Filmy

Nowa Scania V8

Ciężarówki Scania V8 zdominowały rynek samochodów z silnikami o dużej mocy, stanowiąc ponad połowę wszystkich sprzedawanych pojazdów w klasie od około 600 KM wzwyż. Dzięki czterem dostępnym poziomom mocy maksymalnej, Scania oferuje teraz wymagającym nabywcom pojazdów V8 największy wybór jednostek napędowych na rynku.

Rozwijający 3500 Nm i 730 KM nowy, sztandarowy silnik Scania V8 oferuje największy spośród wszystkich silników do samochodów ciężarowych moment obrotowy i moc. Dzięki nowym akcentom stylistycznym, wszystkie prestiżowe samochody ciężarowe Scania V8 są natychmiast rozpoznawalne. Nabywcy mają do wyboru cztery poziomy mocy silnika: 500, 560, 620 i 730 KM. Układ wtryskowy Scania XPI i wiele innych innowacji wprowadzonych w nowej 730-konnej jednostce napędowej podnoszą wydajność pojazdów o dużej ładowności na zupełnie nowy poziom.

Zmodyfikowany układ napędowy Scania z łatwością przenosi tak ogromne siły. Wzmocniona skrzynia biegów Scania jest standardowo wyposażona w nowy zautomatyzowany układ zmiany biegów Scania Opticruise. Ponieważ naturalną cechą silnika V8 jest płynne oddawanie mocy, inne podzespoły układu napędowego pozostały w dużej mierze nie zmienione.

- Ważnym parametrem nowej R 730 jest moc, ale jeszcze ważniejszy jest moment obrotowy. Gdy ma się do dyspozycji 3500 Nm momentu obrotowego, każde zadanie transportowe sprawia radość i wywołuje uśmiech zadowoleni na twarzy każdego kierowcy - mówi Henrik Henriksson, wiceprezes odpowiedzialny za samochody ciężarowe w Scania.

Nowa widlasta "ósemka" jest w pełni zgodna z modułową koncepcją budowy jednostek napędowych Scania. Silnik bazuje na modułowej platformie silnikowej i technologiach, wprowadzonych po raz pierwszy w najnowszych jednostkach rzędowych Scania, a jednocześnie wykorzystuje wiele elementów stosowanych w dotychczas produkowanych silnikach V8. Przyjęta przez Scania zasada stopniowego wprowadzania udoskonaleń, uwzględniających charakterystykę innych elementów i podzespołów pojazdu, pozwala klientom uniknąć kłopotów. Profesjonalne usługi serwisowe i części zamienne są łatwo dostępne.

Scania zewnętrznie:
- chromowane emblematy z logo Scania, oznaczeniem modelu i symbolem V8 na przednim grillu i chromowane listwy ozdobne wokół wlotów powietrza,
- symbol V8 na osłonach bocznych,
- charakterystyczny przedni grill z siatką o specjalnym wzorze, w kolorze Black Brilliant,
- reflektory ksenonowe (opcja) z ciemnym obramowaniem,
- specjalnie zaprojektowana, chromowana rura wydechowa po lewej stronie pojazdu (w połączeniu z aerodynamicznymi osłonami bocznymi).

Wnętrze kabiny:
- specjalnie zaprojektowane metalowe pedały z gumowymi antypoślizgowymi nakładkami,
- symbol V8 na desce rozdzielczej i progach,
- symbol V8 na pilocie zdalnego sterowania centralnym zamkiem drzwi,
- symbol V8 prezentowany na wyświetlaczu w zestawie wskaźników przed uruchomieniem silnika,
- koło kierownicy pokryte czarnym drewnem i skórą z jasnoszarym szwem (opcja),
- fotele pokryte czarną teksturowaną skórą, z jasnoszarym szwem i wytłaczanym symbolem V8 (opcja),
- symbol V8, skórzane obicie, czarny skórzany podłokietnik i symbol Scania Griffin na panelach drzwiowych (opcje),
- czarny dywanik podłogowy V8 z teksturowanej skóry z jasnoszarym obszyciem pośrodku kabiny (opcja).

Technika:
Oferta silników dla samochodów ciężarowych Scania V8 obejmuje zakres mocy maksymalnych od 500 aż do 730 KM. Silniki te rozwijają moment obrotowy od 2400 Nm lub 2500 Nm - zależnie od wersji - do imponujących 3500 Nm, zapewniając stosunek momentu do mocy o wartości od 4,8 do 5,0 oraz typowe dla Scania własności trakcyjne:
- Euro 5: 500 KM 2500 Nm, 560 KM 2700 Nm, 620 KM 3000 Nm, 730 KM 3500 Nm,
- EEV [1]: 730 KM 3500 Nm.

Duży moment obrotowy dostępny przy niskich prędkościach stwarza dodatkowe możliwości oszczędzania paliwa poprzez dobór "szybszego" przełożenia przekładni głównej. Scania oferuje również użytkownikom możliwość zasilania jednostek napędowych 100-procentowym biodieslem, co umożliwia zredukowanie tzw. "śladu węglowego".
Silniki Scania V8 rozwijają duży moment obrotowy już przy obrotach biegu jałowego, co ułatwia ruszanie pojazdu z miejsca. Maksimum momentu obrotowego pojawia się przy 1000 obr/min. Dzięki starannemu dopasowaniu charakterystyki momentu obrotowego do charakterystyki mocy, silnik tak naprawdę staje się coraz mocniejszy w miarę spadku prędkości obrotowej, tym samym zapewniając znakomite własności trakcyjne. Moc jest oddawana płynnie w całym zakresie użytecznych prędkości obrotowych.

Najważniejsze cechy nowego silnika V8:
- unifikacja elementów z pozostałymi rzędowymi i widlastymi silnikami Scania w ramach modułowej platformy Scania, ułatwiająca dostęp do części zamiennych i szkolenie mechaników,
- tradycyjna architektura silnika, z indywidualnymi głowicami cylindrów, zapewniająca łatwość obsługi serwisowej,
- blok cylindrów odlewany z żeliwa wermikularnego CGI (Compacted Graphite Iron), wytrzymujący wysokie ciśnienia spalania, a jednocześnie nie zwiększający nadmiernie masy własnej silnika,
- zwiększona średnica cylindra i pojemność skokowa (zunifikowane z innymi silnikami),
- wysokociśnieniowy układ wtryskowy Common Rail Scania XPI (extra high-pressure injection), umożliwiający stosowanie wtrysku zarówno jedno-, jak i wielofazowego, sterowanego niezależnie od pozycji wałka rozrządu,
- maksymalne ciśnie wtrysku 2400 bar, typowe robocze ciśnienie wtrysku 1800 barów
- chłodzenie głowic cylindrów natryskiem oleju,
- turbosprężarka Scania VGT (Variable-Geometry Turbocharger) o zmiennej geometrii łopatek sterowanych siłownikiem elektrycznym pozwala regulować ciśnienie doładowania i prędkość wirnika turbiny w dużym stopniu niezależnie od prędkości obrotowej silnika, zapewniając szybsze reakcje jednostki napędowej przy niskich obrotach oraz szybsze działanie układu wykonawczego Scania Opticruise,
- układ sterowania Scania kontroluje działanie silnika i wszystkich systemów z nim związanych, m.in. takich jak układ kontroli emisji spalin, a także komunikuje się z pozostałymi systemami pojazdu,
- układ kontroli emisji spalin Scania SCR,
- zgodność z normami emisji spalin Euro 5 i EEV.

Nowa, 730-konna widlasta "ósemka" jest częścią nowej platformy silnikowej Scania opartej na układzie wtryskowym Common Rail, wprowadzonej na rynek w 2007 r., w silnikach rzędowych. To całkowicie nowa konstrukcja, przystosowana do wyższych ciśnień spalania, ale oparta na tradycyjnych cechach Scania, takich jak odrębne głowice cylindrów, wałek rozrządu zabudowany u góry bloku cylindrów oraz koła zębate mechanizmu rozrządu umieszczone z tyłu silnika, a także doskonale znany odśrodkowy oleju. Mimo, że silnik został zaprojektowany od podstaw, znaczna część jego architektury i wiele elementów zapożyczono z innych silników V8 i jednostek rzędowych Euro 5.

Zachowany został 90-stopniowy kąt rozwidlenia cylindrów. Dzięki temu jednostka napędowa jest całkowicie wyrównoważona wewnętrznie i zewnętrznie, nawet w chwilach maksymalnych impulsów ciśnienia, zapewniając wyjątkowo płynne oddawanie mocy – bardziej płynne niż ma to miejsce w rzędowych, sześciocylindrowych silnikach podobnej wielkości.

Skok tłoka nie zmienił się, dzięki czemu nie zaistniała konieczność modyfikacji wymiarów w dolnej części silnika, co z kolei pozwoliło wykorzysta wiele elementów pochodzących z innych widlastych rzędowych silników Scania. Zwiększona o 3 mm średnica cylindra spowodowała wzrost pojemności skokowej o 0,8 litra. Średnica cylindra jest identyczna jak w silnikach rzędowych nowej generacji, co oznacza możliwość stosowania jednakowych tłoków, tulei cylindrowych, głowic cylindrów itp. we wszystkich jednostkach napędowych Common Rail o pojemności 9,3, 12,7 oraz 16,4 l.

Aby móc zastosować krótkie, sztywne popychacze, wałki rozrządu są zamontowane w dotychczasowym miejscu, tzn. w pobliżu górnej krawędzi bloku cylindrów. Cały mechanizm zaworowy został uproszczony, a krzywki – zmodyfikowane. To skutek wyposażenia jednostki napędowej w układ wtryskowy Common Rail, w którym wtryskiwacze są sterowane i uruchamiane całkowicie elektronicznie, a więc nie wymagają odrębnych popychaczy. Pozostałe elementy w górnej części silnika, np. głowice cylindrów i napęd wałków rozrządu pozostały w dużej mierze bez zmian i są identyczne, jak w silnikach rzędowych.

Skrzynia biegów
Łagodna charakterystyka oddawania mocy przez silniki V8 umożliwia maksymalne wykorzystanie modułowego systemu produktów również w pojazdach z najmocniejszymi jednostkami napędowymi. Użycie tych samych podzespołów w całej gamie pojazdów otwiera praktycznie nieograniczone możliwości dostosowania pojazdów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Samochody ciężarowe z nowym, najmocniejszym silnikiem V8 są wyposażone w jednotarczowe sprzęgło o dużej sile docisku. Silnik współpracuje ze wzmocnioną dwuzakresową skrzynią biegów Scania z półbiegami (12 biegów podstawowych i 2 biegi pełzające), wyposażoną w koła zębate o zmienionych wymiarach, dwukrotnie poddane śrutowaniu. Maksymalny moment obrotowy silnika jest dostępny na trzech najwyższych biegach, co zapewnia maksymalne własności trakcyjne w podróżnym zakresie prędkości jazdy. Na niższych biegach moment obrotowe podlega ograniczeniu o 5-6&, lecz mimo nadal jest największy na rynku.

Nowy silnik V8 jest oferowany wyłącznie w połączeniu ze skrzynią biegów Scania Opticruise, w wersji w pełni zautomatyzowanej lub z pedałem sprzęgła. Obydwie wersje posiadają udoskonalone oprogramowanie, niedawno wprowadzone na rynek. W opcji jest dostępny zwalniacz Scania Retarder.

Mimo tak ogromnej mocy nowego silnika V8, podobnie jak w przypadku rzędowych jednostek napędowych, w układach napędowych mogą być stosowanie tylne osie z pojedynczą przekładnią główną o niskich oporach wewnętrznych, przyczyniające się do redukcji zużycia paliwa.


materiały: Scania Polska

Ostatnie artykuły