Filmy
  • Artykuły
  • IAA Hanower 2010 - targi pojazdów użytkowych

IAA Hanower 2010 - targi pojazdów użytkowych

Od producentów samochodów po wytwórców naczep i komponentów, wszyscy jednym głosem promowali ekologię. Moda na zielone zagościła więc na dobre w świadomości wystawców targowych, którym wręcz nie wypadało nie pochwalić się jakąś trendy technologią.

Tegoroczna 63. wystawa pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze jak co roku zgromadziła setki wystawców i jeszcze więcej odwiedzających. Z jednej strony widać, że kryzys chyba mamy już za sobą, z drugiej niemal wszyscy producenci uczą nas oszczędzać i pokazują jak oszczędnie i efektywnie zarządzać transportem. Od prostych szkoleń kierowców poprzez systemy telematyczne aż do nowoczesnych rozwiązań technicznych - każdy sposób jest dobry, aby poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Jednak to zielone napędy zdominowały tegoroczny Hanower. Niemal każdy producent ciężarówek czy autobusów miał w tej sprawie coś do powiedzenia. W pogoni za futurystyczną przyszłością, która dotyczy oczywiście bogatszej części świata, zapomniano na chwilę o codzienności i chętniej roztaczano wizje transportu. Tak więc mogliśmy zobaczyć dwa pojazdy koncepcyjne, które zapewne w bliżej nieokreślonej przyszłości pojawią się na naszych drogach. MAN pokazał swoją wizję przyszłości pod postacią futurystycznego concept trucka. Pojazd prezentował się wytwornie, jednak nie o to chodziło szefom monachijskiego koncernu. Podczas konferencji zaprezentowano całą strategię, która m.in. ma polegać na wpuszczeniu na drogi większych, czyli bardziej efektywnych zestawów. Bliżej rzeczywistości, choćby ze względu na design, była ciężarówka IVECO. Opływowe kształty IVECO Glider rysowały się bardziej realistycznie i rzeczywiście może Włosi, wkrótce zdecydują się na zastąpienie Stralisa czymś podobnym do tego co mogliśmy oglądać na IAA.

Wracając jednak do rzeczywistości podstawowym problemem alternatywnych napędów pozostaje ich koszt produkcji oraz późniejszej eksploatacji. Przykładem niech będą tu pojazdy elektryczne, które kosztują o połowę więcej niż konwencjonalne modele, a ich eksploatacja wymaga od użytkownika dużej determinacji. Pewnym rozwiązaniem kompromisowym na dziś wydają się być napędy hybrydowe stosowane w autobusach miejskich i ciężarówkach dystrybucyjnych. Tegoroczna wystawa IAA pokazała, że właśnie ten kierunek obrała większość czołowych koncernów. Co prawda, pojazdy te są jeszcze rzadkością, to jednak coraz więcej mówi się o masowej produkcji wersji hybrid.

Nie lada orzech do zgryzienia miało w tym roku jury konkursu International Truck of the Year. Tylko trzy nominacje i tak na prawdę każda w swojej dziedzinie na swój sposób innowacyjna. Wybór był trudny ale, jak widać po przyznanej punktacji, znaczną większością zwyciężyła ekologia.

ITOY Przewodniczący jury Gianenrico Griffini powiedział: - nagroda przyznawana jest co roku dla samochodu ciężarowego, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej przyczynił się do transportu drogowego, efektywności w zakresie innowacji, komfortu, bezpieczeństwa, właściwości jezdnych, zużycie paliwa oraz redukcji emisji spalin. Bazując na sukcesie swojego poprzedniego modelu, Mercedes-Benz dostarczył nowy pojazd średniej ładowności, charakteryzujący się innowacyjnym napędem. Z jednej strony ciężarówka ta może być wyposażona w dobrze zestrojony konwencjonalny silnik spalinowy, z drugiej strony do Atego można zamontować alternatywny rodzaj napędu - napęd hybrydowy. Jury zwróciło także uwagę na nowoczesny wygląd, który swoim design nawiązuje do większych modeli: Actrosa i Axora. W nowym Atego wykorzystano również inne rozwiązania pochodzące od większych ciężarówek. W wyniku tego transferu technologii Atego jest bardziej komfortowym miejscem pracy.

Jury było pod wrażeniem, jak dobrze inżynierowie Daimlera przystosowali system zintegrowany napęd hybrydowy do konwencjonalnego układu napędowego. Równie godne pochwały jest wykorzystanie w Mercedesie systemów ograniczających zużycie paliwa. Fakultatywne montowany system stop-start wydatnie wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji w ruchu miejskim (10-15%). Według deklaracji producenta 12-tonowe Atego Hybrid jest już w produkcji seryjnej, co otwiera zupełnie nowe możliwości dla firm wykorzystujących pojazdy dystrybucyjne. W przyszłości trzeba będzie mocno brać pod uwagę istotny problem emisji CO2, jaki występuje w aglomeracjach miejskich i związane z tym wykorzystanie pojazdów miejskich.

Nagrody - of the Year 2011, przyznawane w poszczególnych kategoriach pojazdów, na moment przysłoniły inne premiery targowe, które naszym zdaniem były równie ważne jak te wyróżnione przez VDA. Pozostałe nominowane pojazdy do nagrody ITOY to Volvo FMX oraz Scania R V8 - ciężarówki na swój sposób wyjątkowe. Następca modelu FM, budowlany FMX to konstrukcja, która powstała z myślą o eksploatacji w trudnym terenie. Po oficjalnej premierze w Polsce, w połowie września br., rozpoczęto na dobre jego sprzedaż. Zainteresowanie pojazdem może być duże, zważywszy na fakt iż jest to Optitruck obecnie najnowsza konstrukcja budowlana oferowana na rynku. Przy okazji warto wspomnieć, że Volvo Trucks prowadzi badania nad wykorzystaniem metanu jako paliwa do ciężkich pojazdów. Już dziś prowadzone pojazdu są testy Volvo FM zasilanego mieszanką oleju napędowego i metanu. Scania R V8 to najmocniejszy obecnie truck produkowany seryjnie w Europie. Pojazd pojawił się na rynku wiosną br. i wzbudził duże zaciekawienie swoimi osiągami. Na stoisku Scanii nie zabrakło również alternatywnych źródeł zasilania. Przedstawiono tam dwie wersje Scania P w konfiguracji 4x2 o mocy 280 KM i 6x2 310 KM zasilane odpowiednio: etanolem oraz CNG spełniające normę EEV. Konkurenci również nie pozostają w tyle, hybrydowe konstrukcje można było obejrzeć także na stoiskach MAN (TGL), DAF (LF) oraz Renault Trucks (Premium Distribution).

IAA Hanower 2010 - zobacz nasz film

Nagrodę w kategorii autobusów otrzymał VDL Citea, który dla znawców pojazdów komunikacji zbiorowej jest wzorem do naśladowania. My jednak doceniliśmy rodzimą produkcję, gdzie na IAA w Hanowerze miała miejsce premiera nowego polskiego autobusu marki Solaris. Model Urbino 18 Hybrid plug-in to mocno zaawansowany projekt podpoznańskiego producenta, który obecnie przechodzi testy drogowe. Autobus ten ma zostać wdrożony do produkcji już w połowie przyszłego roku. Chcąc znaleźć odrobinę wytchnienia od targowych prezentacji można odwiedzić pawilon, w którym miłośnicy zabytkowej motoryzacji prezentują swoje perły. Całkowicie unikalną wystawę old vanów i trucków cyklicznie organizuje niemieckie towarzystwo Historische Deutschlandfahrt, które po zakończeniu imprezy targowej wyjeżdża na tygodniowy tour szlakami niemieckich dróg. Trudno dziś zobaczyć poruszające się, będące w doskonałej kondycji ciężarówki i autokary z połowy ubiegłego wieku. Warto więc było poświęcić chwilę na spotkanie z historią, bo przecież od pierwszych silników spalinowych bądź to od Diesla czy Daimlera wszystko się zaczęło...


Michał BąkOstatnie artykuły