Filmy

Fiat Professional w Hanowerze

Od 23. do 30. września odbędzie się 63. edycja Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Hanowerze, najważniejszej w Europie wystawy samochodów dostawczych i przemysłowych. Wydarzenie to przyciągnie do Hanoweru najważniejszych producentów sektora. Wśród nich będzie Fiat Group Automobiles z samochodami Fiat Professional. Marka ta, odgrywa ważną rolę w sprzedaży lekkich samochodów dostawczych w Europie - nr 1 w Polsce, a np. na rynku niemieckim jako lider wśród importerów.

Fiat Professional prezentuje podczas salonu 11 samochodów. Tworzą one największy asortyment lekkich samochodów dostawczych, dostępny obecnie na rynku (w tym samochody typu van, oparte na konstrukcji samochodów osobowych: Strada, Fiorino, nowy Doblo Cargo, Scudo i Ducato Maxi) oraz stanowiący najbardziej ekologiczną gamę (przynajmniej 6 modeli dostępne jest na rynku z instalacją na metan montowaną fabrycznie). Samochody wystawione są na stoisku, które zajmuje ponad 1000 m2 i stanowi dowód zaangażowania Fiata Professional w kwestie mobilności nienaruszającej równowagi ekologicznej. Zaangażowanie to stanowi fundamentalną siłę dla tej marki, wspomagając proces tworzenia i ciągłego udoskonalania modeli spod tego znaku.

Prezentowane modele
W skład modeli prezentowanych na salonie w Niemczech wchodzą 3 najważniejsze samochody z linii Natural Power - Ducato, Fiorino oraz nowy Doblo z dwupaliwowym systemem (benzyna/metan) - które przyczyniły się do osiągnięcia, jak dotąd, znakomitych wyników na rynku niemieckim (około 14 700 zarejestrowanych samochodów na gaz ziemny w pierwszej połowie 2010 r.). Fiat Professional, ukierunkowany na rzeczywiste potrzeby swoich profesjonalnych klientów, zrobił teraz krok naprzód pod względem redukcji emisji, oddając do użytku nowy system eco:drive dla samochodów dostawczych. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie umożliwia analizę danych z podróży w czasie rzeczywistym, aby móc udzielić wskazówek dotyczących bardziej odpowiednich zachowań zapewniających ekonomiczną i ekologiczną jazdę.

Nowy Doblo Cargo
Gwiazdą wystawy jest nowy Doblo Cargo, model, który w produkcji osiągnął liczbę miliona egzemplarzy, wliczając w to zarówno wersję dostawczą samochodu, jak i rodzinno-użytkową. Nowy Doblo emanuje innowacją, poczynając od podwozia, które umożliwiło skonstruowanie pierwszego samochodu w segmencie małych samochodów ciężarowych, który, pomimo kompaktowych rozmiarów, posiada dużą pojemność i ładowność, typową dla wyższych segmentów. Jest on również oszczędny pod względem zużycia paliwa i przyjazny dla środowiska.

Idealnie nadaje się on dla zawodowych kierowców, którzy wiele godzin w ciągu dnia spędzają w samochodzie: do jazdy w ruchu miejskim, przy częstych sytuacjach zatrzymywania się i ruszania w celu załadowania i rozładowania towaru, jak również do szybkich podróży między miastami. Nowy Doblo Cargo gwarantuje przestrzeń, oszczędność w utrzymaniu, łatwość, połączoną z bezpieczeństwem i komfortem.

Samochód ten był projektowany od podstaw jako samochód dostawczy w pełnym tego słowa znaczeniu, nie mały samochód ciężarowy, ale prawdziwy lekki samochód dostawczy, który można przystosować do wszelkiego rodzaju celów użytkowych i różnych typów wyposażenia. Goście odwiedzający salon w Hanowerze będą mogli zobaczyć światową premierę tego samochodu w wersji ciężarowej oraz z zabudową chłodniczą, obydwie umieszczone na ramie o wydłużonym rozstawie osi i obniżonym progu załadunku, z silnikiem 1,6 Multijet zgodnym z Euro 5.

Nowy Doblo Van
Podczas salonu w Niemczech będzie również okazja zobaczyć nowego Doblo Van (krótszy rozstaw osi, silnik 1,6 Multijet zgodny z Euro 5), stworzonego w ramach spółki joint venture pomiędzy Fiatem Professional, producentem kawy Vergnano oraz firmą Mobitecno, zajmującą się blacharką samochodową. Samochód ten, w charakterystycznych czarnych barwach firmowych z logo słynnej marki włoskiej kawy, pełni funkcję prawdziwej, mobilnej kawiarni, wyposażonej w najnowocześniejszy ekspres do kawy, przy użyciu którego dla gości odwiedzających stoisko robiona będzie kawa. W ogromnym przedziale ładunkowym samochodu, oprócz wszystkich artykułów koniecznych do przygotowania tego napoju, znajduje się również przestronna lodówka na zimne napoje oraz agregat prądotwórczy.

Fiorino
W świetle jupiterów podczas salonu w Niemczech znajdzie się również Fiorino - jedyny w swoim rodzaju samochód, który został stworzony z myślą o potrzebach klientów poszukujących ekonomicznego w utrzymaniu vana o kompaktowych wymiarach, którego charakteryzuje zwrotność w ruchu miejskim i łatwość prowadzenia podczas parkowania. Oprócz wspomnianej wcześniej wersji Natural Power, ten nowy model dostępny jest również w nowej wersji Cargo Adventure - napędzanej silnikiem 95 KM 1,3 Multijet, zgodnym z Euro 5, wyposażonym w Traction+, innowacyjny system, który zwiększa trakcję samochodu na trudnej nawierzchni w warunkach niskiej przyczepności.

Ducato
Kolejną główną atrakcją jest Ducato, wystawione na salonie w dwóch konfiguracjach: Panel Van - o średnim rozstawie osi i podwyższonym dachu (11,5 m3 objętości), wyposażony w silnik 136 KM 3,0 Natural Power oraz Chassis Cab o wydłużonym rozstawie osi z najlepszym silnikiem w tej gamie: 160 Multijet Power o mocy 157 KM i momencie obrotowym wartości 400 Nm, który wyróżnia, niezwykła elastyczność, szybkość reakcji w warunkach dużego zapotrzebowania na moc oraz ultra niski poziom hałasu.

Samochody przekształcone
Dwa z samochodów wystawianych na salonie zostały przekształcone przez firmę Sortimo - nowy Doblo oraz Scudo, reprezentujące niektóre z niezliczonych możliwości konwersji samochodów spod znaku Fiat Professional: przewoźny warsztat, furgon ze skrzyniami, furgon z zabudową izotermiczną oraz furgon z zabudową chłodniczą. Jest to ciągle rozwijający się sektor, jeden na trzy samochody dostawcze w Europie jest przekształcany. Doblo Panel Van o krótszym rozstawie osi i podwyższonym dachu, wyposażony jest w mocny silnik 1,6 Multijet (zgodny z Euro 5) i przerobiony na przewoźny warsztat.

Drugi z przekształconych samochodów to Scudo z najnowszym silnikiem 2,0 165 Multijet (zgodnym z Euro 5) i systemem Vitamo, który obejmuje obrotowe siedzenia i stoły, pozwalając na stworzenie niezliczonej ilości układów wewnątrz samochodu, w zależności od potrzeby, z zachowaniem wysokiego standardu komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Eco:Drive Professional
Goście odwiedzający salon w Hanowerze będą mogli zobaczyć również światową premierę specjalnej wersji oprogramowania, opracowanego dla samochodów dostawczych eco:drive Professional. System ten, dostępny od października w Ducato i nowym Doblo, wyróżnia się z uwagi na fakt, iż zawiera zmienne typowe dla lekkich samochodów dostawczych; od masy ładunku, po ilość miejsca która różni się jeśli samochód został przekształcony. Innowacyjny system eco:drive Professional zostanie zaprezentowany przy użyciu symulatora zainstalowanego na pokładzie nowego Doblo w wersji Panel Van o krótszym rozstawie osi z silnikiem 90 KM 1,3 Multijet zgodnym z wymogami normy Euro 5.

Zbierane przez system Eco:Drive Professional dane, mogą zostać pogrupowane i przetworzone przy użyciu systemu dostępnego na stronie internetowej, zwanego eco:drive Fleet, który zarządza danymi z każdego pojedynczego samochodu, należącego do floty i umożliwia poprawę wydajności, stającej się w ten sposób ważnym miernikiem jakości floty. Po wprowadzeniu systemu eco:drive dla lekkich samochodów dostawczych, kierownik floty może sięgnąć po jeszcze lepsze narzędzie odnośnie przeszkolenia i wydajności swoich kierowców, znacznie zwiększając w ten sposób ogólne oszczędności floty w przeciągu roku. Eco:Drive Fleet pozwala zaoszczędzić do 15 proc. na kosztach paliwa i odgrywa ważną rolę jeśli chodzi oszczędną eksploatacje samochodu.

Wersja dedykowana do samochodów dostawczych będzie dostępna od października, ale już dziś klienci mogą za darmo pobrać klasyczne oprogramowanie eco:Drive ze strony www.fiat-fleet.com/ecodrive lub www.fiat.com/ecodrive. Można korzystać z niej w każdym samochodzie spod znaku Fiat Professional, pod warunkiem, że posiada on system Blue&Me (Grande Punto Van, Punto Evo Van, Fiorino, nowy Doblo, a wkrótce również Ducato).

materiały: Fiat Auto Poland

Ostatnie artykuły