Filmy
  • Artykuły
  • Kompleksowa oferta opon ekologicznych w Polsce

Kompleksowa oferta opon ekologicznych w Polsce

Pirelli, prezentuje pierwszą, pełną gamę opon ekologicznych do wszystkich typów samochodów osobowych - od małych miejskich aut po wysokiej klasy auta luksusowe. Wprowadzona na polski rynek oferta obejmuje całą rodzinę opon Pirelli Cinturato - P4, P6 oraz najnowszy model oponę P7. Modele Cinturato nie wymagają od kierowcy żadnych kompromisów, zapewniają maksymalne osiągi i bezpieczeństwo, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Koncern Pirelli zakłada, że do 2011 roku około 40 proc. produkowanego ogumienia będą stanowiły opony ekologiczne.

Green performance - to autorski projekt o silnie zakorzenionej pasji Pirelli do innowacji, która jest częścią filozofii firmy od ponad 130 lat. Przez te wszystkie lata filozofia ta, wyznaczała kierunek rozwoju całemu przemysłowi motoryzacyjnemu, jak również działom badań i rozwoju na całym świecie. Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie przełomowych dla przemysłu motoryzacyjnego rozwiązań ograniczających negatywny wpływ motoryzacji na środowisko naturalne, jak miało to miejsce w przypadku opony Cinturato w latach pięćdziesiątych czy niskoprofilowej opony w latach siedemdziesiątych. Projekty, nad którymi obecnie prowadzone są prace, należą do zintegrowanego proekologicznego programu zakładającego produkcję ekologicznych opon we wszystkich segmentach, przy wykorzystaniu materiałów nie zawierających aromatycznych olejów.

Opony Cinturato - to rewelacyjny produkt Pirelli, który sprawił, iż w latach pięćdziesiątych firma Pirelli stała się światowym liderem wśród producentów opon. Opatentowany model opony radialnej - rozpoznawany na całym świecie - został stworzony na zapotrzebowanie rynku nowoczesnych aut tamtej ery, zapewniając osiągi szybkim sportowym samochodom. Opony Cinturato stały się nie tylko podstawą dla dalszego rozwoju całego przemysłu, lecz także podstawą do rozwoju badań realizowanych przez Pirelli nad nową oponą Cinturato, która łączy w sobie poszanowanie dla środowiska naturalnego z ekonomiczną eksploatację i bezpieczeństwem prowadzenia.

Obecnie, Pirelli wprowadza na polski rynek pełną gamę ekologicznych opon Cinturato. Ich poprzedniczka o identycznej nazwie w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku odmieniła styl podróżowania na całym świecie. Dziś powraca w zupełnie nowych wersjach opracowanych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo i wysokie osiągi w połączeniu z ekonomiczną eksploatacją i ochroną środowiska naturalnego.

Ekologiczny ideał - opony Pirelli Cintutrato zostały zaprojektowane i opracowane w laboratoriach Grupy, aby sprostać wymaganiom obecnego rynku motoryzacyjnego i przyczynić się do rozwoju zrównoważonej mobilności. Dzięki odpowiednim mieszankom, strukturze oraz innowacyjnemu wzorowi bieżnika opony Cinturato zapewniają mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisję CO2, a to z kolei oznacza dłuższe przebiegi oraz większy poziom bezpieczeństwa zarówno na suchej jak i na mokrej nawierzchni.

Cinturato P7 - gwarantuje bezpieczeństwo i zwiększenie wydajności dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki i innowacyjnemu wzorowi bieżnika. Cztery szerokie wzdłużne i wzmocnione opasaniem rowki zapewniają większe bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Nowatorski wzór bieżnika pozwala na odprowadzanie wody w ilości 7 mm/s, przy prędkości 80 km/h (dane dla opon w rozmiarze 225/50 R17). Korzyści wynikające z udoskonalenia to: poprawa przyczepności na zakrętach oraz skrócenie drogi hamowania o 2 proc. przy prędkości 80km/h i o 5 proc. na suchej nawierzchni przy prędkości 100 km/h.

Cinturato P7 została zaprojektowana przy wykorzystaniu najnowszych technologii i materiałów, do których należą: użyte materiały i komponenty, struktura mieszanki oraz wzór bieżnik. Użyte materiały gwarantują stałe osiągi opony w następujących obszarach: redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery, redukcja poziomu hałasu, ekonomicznej eksploatacji oraz zapewnieniu krótszej drogi hamowania, jak również gwarancji lepszego prowadzenia pojazdu. Ekologiczny model opony P7 został wykonany z materiałów nie zawierających olejów aromatycznych, co przekłada się na zmniejszenie zużycia opony o 4 proc. w trakcie jej użytkowania i zmniejszenie poziomu hałasu o 30 proc. Cinturato P7 gwarantuje wzrost bezpieczeństwa poprzez skrócenie drogi hamowania na suchej i mokrej nawierzchni, odpowiednio o dwa metry i jeden metr.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów obniżono jej wagę o 8 proc., w porównaniu do opony P6, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie o 20 proc. oporów toczenia i redukcję zużycia energii o 4 proc. Opona ta została zaprojektowana, aby zagwarantować kierowcy połączenie ekologii z ekonomiczną eksploatacją i bezpieczeństwem. Najważniejszym jej parametrem jest bezpieczeństwo, które w połączeniu z innymi cechami, przez lata wyznaczał kierunek badań i rozwoju działom badań firmy Pirelli.

Cinturato P4 - najbardziej zaawansowany technologicznie produkt z przeznaczeniem dla aut miejskich i kompaktowych, zapewniający użytkownikowi wygodę i bezpieczeństwo podróżowania. P4 można opisać używając następujących określeń: bezpieczna, przyjazna dla środowiska naturalnego oraz oszczędna w eksploatacji. Została ona wyposażona w asymetryczny wzór bieżnika o szerszych blokach ramienia, który pozwala na efektywne pokonywanie zakrętów, nawet przy pełnym obciążeniu pojazdu. W przeprowadzonych badaniach Cinturato P4 została określona, jako: Bardzo dobrze zbalansowana opona, o bardzo dobrych wynikach w najważniejszych parametrach; zużycie bieżnika. Uzyskała tym samym ocenę, jako bardzo polecana w testach ADAC Motowelt, przeprowadzonych w 2008 roku. Cinturato P4 została uznana za najlepszą w testach oceniających drogę hamowania na mokrej nawierzchni oraz pod względem zmniejszonych oporów toczenia - zwycięzca w teście ADAC Europejskiego Auto Klubu.

Cinturato P6 - najlepsza opona dla samochodów kompaktowych i klasy średniej. Model P6 gwarantuje ograniczenie szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Potwierdzeniem tego są testy przeprowadzone w 2010 roku przez ADAC, których doskonałe wyniki opon są potwierdzeniem rezultatów osiągniętych w testach DEKAR 2009 i TUV SUD Automotive, dotyczących oporów toczenia i bezpieczeństwa na suchej i mokrej nawierzchni.

Ekonomia, Ekologia, Bezpieczeństwo - to trzy cechy rodziny opon Pirelli Cinturato, które w 2008 roku powróciły na rynek. Ochrona środowiska jest głównym postulatem realizowanego planu, który jest spójny z innymi projektami włoskiej firmy na lata 2009-2011. Plany Grupy dotyczą dalszego rozwoju wiodących produktów i rozwiązań w sektorze zielonej ekonomii, umożliwiając tym samym rozwój na wielu płaszczyznach: zrównoważonej mobilności, rozwiązań budowlanych przyjaznych dla środowiska naturalnego oraz energii odnawialnej. Firma zakłada, że do 2011 roku około 40 proc. produkowanego ogumienia będą stanowiły opony ekologiczne, w stosunku do 20 proc. odnotowanych na koniec 2008 roku.

źródło: PirelliOstatnie artykuły