Filmy
  • Artykuły
  • Samochody Specjalne - Mercedes Zetros

Samochody Specjalne - Mercedes Zetros

Dwa lata temu, podczas targów IAA w Hanowerze na stoisku firmy Daimler pojawił się całkowicie nowy samochód. Po sukcesie Mercedesa Unimoga powstał zamysł, aby zbudować samochód, który w segmencie najcięższych pojazdów użytkowych wykazywałby niezwykłe zdolności terenowe. Pomimo faktu, że takimi właściwościami mógłby pochwalić się również nowy Actros 6x6, to Zetros pod tym względem jest jeszcze bardziej zaawansowaną konstrukcją.

Zetros - większy brat Unimoga - przeznaczony jest dla wszelkiego rodzaju służb prowadzących działania w terenie. Producent dedykuje go sektorom: militarnym, pożarniczym, komunalnym, energetycznym oraz jako samochód przeprawowy dla pasjonatów off-roadu. Samochody wytwarzane są na jednej linii montażowej obok Mercedesa Ekonica i Unimoga. Pomimo tego, że ciężarówki przeznaczone do pracy w trudnym terenie są niszowym produktem w skali całej produkcji niemieckiego koncernu, to można spodziewać się, że stopniowo coraz bardziej będą zyskiwać sobie zwolenników. Jako pierwsza nową ciężarówką zainteresowało się bułgarskie wojsko, które jako pierwsze zakupiło około 100 szt. tych pojazdów.


Yaris Pürsün, dyrektor fabryki Mercedes-Benz w Woerth
- W 2009 roku naszą fabrykę opuściło 5380 szt. specjalnych samochodów ciężarowych. Wydział pojazdów specjalnych fabryki w Woerth oparty jest na trzech filarach produkcji. Serię specjalistycznych ciężarówek tworzą: trzy typy Unimoga, Zetros oraz Ekonic. Dział pojazdów wojskowych wytwarza specjalnie przystosowane na potrzeby armii: Actrosy, Axory, Atego, Zetrosy, Unimogi i opancerzenie dla tych pojazdów. Trzeci filar stanowią niestandardowe konstrukcje ciężarówek dostosowywane dla indywidualnych zastosowań.


Profesjonalny terenowy samochód ciężarowy z napędem na wszystkie koła musi mieć więcej zalet, niż choćby aktualna oferta rynkowa pojazdów budowlanych 4x4 i 6x6. Jednak w nowej koncepcji Daimlera (Global Cockpit) pojawił się pomysł, aby projekt uzupełnić o zastosowanie sprawdzonych komponentów z seryjnych produkcji typoszeregów Axor i Actros. Mamy więc zaprojektowane od podstaw podwozie, dostosowane do warunków terenowych, z elementami wnętrza Axora i silnikiem Actrosa. Takie rozwiązanie obniża koszty produkcji oraz pozwala na ujednolicenie obsługi pojazdów np. w obrębie jednej floty.
Zarówno w wersji dwu-, jak i trzyosiowej Zetros oferuje tę samą kabinę kierowcy. Jedną z zalet samochodu z silnikiem umieszczonym przed kabiną jest płaska podłoga, zapewniająca odpowiednio dużą swobodę ruchów dla kierowcy i pasażerów. Innym elementem zwiększającym komfort pracy jest odchylana do przodu maska silnika. Bez potrzeby podnoszenia całej kabiny mamy wygodny dostęp do każdego podzespołu jednostki napędowej.
zetros-zawieszenie Mercedes-Benz Zetros wydaje się być doskonale przygotowanym do jazdy w najtrudniejszym terenie. Podstawą pojazdu, zdolnego pokonać każdą przeszkodę, jest stały napęd na wszystkie koła. Zetros występuje w dwóch konfiguracjach napędów 4x4 lub 6x6 bez możliwości ich rozłączania. Dostępne są rozstawy osi wynoszą 4800 mm (w wersji dwuosiowej 4x4) oraz 4750 + 1450 mm (w wersji trzyosiowej 6x6). Waga podwozia to 8,6 t lub 10,5 t, a dopuszczalna masa całkowita 16/18 t lub 25/27 t. Standardowa skrzynia ładunkowa osiąga długość 5,1 m lub 6,2 m.


Klaus Gauly, dyrektor sprzedaży Samochodów Specjalnych na Polskę, Norwegię, Danię, Szwecję, Włochy i Irlandię
- Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest poruszanie się ciężkiego transportu w trudnym terenie, Zetros skutecznie wypełni to zadanie. Na przykład w energetyce: prace konserwacyjne na liniach przesyłowych wysokiego napięcia często wykonuje się poza utwardzonymi drogami. Jeśli to Zetros będzie wyposażony w platformę do prac na wysokościach, dojedzie wszędzie. Innym ważnym czynnikiem jest wysokość kabiny, która w Zetrosie jest o 40 cm niższa niż w innych ciężarówkach. Daje to możliwość zabudowy dachu (np. umieszczenie ramienia wysięgnika platformy wysokościowej) przy zachowaniu stosunkowo niskiej wysokości pojazdu.


Sercem Zetrosa jest rzędowy 6-cylindrowy silnik OM 926 LA. Ta kompaktowa i lekka jednostka napędowa z turbodoładowaniem o pojemności 7,2 l osiąga moc 240 kW (326 KM) i maksymalny moment obrotowy 1300 Nm w zakresie 1200-1600 obr/min. Norma emisji spalin Euro 5 osiągana jest poprzez układ SCR. Zbiornik na AdBlue ma pojemność 35 l.
Napęd na koła przenoszony jest poprzez 8-biegową (+ bieg pełzający) skrzynię przekładniową (G 131-9), która działa w układzie tzw. podwójnego H. Nowością 2010 jest Zetros z automatyczną 6-biegową skrzynią przekładniową firmy Allison (3000 SP/PR). Siłę napędową w ekstremalnych warunkach (o blisko 70%) zwiększa dwustopniowa skrzynia rozdzielcza z przełożeniem redukującym do jazdy terenowej 1:1,69 (VG1700 - 3W). Do tego dochodzą załączane, mechaniczne blokady mechanizmu różnicowego na osi tylnej, między osiami i na osi przedniej. Właściwości trakcyjne w terenie zwiększają dodatkowo pojedyncze opony, ponieważ koła tylne poruszają się po śladzie kół przednich. Standardowo stosowane są terenowe opony Michelin XZL-SCHWERL. VENT.L w rozmiarze 14.00 R 20.
Zetros nie cofa się przed jazdą po wodzie. Dopuszczalna głębokość brodzenia wynosi standardowo 800 mm, a poprzez odpowiednie modyfikacje można pokonywać brody nawet do 1200 mm. Imponujący jest również kąt natarcia, dzięki wysoko umieszczonemu zderzakowi Zetros pokonuje wzniesienia o kącie pochylenia 34 stopni. Kąt zejścia, w zależności od wersji 4x4 lub 6x6 wynosi odpowiednio 29,9 oraz 35,6 stopni.
Oś przednia i tylna to niezwykle wytrzymałe osie na zwolnicach planetarnych o nacisku na oś wynoszącym maksymalnie 7,5 t (opcjonalnie 9 t) - oś przednia oraz 9 t (oś tylna lub osie tylne). Zastosowanie hamulców bębnowych (są najtrwalsze w terenie) i resorów piórowych na wszystkich osiach odpowiada przewidywanym trudnym warunkom pracy i ułatwia naprawy, nawet w niekorzystnych warunkach.


Swą wysoką dzielność w terenie Mercedes Zetros zawdzięcza przede wszystkim korzystnemu rozłożeniu mas. Rzadko już dziś stosowana kabina z wysuniętą do przodu maską ma w terenie dużą zaletę. Silnik umieszczony przed osią przednią dociąża przód odciążając jednocześnie tył pojazdu. Samochód z ładunkiem nie przeciąża tylnego wózka, co w konsekwencji przekłada się na optymalne rozłożenie mas. Zakładając, że samochód specjalistyczny, jakim jest bez wątpienia Zetros, będzie przede wszystkim poruszać się w trudnym terenie - jego właściwości trakcyjne na drogach utwardzonych schodzą na plan dalszy. Miłym zaskoczeniem okazała się manualna skrzynia biegów. Przekładnia bezgłośnie współpracuje z jednostką napędową, a przełączanie poszczególnych biegów nie wymaga siły herkulesa. Podobnie łatwo odbywa się sterowanie pojazdem - układ kierowniczy działa precyzyjnie i lekko, co powoduje odczucie, że kierownica mogłaby być nawet nieco mniejsza. Zetros jest dobrym przykładem na to, że auto terenowe może być funkcjonalne i jednocześnie estetyczne. Takie wrażenie z pewnością odczuje każdy kierowca zajmując miejsce za kierownicą. To jednak nie wszystko - prawdziwe zalety ciężarówka pokaże dopiero, gdy sytuacja wydaje się być beznadziejna... Spróbujcie sami!


Michał Bąk

Mercedes Zetros - galeria zdjęć

Zetros w akcji - zobacz film

Ostatnie artykuły