Filmy

Nowy Mercedes-Benz Vito i Viano

Mercedes Viano i Vito - to nowa definicja komfortu i ekologii. Pierwszy, definiuje na nowo najwyższy segment w klasie van, wyznacza nowe standardy. Wyposażony został w nowe silniki i skrzynie biegów, które ograniczają emisję spalin i zużycie paliwa, a całkowicie przeprojektowane zawieszenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Nowe Vito i Viano są jeszcze bardziej ekonomiczne, ekologiczne, praktyczniejsze i bardziej dynamiczne. Godna uwagi jest też wersja turystyczna Viano w wersji Fun lub Marco Polo.

Napęd
Viano - napędzają ekologiczne silniki z technologią BlueEFFICIENCY. Podstawą modernizacji jest, całkowicie na nowo zaprojektowany, niezwykle ekologiczny napęd. Wszystkie silniki spełniają wymagania normy emisji spalin EU 5, co wiąże się z ograniczeniem emisji CO2 - w zależności od wersji silnikowej aż o 15 proc. Szczególne znaczenie ma przy tym, obok nowej 6-biegowej manualnej skrzyni biegów, seryjna technologia BlueEFFICIENCY z funkcją ECO-Start-Stop. Ten innowacyjny pakiet techniczny jest unikatowym rozwiązaniem w samochodach typu van. Nowe czterocylindrowe silniki z turbosprężarkami o zmiennej geometrii w Viano CDI 2.0 generują moc 100 kW (136 KM), wzgl. 120 kW (163 KM) w Viano CDI 2.2 i przekonują wysoką kulturą pracy, dzięki zastosowaniu wałków wyrównoważających. Wszystkie silniki wysokoprężne są wyposażone w katalizator oksydacyjny, filtr cząstek stałych oraz chłodzony układ recyrkulacji spalin.

Montowana we wszystkich wersjach czterocylindrowych nowa manualna skrzynia biegów ECO Gear, dzięki zastosowanej rozpiętości przełożeń zapewnia zarówno optymalne osiągi, jak i niskie spalanie oraz korzystne parametry emisji spalin. Wyżej uplasowany jest Viano CDI 3.0 z wysokoprężnym silnikiem V6, który przekonuje nie tylko wysoką kulturą pracy, ale również mocą i elastycznością: pokaźne 165 kW (224 KM) nie ogranicza jego walorów ekonomicznych i ekologicznych. Szczególnie wymagania dotyczące zarówno mocy i komfortu spełnia Viano 3.5, wyposażony w silnik benzynowy V6 o mocy 190 kW (258 KM).

Vito - podobnie jak w Viano, napędzany ekonomicznymi silnikami z technologia BlueEFFICIENCY. Nowe silniki czterocylindrowe w Vito 110 CDI rozwijają moc 70 kW (95 KM), w Vito 113 CDI 100 kW (136 KM), wzgl. w Vito 116 CDI 120 kW (163 KM) i przekonują wysoką kulturą pracy, dzięki zastosowaniu wałków wyrównoważających. Wyżej uplasowany jest Vito 122 CDI z wysokoprężnym silnikiem V6, który przekonuje nie tylko wysoką kulturą pracy, ale również mocą i elastycznością: pokaźne 165 kW (224 KM) nie ogranicza jego walorów ekonomicznych i ekologicznych. Szczególnie wymagania dotyczące zarówno mocy i komfortu spełnia Vito 126, wyposażony w silnik benzynowy V6 o mocy 190 kW (258 KM).

Zawieszenie - w obu modelach gwarantuje komfort i bezpieczeństwo jazdy na najwyższym poziomie. Już pierwsze produkowane modele Mercedes-Benz Viano, dzięki zastosowaniu tylnego napędu były bardzo zwrotne i dynamiczne.

W nowym Viano walory te potęguje całkowicie na nowo zaprojektowane i optymalnie dostrojone zawieszenie. Zarówno oś przednia, jak i tylna nawiązują do poprzedników jedynie podstawową konstrukcją. Viano znacznie podwyższa poprzeczkę w swojej klasie pod względem komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Wysoki standard bezpieczeństwa i bogate wyposażenie seryjne, obejmujące różne systemy wspomagające kierowcę są w tej klasie nieporównywalne i, tak jak do tej pory, zapewniają nowemu Viano status lidera.

Nowe zawieszenie Vito - zwiększa stabilność i komfort, nadaje zwrotność i dynamiczność pojazdu. Zarówno oś przednia, jak i tylna nawiązują do poprzedników jedynie podstawową konstrukcją. Tym samym Vito znacznie podwyższa poprzeczkę w swojej klasie pod względem stabilności toru jazdy, komfortu i bezpieczeństwa oraz możliwości obciążania ładunkiem.

Każda z wersji - furgon, osobowo-towarowa i osobowa - mają zawieszenie osi tylnej perfekcyjnie dostosowane do przeznaczenia. Wysoki standard bezpieczeństwa i bogate wyposażenie seryjne, obejmujące różne systemy wspomagające pracę kierowcy są w tej klasie nieporównywalne i, tak jak do tej pory, zapewniają nowemu Vito status pełniącego rolę przykładu lidera.

Wnętrze Viano - perfekcyjnie wyposażone, gwarantujące jazdę w ciszy. Lista modernizacji wprowadzonych we wnętrzu nowego Viano jest bardzo długa, sięga od A, jak ambientowe oświetlenie po Z, jak zasilanie z dodatkowego gniazdka. Zmiany można streścić w dwu punktach: jeszcze więcej komfortu i jeszcze wyższa jakość wyposażenia. Najróżniejsze elementy nowego wyposażenia podwyższają walory samochodu, zapewniają indywidualizację i wspierają kierowcę podczas pracy. Seryjnie montowana jest kierownica czteroramienna, wielofunkcyjna, z nowymi przyciskami i matowo chromowanymi nakładkami.

We wszystkich wersjach Viano do dyspozycji jest radio nowej generacji i oraz opcjonalnie przygotowanie do montażu zestawu multimedialnego - systemu zapewniającego informację i rozrywkę siedzącym z tyłu pasażerom. Podczas dłuższej podróży dzieci można zająć atrakcyjnym filmem, wzgl. przedstawić biznesowemu partnerowi interesującą prezentację.

Wysoka jakość skóry Nappa, chromowane nakładki oraz nowe wykończenia powierzchni tworzą we wnętrzu przytulną, domową atmosferę. Głównym walorem nowej koncepcji oświetlenia wnętrza Viano jest szczegółowo przemyślane oświetlenie Ambiente, obejmując sześć źródeł światła w przestrzeni na nogi oraz światłowody we wnękach uchwytów z tyłu.

Wiele uwagi poświęcono wyciszeniu wnętrza. Dzięki skomplikowanym symulacjom komputerowym i równoległemu kontrolowaniu wyników tych prac w warunkach realnych udało się wyraźnie zmniejszyć poziom hałasów. Podróż w warunkach umożliwiających porozumiewanie się szeptem zapewniają różne rozwiązania, m. in. dodatkowe absorbery, przemyślane usztywnienia struktury nadwozia oraz zmodyfikowane wygłuszenia i uszczelki.

Vito - oferuje również praktyczne i komfortowe stanowisko pracy, z rozbudowanym wyposażeniem, łatwiejszą obsługę funkcji, więcej komfortu, wyższą jakość - tak można podsumować modernizację wnętrza Vito. Vito jest bardziej przyjazny dla użytkownika, niż kiedykolwiek wcześniej. Najróżniejsze elementy nowego wyposażenia podwyższają walory samochodu, zapewniają indywidualizację i przede wszystkim wspierają kierowcę podczas pracy. Na życzenie można kierować Vito za pomocą czteroramiennej kierownicy wielofunkcyjnej z nowymi przyciskami i matowo chromowanymi nakładkami. We wszystkich wersjach Vito do dyspozycji jest radio nowej generacji i Rear Seat Entertainment - nowe hasło w dziedzinie zapewniania informacji i rozrywki siedzącym z tyłu pasażerom. Podczas dłuższej podróży pasażerowie mogą oglądać zajmujące filmy lub poświęcić uwagę proponowanym przez biznesowego partnera prezentacjom.


Nadwozie - to drugie oblicze Viano i nowy tył. W przypadku Vito wprowadzone zmiany są wyraziście podkreślone nową stylistyką nadwozia. W obu pojazdach widoczne są liczne nowe akcenty, od atrapy chłodnicy po tylne lampy. Ich nowa twarz, utrzymana jest w stylistyce aktualnie produkowanych osobowych Mercedesów, ma jeszcze bardziej wyraziste rysy. Atrapa chłodnicy jest obramowana nowymi reflektorami, z seryjnie montowanymi światłami dziennymi i przeciwmgielnymi. W nowej generacji Viano i Vito opcjonalnie dostępna jest kombinacja reflektorów bi-ksenonowych ze światłami dziennymi w technologii LED, światłami aktywnymi przy skręcie i funkcją statycznego doświetlania zakrętów oraz spryskiwaczami reflektorów.

Liczne warianty Viano i Vito
Koncern Daimler oferuje Viano i Vito w trzech długościach nadwozia: kompakt - długość 4763 mm, rozstaw osi 3200 mm; długi - długość 5008 mm, rozstaw osi 3200 mm, przedłużony zwis tylny; superdługi - długość 5238 mm, rozstaw osi 3430 mm, przedłużony zwis tylny. Ofertę uzupełnia kempingowa wersja Mercedes-Benz Viano Marco Polo, konstruowana na bazie długiego Viano, wyposażona w otwierający się od przodu dach podnoszony.

materiały: Mercedes-Benz Polska
fot. Michał Bąk


Ostatnie artykuły