Filmy
  • Artykuły
  • Elektryczny Mitsubishi i-Miev w polskiej ofercie

Elektryczny Mitsubishi i-Miev w polskiej ofercie

Pierwszy na świecie, seryjnie produkowany samochód elektryczny - Mitsubishi i-MIEV został wprowadzony do oferty polskiego oddziału Mitsubishi Motors. Klienci mogą już składać zamówienia na ten pojazd, a pierwsze samochody przypłyną do Polski z Japonii wczesną wiosną 2011 roku.

Jeszcze przed oficjalną premierą rynkową w naszym kraju sprzedano 25 sztuk Mitsubishi i-MIEV: 4 z nich trafią do fińskiej firmy energetycznej Fortum, 1 - do biura rozwoju jednego z polskich miast, a pozostałe 20 do przedsiębiorstwa z branży energetycznej. Nowy pojazd elektryczny wzbudza duże zainteresowanie wśród klientów instytucjonalnych: firm z sektora energetycznego, elektrowni, służb miejskich a także władz miast, które promują ekologiczne środki transportu.

Firma Mitsubishi Motors, jako pierwszy koncern motoryzacyjny na świecie, opracowała i wprowadziła do sprzedaży samochód z napędem elektrycznym - Mitsubishi i MIEV. Auto jest dostępne w Japonii od lipca 2009 r. a wersja europejska zadebiutowała podczas wystawy motoryzacyjnej w Paryżu. Produkcja Mitsubishi i-MIEV, przeznaczonego dla europejskich odbiorców, rozpoczęła się 6 października w japońskiej fabryce Mizushima.

Mitsubishi i MiEV - to auto przyjazne środowisku - charakteryzuje się zerową emisją CO2 i tlenków azotu w procesie eksploatacji. Jest ultra ciche, innowacyjne i nowoczesne. Koszt przejechania 1 km jest o jedną trzecią niższy w porównaniu z napędem konwencjonalnym. Mitsubishi i MiEV stanowi przełom w historii motoryzacji. To szczytowe osiągnięcie w dziedzinie pojazdów ekologicznych, które pozytywnie wpłynie na rozwiązanie takich problemów jak zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie czy kurczące się zasoby paliw bazujących na ropie naftowej.

- Cieszymy się, że obecnie jako jedyna firma w Polsce i na świecie mamy w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. Zauważamy, że wiele firm w naszym kraju docenia wagę problemu ochrony środowiska a na dowód tego chce kupować i promować ekologiczne pojazdy, takie, jak Mitsubishi i-MIEV. Jako pionierzy, przecieramy szlaki i mamy nadzieję, że już niedługo ta technologia upowszechni się a wysoki koszt produkcji baterii a co za tym idzie cena pojazdu spadną, dzięki korzyści skali i jednocześnie powstanie sieć stacji doładowywania - powiedział Arkadiusz Tomala - dyrektor zarządzający polskiego oddziału Mitsubishi.

40 lat praktyki Mitsubishi w budowaniu samochodów elektrycznych
Prace rozwojowe i przygotowanie produkcji pojazdów elektrycznych rozpoczęto w październiku 1966 roku, gdy firma Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (w roku 1970, samochodowy oddział firmy Mitsubishi Heavy Industries Ltd. został z niej wydzielony i przekształcony w Mitsubishi Motors Corporation) otrzymała od największego japońskiego dostawcy energii elektrycznej, firmy TEPCO, zlecenie zbudowania prototypów pojazdów elektrycznych, a następnie przeprowadzenia programu testów sprawdzających ich działanie z akumulatorami wykonanymi w unowocześnionej technologii. Był to pierwszy z kilku programów badawczo-rozwojowych, które w efekcie doprowadziły do powstania dzisiejszego, seryjnego samochodu elektrycznego i-MiEV.

Mitsubishi było także jedną z pierwszych firm motoryzacyjnych, które zdecydowały się skorzystać z zalet akumulatorów litowo-jonowych, charakteryzujących się w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi znacznie lepszym stosunkiem zgromadzonej energii do masy i lepszą wydajnością, co sprawdzono w 1994 roku w czasie opracowywania samochodu Chariot HEV - pojazdu hybrydowego z możliwością ładowania akumulatorów z zewnętrznego źródła prądu. Samochód ten został następnie poddany systematycznie i szczegółowo prowadzonym programom badawczym, których celem było poszukiwanie sposobów dalszej poprawy osiągów, bezpieczeństwa i niezawodności.

Bazą do rozwoju nowej generacji samochodów elektrycznych firmy Mitsubishi Motor Corporation stał się innowacyjny samochód segmentu A, nazwany Mitsubishi i. Wykorzystując wyjątkową konfigurację samochodu tej wielkości, z centralnie umieszczonym silnikiem, zbudowano elektryczną wersję modelu i, nadając jej nazwę i MiEV. Był to, zaprezentowany w 2006 roku samochód badawczy, napędzany zwartym i lekkim silnikiem elektrycznym, zasilanym przez bardzo wydajne akumulatory litowo-jonowe.

Po niespełna trzech latach od prezentacji samochodu badawczego, uruchomiono produkcję jego ostatecznej wersji, dopracowanej i przetestowanej na dystansie ponad 500 tysięcy kilometrów. Samochód otrzymał nazwę „i-MiEV” i w lipcu 2009 roku trafił do pierwszych klientów flotowych. W Japonii rozpoczęto też przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, które to zamówienia realizowane są od kwietnia 2010 roku.

Ponad 500 000 km jazd testowych
Mitsubishi jest jedynym producentem na świecie, który przeprowadził tak drobiazgowe testy drogowe modelu elektrycznego - do dziś testowe wersje i MIEV pokonały pół miliona kilometrów, co odpowiada 12 okrążeniom kuli ziemskiej. Dzięki próbom przeprowadzanym w różnych, bardzo surowych warunkach klimatycznych i temperaturach wahających się od plus 40 do minus 30 stopni Celsjusza, koncern zdobył nieocenioną wiedzę - niedostępną obecnie dla żadnej innej firmy motoryzacyjnej. Zamierzając przekształcić badawczy samochód i MiEV w produkt komercyjny, Mitsubishi Motors przeprowadziło całą serię programów testowych, między innymi szczegółowo sprawdzono działanie samochodu na drogach o złej nawierzchni, przebadano jego wytrzymałość i niezawodność, a także przeprowadzono testy zderzeniowe.

Równolegle zbierano szczegółowe dane z eksploatacji samochodów i MiEV we flotach pojazdów, weryfikując ich działanie w różnych warunkach klimatycznych w ciągu rzeczywistej eksploatacji. W czasie trwających rok prac badawczych, siedem japońskich firm z branży energetycznej eksploatowało pod okiem Mitsubishi 37 samochodów badawczych, przejeżdżając nimi łącznie ponad 300 tysięcy kilometrów w warunkach normalnego, codziennego użytkowania. Kolejne 200 tysięcy kilometrów przejechano w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii, gdzie testom podano 11 pojazdów.

Jak to działa?
Oprócz zaawansowanych technicznie akumulatorów trakcyjnych i Systemu Operacyjnego MiEV, także cały układ napędowy samochodu pełen jest nowych rozwiązań technicznych i urządzeń. W jego skład wchodzą:
Silnik napędzający samochód
i-MiEV korzysta z kompaktowego i lekkiego silnika synchronicznego z magnesami trwałymi, który opracowano specjalnie dla tego samochodu. Taka jednostka napędowa wytwarza maksymalny moment obrotowy już od bardzo niskich prędkości obrotowych (180 Nm - 0 do 2,000 obr./min), wytwarza całkowicie wystarczającą moc (66.6 KM/49 kW). Gdy samochód zaczyna zwalniać, włącza się system odzysku energii hamowania, który przełącza silnik w tryb pracy generatora prądu, a wytworzoną energie elektryczną oddaje do akumulatorów trakcyjnych pojazdu.
Przekładnia
i-MiEV posiada niewielkich rozmiarów, lekką przekładnię stałą (reduktor), pozwalającą tak wykorzystać charakterystykę wysokomomentowego silnika elektrycznego, by nie trzeba było używać wielobiegowej przekładni z jej skomplikowanymi mechanizmami zmiany biegów, jak w typowych układach przeniesienia napędu pojazdów z silnikami spalinowymi.
Pokładowa ładowarka akumulatorów
i-MiEV został wyposażony w małą i lekką ładowarkę akumulatorową zamontowaną na stałe w samochodzie. Pozwala ona na ładowanie akumulatorów trakcyjnych po podłączeniu samochodu bezpośrednio do domowego gniazdka prądu zmiennego.
Przetwornica napięcia prądu stałego (DC/DC)
Przetwornica prądu stałego służy do ładowania akumulatora pomocniczego o napięciu 12 V i do zasilania osprzętu elektrycznego w samochodzie. Jest ona zintegrowana z pokładową ładowarką akumulatorów, co pozwoliło zmniejszyć rozmiary i masę urządzeń.
Falownik
Silnik samochodu i-MiEV zasilany jest prądem zmiennym. Falownik zamienia prąd stały o stosunkowo wysokim napięciu dostarczany przez akumulatory trakcyjne na prąd zmienny o parametrach odpowiednich do zasilania silnika elektrycznego napędzającego samochód.
System operacyjny MiEV OS
Opracowany przez Mitsubishi system operacyjny MiEV OS jest zaawansowanym, zintegrowanym systemem zarządzania pracą samochodu elektrycznego, stworzonym w oparciu o know-how firmy mającej kilkadziesiąt lat doświadczeń w budowaniu i ulepszaniu samochodów elektrycznych. Jego możliwości i niezawodność działania w istotny sposób przyczyniły się do powstania samochodu elektrycznego nowej generacji. System operacyjny MiEV OS otrzymał nagrodę 2009 Japan Automotive Hall of Fame Car Technology of the Year przyznawaną przez organizację non-profit działającą pod nazwą Japan Automotive Hall of Fame.

System operacyjny MiEV OS otrzymuje dane ze wszystkich ważniejszych komponentów samochodu i w oparciu o nie reguluje parametry jego działania. Ten zaawansowany system elektroniczny stale monitoruje poziom naładowania akumulatorów i ilość energii odzyskiwanej w czasie hamowania, reguluje także moc silnika samochodu, by zapewnić płynne i dynamiczne przyspieszanie ze startu zatrzymanego. W rezultacie system optymalizuje i minimalizuje pobór energii, zapewniając przy tym najbardziej odpowiednie w danych warunkach osiągi samochodu.

Akumulatory i ich ładowanie - wyższa wydajność, niższy koszt
Akumulatory służące do napędu samochodu elektrycznego muszą przechowywać energię w jak najmniejszej objętości i przy jak najmniejszej masie. Z tego właśnie powodu i-MiEV wyposażony jest w opracowany specjalnie do tego celu przez firmę LEJ bardzo wydajny pakiet akumulatorów litowo-jonowych składający się z 88 ogniw, mieszczący się w całości pod podłogą samochodu. Umieszczając w ten sposób akumulatory, zagwarantowano ich najlepszą ochronę przed uszkodzeniem w razie kolizji, a także obniżono położenie środka ciężkości samochodu o 70 mm w porównaniu do benzynowego modelu i.

Samochód zaprojektowano z myślą o stosowaniu dwóch trybów ładowania akumulatorów trakcyjnych:
Tryb zwykłego ładowania - z wykorzystaniem energii ze zwykłego domowego gniazdka elektrycznego, pozwalający za pomocą specjalnego kabla i gniazda umieszczonego na prawym tylnym błotniku naładować akumulatory z typowej w Europie sieci prądu zmiennego o napięciu 230V 1 fazowy (16A). Pełne ładowanie akumulatorów samochodu i-MiEV trwa około 6 godzin. (Czas ładowania zależy od temperatury otoczenia i stopnia rozładowania akumulatorów.)
Tryb szybkiego ładowania - umożliwiający uzyskanie częściowego naładowania akumulatorów w krótkim czasie, ale dostępny tam, gdzie dostawcy energii, władze lokalne lub inne firmy zainstalowały terminale szybkiego ładowania. W takich miejscach i-MiEV może być podłączony do terminalu szybkiego ładowania poprzez gniazdo znajdujące się na tylnym lewym błotniku samochodu. Naładowanie całkowicie rozładowanych akumulatorów do 80% ich maksymalnej pojemności, w trybie szybkiego ładowania, przy użyciu napięcia trójfazowego 400V i przy mocy 50kW zapewnianej przez terminal, trwa około 30 minut. (Czas ładowania zależy od temperatury otoczenia i stopnia rozładowania akumulatorów.)

W realnym świecie
Pierwszy masowo produkowany samochód elektryczny liczącego się producenta, a jest nim Mitsubishi i-MiEV, to nie tylko powód do dumy dla MMC i duże osiągnięcie inżynierskie, ale także całkiem realna propozycja nowoczesnego podróżowania.
Z zewnątrz
Przeznaczony do jeżdżenia i używania w ten sam sposób, co normalny samochód z silnikiem spalinowym, i-MiEV jest po prostu zwykłym, kompaktowym samochodem mieszczącym 4 dorosłe osoby w stosunkowo niedługim, mierzącym 3,475 m nadwoziu. Samochód ma czworo szeroko otwieranych drzwi, prawdziwy bagażnik (227 l pojemności, powiększany po złożeniu tylnych siedzeń do 860 l - (VDA), a promień skrętu wynoszący zaledwie 4,5 metra czyni go wyjątkowo zwrotnym i poręcznym.
Zza kierownicy
W czasie jazdy i-MiEV dysponuje rozsądnym zasięgiem (150 km w cyklu pomiarowym New European Driving Cycle) i przyzwoitymi osiągami (prędkość maksymalna – 130 km/h, dobre przyspieszenia dzięki momentowi obrotowemu wynoszącemu 180 Nm już przy ruszaniu z miejsca). Samochód charakteryzuje się bardzo niską skumulowaną emisją spalin liczoną w cyklu well to wheel (od wydobycia paliwa do produkcji i użytkowania samochodu i wszystkich jego części) i jeździ w niemal całkowitej ciszy, czemu nie towarzyszą praktycznie żadne drgania i wibracje.

W czasie jazdy komunikacja kierowcy z samochodem odbywa się za pomocą dwóch urządzeń. Pierwszym jest wyświetlacz i wskaźniki na tablicy rozdzielczej: wskaźnik chwilowego zużycia energii, który graficznie prezentuje moc aktualnie pobieraną z akumulatorów oraz status systemu odzysku energii; wskaźnik poziomu naładowania akumulatorów pokazujący, ile energii pozostało jeszcze w akumulatorach; wskaźnik szacowanego zasięgu, na którym pokazywany jest wynik obliczeń komputera pokładowego, wskazujący, ile kilometrów samochód przejedzie przy średnim zużyciu energii z ostatnich kilometrów podróży. Drugie urządzenie to wskaźnik wybranego przełożenia - szanując przyzwyczajenia kierowców, pozostawiono oznaczenia, znane z typowej przekładni automatycznej zwykłego samochodu. Dźwignię trybu pracy można przełączać w położenia P (Parking), R (Reverse - bieg wsteczny), N (Neutral - bieg jałowy) oraz D (Drive - jazda do przodu).

Dodatkowo i-MiEV posiada dwa specyficzne tryby jazdy: B (Brake - hamowanie), który zwiększa odzyskiwanie energii (przeznaczony do jazdy z góry); C (Comfort), który redukuje odzyskiwanie energii (służy do jazdy w gęstym ruchu miejskim)

Wersja europejska
Pozostając w gruncie rzeczy takim samym samochodem, jak i-MiEV sprzedawany w Japonii od połowy 2009 roku, wersja europejska samochodu otrzymała specyficzne rozwiązania wynikające z potrzeby dostosowania większości samochodów do ruchu prawostronnego oraz spełnienia europejskich przepisów homologacyjnych.

Zmiany te objęły: system kontroli stabilności jazdy (ASC); większy zderzak z przodu i przeprojektowany zderzak z tyłu; nowe obręcze kół wykonane z lekkich stopów; tylne światło przeciwmgielne; większe lusterka zewnętrzne; immobilizer; mocowania fotelików dziecięcych ISO-FIX; 9-calowe serwo hamulcowe; boczne poduszki i kurtyny gazowe; powiększone zagłówki; kontrolka niezapiętych pasów bezpieczeństwa; światła do jazdy dziennej. Zmiany wynikające z przeniesienia kierownicy na lewą stronę (między innymi deska rozdzielcza, zespół wycieraczek szyby przedniej, układ ogrzewania i klimatyzacji*)

Koszty eksploatacji i gwarancja
Eksploatacja samochodu elektrycznego różni się wyraźnie od eksploatacji samochodu spalinowego również w zakresie ponoszonych kosztów, szczególnie w przypadku kosztów tankowania różnica ta jest dramatyczna. W Europie, biorąc za przykład Francję, pełne ładowanie akumulatorów kosztuje około 2,00 euro. Koszty serwisowania samochodu i-MIEV będą również znacznie niższe, dzięki zlikwidowaniu potrzeby obsług i wymian elementów eksploatacyjnych silnika spalinowego, a także skrzyni biegów.

Ważną sprawą dla kosztów eksploatacji jest długość i warunki gwarancji. Na samochód i-MiEV MMC udziela dostosowanej do specyfiki samochodu elektrycznego 5-letniej gwarancji z ograniczeniem przebiegu do 100.000 km, obejmującej wszystkie elementy elektrycznego układu napędowego.

Bezpieczeństwo
Podobnie jak wszystkie samochody MMC, i-MiEV został skonstruowany przy zachowaniu wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego, z dodatkowym uwzględnieniem specyfiki napędu elektrycznego:

i-MiEV otrzymał nadwozie zaprojektowane zgodnie z opatentowaną przez MMC techniką RISE, która integruje i łączy elementy strukturalne służące aktywnej ochronie pasażerów w czasie kolizji. Taka konstrukcja nadwozia przynosi ogromną poprawę bezpieczeństwa przy wielokierunkowych zderzeniach o skomplikowanym przebiegu, pozwalając na rozpraszanie energii przy uderzeniach czołowych, bocznych i tylnych, z zachowaniem kontrolowanych odkształceń struktury.
Pakiet wysokonapięciowych akumulatorów trakcyjnych został umieszczony pomiędzy podłużnicami nadwozia, między osiami samochodu i jest dodatkowo chroniony przez własną sztywną obudowę zapobiegającą uszkodzeniom przy uderzeniach z dowolnej strony samochodu. W tylnych lampach zespolonych światła pozycyjne i hamowania korzystają z emiterów LED, dzięki czemu światła te szybciej osiągają pełną jasność i są lepiej widoczne dla kierowców pojazdów jadących z tyłu, dodatkowo zużywając mniej energii elektrycznej. Standardowo samochód został wyposażony w 6 poduszek gazowych (czołowa kierowcy + czołowa pasażera + 2 x poduszki boczne +2 x kurtyny) oraz w system kontroli stabilności jazdy (ASC).

Akumulatory z pewnego źródła
Ważny krok w zapewnieniu produkcji samochodów elektrycznych odpowiedniego zaplecza podjęto 12 grudnia 2007 roku, kiedy to Mitsubishi Motors Corporation połączyło siły z GS Yuasa Corporation oraz z Mitsubishi Corporation, tworząc spółkę Lithium Energy Japan (LEJ), której zadaniem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż dużych akumulatorów litowo-jonowych.

Cena
Mitsubishi i-MIEV kosztuje w Polsce 160 800 zł.

* Ogrzewanie i klimatyzacja (HVAC) - i-MiEV został wyposażony w klimatyzację z elektryczną sprężarką i w układ ogrzewania oparty o cyrkulację płynu podgrzanego grzałką elektryczną. Pokrętło regulacji temperatury wnętrza ma 6 ręcznie wybieranych położeń, zarówno dla chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza. System ten ogranicza pobór energii poprzez minimalizowanie przypadków jednoczesnego działania klimatyzacji i ogrzewania.

materiały: Mitsubishi Motors

Ostatnie artykuły