Filmy
  • Artykuły
  • MAN HydroDrive - historia specjalnego napędu

MAN HydroDrive - historia specjalnego napędu

Firma MAN Nutzfahrzeuge dostarczyła już 5000 pojazdów ciężarowych z dodatkowym hydrostatycznym napędem osi przedniej. System HydroDrive oznacza dla klientów mniejsze zużycie paliwa i możliwość bardziej elastycznego wykorzystywania swoich pojazdów przeznaczonych do jazdy po drogach.

Pięć lat temu pojawiły się pierwsze pojazdy ciężarowe MAN z dodatkowym hydraulicznym napędem przedniej osi i przełącznikiem na desce rozdzielczej umożliwiającym jego włączenie, z przeznaczeniem do przemieszczania się po szosach. W tym krótkim okresie, ekonomiczny i bezpieczny charakter systemu MAN HydroDrive przekonał wielu klientów. Właśnie w tych dniach został dostarczony pięciotysięczny pojazd MAN z napędem HydroDrive. MAN Nutzfahrzeuge jest pierwszym, i jak na razie jedynym na świecie, producentem pojazdów ciężarowych wyposażonych w ten ekonomiczny system, który stanowi rozwiązanie pośrednie między typowym napędem stosowanym przy jeździe po drogach a klasycznym napędem na wszystkie koła. MAN oferuje to rozwiązanie w swoich pojazdach typoszeregu TGX i TGS - w 6 wersjach układu kół, w systemach 2- do 4-osiowych. Pojazdy z systemem HydroDrive sprzedawane są na terenie całej Europy. Wśród klientów w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i w Skandynawii cieszą się one szczególnie dużą popularnością.

System MAN HydroDrive jest idealnym rozwiązaniem dla takich pojazdów, które oprócz zwykłego poruszania się po drogach, w niektórych warunkach, wymagają skorzystania z dodatkowego napędu. Jako typowe przykłady takich sytuacji należy wymienić wjazd i wyjazd pojazdu dostarczającego materiały budowlane lub ciągnika siodłowego z naczepą-wywrotką z placu budowy o nieutwardzonym podłożu. Dotyczy to także pojazdów transportujących drewno, samochodów straży pożarnej czy pojazdów-cystern odbierające mleko, które czasem muszą pokonywać swoją trasę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i na nieutwardzonym podłożu. Na drogach rozmoczonych od deszczu, napęd na tylne koła może się okazać niewystarczający. Utrudnione jest również manewrowanie całkowicie załadowanym pojazdem ciężarowym bez napędu na oś przednią. Dlatego, w niektórych sytuacjach, skorzystanie z napędu na wszystkie koła okazuje się nawet wskazane. Jednak, czy z drugiej strony rzeczywiście wszystkie pojazdy muszą być w niego zaopatrzone, nawet, jeżeli zdecydowaną większość kilometrów przemierzają po utwardzonych drogach z nawierzchnią asfaltową? Odpowiadając na takie zapotrzebowanie, firma MAN opracowała ekonomiczny system napędu MAN HydroDrive. Zapewnia on użytkownikom lepszą trakcję oraz bezpieczeństwo i nie wymaga zastosowania skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego osi przedniej i przedniego wału pędnego. Ponadto, takie rozwiązanie gwarantuje niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję CO2.

Pojazd ciężarowy z dodatkowo zainstalowanym systemem HydroDrive ma tylko niewiele większą masę od analogicznego pojazdu z napędem na oś tylną, ale jest aż o kilkaset kilogramów lżejszy od pojazdu z klasycznym napędem na wszystkie koła. W praktyce oznacza to, że pojazdy z systemem HydroDrive dysponują zdecydowanie większym obciążeniem użytkowym. Zatem, zastosowanie systemu HydroDrive zapewnia możliwość znacznie bardziej elastycznego wykorzystania pojazdów przeznaczonych do poruszania się po drogach i dzięki temu niektórzy operatorzy mogą zrezygnować z zakupu dodatkowego pojazdu z napędem na wszystkie koła. System MAN HydroDrive jest jedynym rozwiązaniem napędu na wszystkie koła, umożliwiającym napęd na przednią oś także w pojazdach ciężarowych o normalnej wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu niektóre typy pojazdów mogą być dostępne w wersji z napędem na wszystkie koła. Na przykład dotyczy to pojazdów z zabudową kontenerową z wymagalną wysokością pozwalającą na zachowanie przez człowieka pozycji stojącej, tak jak w pojazdach z odłączalną skrzynią ładunkową straży pożarnej lub służb ratowniczych. Wysokie odłączalne skrzynie ładunkowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami o ograniczeniu wysokości, mogą być transportowane tylko w przypadku pojazdów użytkowych o normalnej wysokości. Pojazd o normalnej wysokości oznacza też dla użytkownika większy komfort przy wsiadaniu do pojazdu oraz niższe położenie punktu ciężkości pojazdu, co zapewnia mu optymalną stabilność. W pojazdach z systemem HydroDrive nie ulega także zmianie szerokość skrętu w porównaniu z analogicznymi pojazdami z napędem na oś tylną.
System MAN HydroDrive napędza przednie koła pojazdu przy pomocy silników hydrostatycznych zasilanych przez pompę hydrauliczną o ciśnieniu do 420 bar. Napęd można też wygodnie uruchomić podczas jazdy i przy obciążeniu pojazdu przekręcając odpowiedni przełącznik. Dzięki temu, bez konieczności wcześniejszego zatrzymania pojazdu, kierowca może bezpiecznie pokonywać wzniesienia. Dodatkowy napęd dostępny jest także podczas jazdy wstecz i w trybie ciągnienia.


materiały: MAN Nutzfahrzeuge

Ostatnie artykuły