Filmy

Wielton Tippers Show 2010

Wieluński producent naczep po raz kolejny zaprosił swoich klientów na prezentację pojazdów budowlanych. Pokazy mają miejsce na terenie czterech kopalni w różnych regionach Polski. Prezentacja naczep i zabudów w wykonaniu wieluńskiego producenta jest o tyle atrakcyjną, że daje możliwość sprawdzenia poszczególnych naczep i zabudów w połączeniu z ofertą najważniejszych producentów ciężarówek. Do testów swoje pojazdy udostępniły Mercedes-Benz Polska, Volvo Trucks Polska, Scania Polska, Iveco Poland oraz Renault Trucks Polska. W trudnym terenie mogliśmy poznać właściwości jezdne ciężarówek w konfiguracjach 6x6, 8x4, 8x6, 8x8.

Wielton ze swojej strony zaproponował bogaty wybór swoich produktów dla branży budowlanej, czyli zabudowy wywrotki i naczepy wywrotki. 380-konna Scania z kabiną P w konfiguracji napędowej 6x4 została zabudowana 3-stronną wywrotką o kubaturze 13 m3. W pojeździe tym lewa burta jest otwierana hydraulicznie, co znacznie ułatwia rozładunek. Można to było sprawdzić m.in. podczas prezentacji w kopalni kruszyw Wał Ruda pod Tarnowem i w Łężycach niedaleko Pniew, gdzie do załadunku służyła ładowarka kołowa zapożyczona z firmy Volvo Maszyny Budowlane. Dość okazale prezentowały się Mercedesy Actrosy, modele 3341AK oraz 4141K mieniąc się w metalicznej barwie bez trudu pokonywały tor przeszkód wyznaczony przez organizatorów. Samochody były o tyle ciekawe, że Wieluński producent zamontował na nich (pomalowane na ten sam kolor co kabina) skrzynie ładunkowe, odpowiednio: 11,2 m3 z lewą burtą otwieraną hydraulicznie oraz 18,3 m3 typu Half-pipe.
Równie dzielnie, w terenie, spisywało się Volvo FM 8x6. Pojazd wystąpił z zabudową Half-pipe o kubaturze muldy 19 m3, która jest największą z oferowanych seryjnie na rynku polskim. Ciekawostką Volvo 8x6 są 3 osie napędowe, gdzie w przednim wózku siłę napędową stanowi pierwsza para kół. Podobna zabudowa, jak na Volvo, była zamontowana na IVECO Trakkerze. Trakker napędzany silnikiem Cumminsa poradził sobie dzielnie w trudnym terenie. Sprawiła to konfiguracja napędowa 8x8 oraz odpowiednio dobrane ogumienie. Na prezentacji nie zabrakło również Renault, flagowy model francuskiego producenta do najcięższych prac to model Kerax. Tym razem pojazd wystąpił, jako 4-osiowa (napęd na dwie tylne osie) wywrotka ze skrzynią typu Half-pipe o kubaturze 17 m3.

Całość jazd testowych dopełniły ciągniki siodłowe zaprzęgnięte w naczepy Wielton. Klienci mieli możliwość sprawdzić, jak poszczególne typy naczep wywrotek sprawdzają się w połączeniu z ciężarówkami: Mercedes-Benz Axor, Volvo FM, DAF CF, Renault Premium, Scania R oraz IVECO Stralis.


(MB)

Ostatnie artykuły