flot na logowanie się to tachografu i pobieranie wszystkich informacji, które są im potrzebne, bez konieczności wchodzenia kiedykolwiek do pojazdu. System pokładowy Blue&Me Fleet przesyła dane do infrastruktury Qualcomm przez sieć telefonii komórkowej. Przewoźnicy mogą uzyskiwać dostęp do tych informacji przez portal internetowy FleetVisor, specjalnie opracowany przez Qualcomm, korzystając ze zwykłej przeglądarki internetowej.

W celu uproszczenia oferty Blue&Me Fleet firma Iveco stworzyła trzy pakiety opcji: podstawowy - zdalne pobieranie danych o kierowcy i z tachografu cyfrowego, zestaw telefoniczny głośnomówiący oraz integracja z ANS (Assistance Non Stop) - system, który reaguje na awarię pojazdu. Położenie geograficzne pojazdu oraz systemowe kody błędu dotyczące awarii są przesyłane bezpośrednio do centrum obsługi klienta Iveco ANS; pakiet średniozaawansowany to poziom podstawowy + śledzenie telematyczne, kontrola godzin pracy kierowców i usługa monitorowania kierowcy według uprzednio zaprogramowanych parametrów KPI; i pakiet zaawansowany, który zawiera poziom średniozaawansowany i dodatkowo: ekran dotykowy dla kierowcy z możliwością komunikacji z biurem oraz informowanie biura o opuszczaniu lub zbliżaniu się do wyznaczonych wcześniej miejsc. Blue&Me Fleet sprawia, że usługa telefoniczna Assistance Non-Stop - dostępna we wszystkich państwach europejskich i zaprojektowana tak, aby w razie potrzeby wskazać najbliższy serwis IVECO.

Jak zapowiada producent wkrótce gama silników zostanie rozszerzona o silniki Cursor 13 o mocy 500 KM. Wszystkie jednostki napędowe ECOStralis zostały zoptymalizowane w celu ograniczenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. Silniki te spełniają wymagania norm EEV, Euro 5 i zostały zoptymalizowane tak aby utrzymać jak najniższe zużycie paliwa. Do poprawy ekonomiki jazdy z pewnością przyczyni się sterowany kluczem przełącznik ECO, który wykorzystuje informacje o masie pojazdu z systemu EBS do optymalizowania osiągów pojazdu zgodnie z jego masą całkowitą. W ten sposób, podczas przyspieszania, jest minimalizowane zużycie paliwa. W czasie jazdy, ze skrzynią przekładniową Eurotronic, przełącznik ECO dopasowuje logikę zmiany biegów dopuszczając wyłącznie tryb w pełni automatyczny i dokonując zmian biegów zgodnie z kryteriami ekonomii zużycia paliwa, przynosząc tym samym dalsze oszczędności.
Mając na uwadze jak ważne znaczenia dla zużycia paliwa mają opory toczenia, ECOStralis został wyposażony w nowe ogumienie. Nowe opony 315/70R22.5 są dopasowane do przełożenia tylnej osi 2,64:1, tak aby uzyskać idealne przełożenie napędu, zoptymalizowane pod względem ekonomii i osiągów pojazdu. Kolejnym ważnym elementem wpływającym na ekonomię i bezpieczeństwo jazdy jest właściwe ciśnienie w oponach. ECOStralis jest wyposażony w system TMPS, czyli układ monitorowania ciśnienia, który w przypadku utraty ciśnienia w którejkolwiek z opon ostrzega kierowcę wizualne i dźwiękowo.

W połączeniu z nowym produktem, jakim jest ECOStralis, została stworzona dla przewoźników międzynarodowych specjalna sieć wsparcia dalekiego zasięgu: Iveco Truck Station. Obejmuje ona specjalistyczną sieć składającą się z 400 stacji obsługi w całej Europie zlokalizowanych strategicznie w pobliżu ruchliwych tras drogowych. Stacje sieci Iveco Truck Service stanowią część procesu doskonalenia obsługi klienta. Serwisy IVECO mogą odczytywać informacje eksploatacyjne z pojazdów ECOStralis (np. dane dotyczące zużycia paliwa) bezpośrednio z jednostki sterowania silnika ECU. Wszystkie te dane mogą być przesyłane przez sieć GPRS i być dostępne przez wydzielony portal przy użyciu dowolnej przeglądarki internetowej.

Oddzielną usługą oferowaną przy sprzedaży Stralisa jest szkoła doskonalenia jazdy. Właściciele i kierowcy ECOStralisa mają okazję uczęszczania na kursy ekonomii jazdy w celu polepszenia stylu i efektywności kierowania pojazdem. Kursy ekonomicznej jazdy firmy IVECO to praktyczne zajęcia przeznaczone na doskonalenie umiejętności kierowania i poszerzanie wiedzy o pojeździe w celu uzyskania zaawansowanego zrozumienia jego technologii oraz układów bezpieczeństwa i oszczędzania energii. Kurs rozpoczyna się od dogłębnej prezentacji urządzeń sterujących i układów w kabinie oraz ich poprawnego używania, potem przechodzi do rozwijania umiejętności kierowcy przez uczenie technik opracowanych specjalnie pod kątem bezpieczeństwa na drodze i ekonomii zużycia paliwa.

MB

Ostatnie artykuły