Filmy

Mitsubishi ASX

Nowy kompaktowy crossover ASX, to kolejny uniwersalny i globalny model firmy Mitsubishi Motors. Model ASX 3 zadebiutował na rynku japońskim w lutym 2010 r. jako RVR. Po swojej europejskiej premierze na salonie w Genewie, zostanie wprowadzony do sprzedaży detalicznej wiosną 2010r. Nazwa ASX - odnosi się do wersji demonstracyjnej Mitsubishi ASX, pokazanej w 2001r. na targach w Detroit. Pojazd był następcą Outlandera pierwszej generacji i tym samym zwiastował nadejście nowego modelu. Ten koncepcyjny model był również jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym pojazdem, do określenia którego użyto terminu crossover .

Od wersji koncepcyjnej Concept-cX do ostatecznej postaci ASX
Nowy Mitsubishi ASX, to rynkowa interpretacja pojazdu demonstracyjnego Concept-cX, który zaprezentowano w 2007 r. we Frankfurcie, a którego sukces przekonał zarząd firmy MMC by uczynić zeń w pełni dopracowany model produkcyjny. Model ASX zachowuje jednak podstawowe cechy designu wersji Concept-cX oraz jej zwartą sylwetkę stabilnego samochodu osobowego. Nowy model wyróżnia sugestywna osłona chłodnicy typu Jet Fighter - nawiązanie stylistyczne do myśliwca F-2 produkowanego przez firmę Mitsubishi Heavy Industries, Ltd, która stała się już znakiem rozpoznawczym niemal wszystkich drogowych modeli firmy Mitsubishi Motors w Europie. Prosty rasowy wygląd był dla konstruktorów firmy Mitsubishi stylistycznym wyznacznikiem. Zachowanie zwartej sylwetki Concept-cX z dynamiczną, wyrazistą linią boczną, wymagało modyfikacji całego kształtu nadwozia. Poprawione zostały właściwości aerodynamiczne dachu oraz uwydatniony kształt błotników. Przód pojazdu jest bardziej widoczny dla kierującego co ułatwia manewrowanie w warunkach miejskich. Z tyłu głównym założeniem stylistycznym było jednoczesne obniżenie i poszerzenie sylwetki.

Wnętrze
Wnętrze nowego modelu cechuje wyrazista, sportowa elegancja. Nacisk położono bardziej na formę, sposób wykończenia oraz jakość użytych materiałów niż na mnogość wymyślnych stylistycznych rozwiązań tak typową dla pojazdów klasy SUV. Cechy charakterystyczne to: głęboko osadzone zegary rodem z Outlandera, miękkie obicia wokół konsoli środkowej przechodzące na drzwi, srebrne dekoracyjne wstawki po obu stronach zestawu audio i w panelach drzwiowych, chromowany, okrągły panel wkoło dźwigni zmiany biegów oraz inspirowane designem motocyklowym srebrne wstawki po obu stronach konsoli i zespołu zegarów. Kolorystykę oparto głównie na eleganckiej czerni, kontrastujące ze sobą tekstury i materiały czynią wnętrze ASX zaskakująco dynamicznym. W zależności od wersji modelu i rynku, dostępna jest również tapicerka skórzana z podwójnym przeszyciem.

ASX, to najnowszy produkt firmy MMC zbudowany na średniej wielkości płycie Project Global. Nowy model mają charakteryzować właściwości drogowe Lancera oraz dominująca pozycja za kierownicą rodem z Outlandera, a także wygoda i bezpieczeństwo inteligentnego systemu kontroli dynamiki pojazdu (AWC) sprzężonego z elektronicznym napędem na cztery koła. Dostępne będą zarówno wersje z napędem na jedną jak i obie osie (zależnie od rynku i danych technicznych konkretnej wersji modelu).

Bezpieczeństwo
Udoskonaleniem jest system elektrycznego wspomagania układu kierowniczego, przyczyniający się do dalszego spadku poziomu emisji i połączony z kolumną kierownicy regulowaną w dwu płaszczyznach. Dzięki zastosowaniu wszechstronnej, nowoczesnej technologii jaką reprezentuje platforma Project Global, model ASX może zaoferować pełną gamę rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego, takich jak (dostępność wyposażenia uzależniona od wersji modelu i rynku): reflektory ksenonowe 160 Super-HiD Wide Vision, system aktywnej kontroli stabilności (ASC), system kontroli trakcji, system wspomagania ruszania na wzniesieniu, system przeciwdziałający blokowaniu kół (ABS), system elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD), system wspomagania nagłego hamowania, system sygnalizacji awaryjnego zatrzymania pojazdu, system 7 poduszek powietrznych (łącznie z poduszką kolanową dla kierowcy). Systemy te są zintegrowane z nowoczesną technologią bezpieczeństwa kabiny RISE.

Technologia bezpieczeństwa kabiny RISE opracowana przez firmę Mitsubishi, zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa i zakres ochrony pasażerów podczas kolizji, rozpraszając i pochłaniając energię uderzenia w czasie zderzenia bocznego lub najechania na tył pojazdu, oraz kontrolując proces odkształcania kabiny.

Napęd
Jako najnowszy produkt pro-środowiskowej strategii firmy MMC, ASX wyposażony będzie w zupełnie nowe, w całości aluminiowe, czterocylindrowe, 16-zaworowe ekologiczne jednostki wysokoprężne. Spełniają one rygorystyczne wymogi normy Euro 5 - wyposażone w dwa wałki rozrządu w głowicy oraz bezpośredni układ wtryskowy typu Common Rail - powstały przy współpracy Mitsubishi Motors Corporation z firmą Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI), która zaoferowała m.in. swą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas produkcji przemysłowych i okrętowych silników wysokoprężnych oraz technologie turbin spalinowych.

Nowe silniki dostępne będą najpierw w modelu ASX - z pojemnością 1,8 l, a w drugiej połowie 2010 r. również w modelach Lancer. Silniki te są wyjątkowo wydajne i wyróżniają się bardzo dobrą charakterystyką spalania, co jest efektem zastosowania zaawansowanych technologii obliczeniowych. Przykładem technologicznego zaawansowania może tu być stworzony przez firmę Mitsubishi elektronicznie sterowany system zmiennych faz rozrządu (MIVEC) - pierwszy taki system dla silników wysokoprężnych montowanych w samochodach osobowych. Modele Mitsubishi z ekologicznym silnikiem wysokoprężnym 4N13 MIVEC o pojemności 1798 cm3 będą konkurować z trudnymi przeciwnikami w zatłoczonym i wymagającym, a przy tym niezwykle ważnym segmencie europejskiego rynku. Dlatego jednostkę o tak wysokiej kulturze pracy w jej ekologicznej misji wspomagać będą - w standardzie we wszystkich wersjach - pełny pakiet niskoemisyjny ClearTec, w którego skład wejdą: funkcja Automatic Stop & Go, filtr cząstek stałych typu closed-flow, system elektronicznego wspomagania układu kierowniczego, system kontroli odzysku energii, tylne lampy diodowe zapewniające mniejsze zużycie energii, opony o zmniejszonych oporach toczenia Model ASX będzie także dostępny z nową jednostką 1.6 DOHC 16v MIVEC, którą zbudowano na bazie silnika firmy Mitsubishi o pojemności 1,5 litra znanego z modelu Colt. Jednostka montowana w ASX również oferowana będzie z pakietem ClearTec oraz pięciostopniową przekładnią manualną. W późniejszym terminie na wybranych rynkach dostępny będzie również ekologiczny diesel 4N13 o mocy 116 KM/300 Nm.

Salonowy styl
To pojazd elegancki i funkcjonalny, podróżuje się w nim komfortowo. Bagażnik ma pojemność 416 l przy ustawieniu oparcia tylnej kanapy pod kątem 17 stopni - oparcie przesunięte do przodu, bądź 393 l (przy ustawieniu oparcia tylnej kanapy pod kątem 23 stopni). Znajdziemy tu również: regulowane oparcie tylnej kanapy, tylny podłokietnik z otworem do transportu nart, oparcie tylnej kanapy dzielone w stosunku 60:40, łatwo składane tylne siedzisko, schowek pod podłogą (około 30 l), uchwyty. Dzięki panoramicznemu szklanemu dachowi już od pierwszych chwil możemy poczuć się wewnątrz ASX, jak w luksusowym salonie. Dach ten po raz pierwszy pojawia się w ofercie Mitsubishi Motors. Wykonany ze szkła nie przepuszczającego promieni UV zapewnia niepowtarzalne doznania nie tylko za dnia, ale również po zmroku, a to za sprawą ramowego, nastrojowego oświetlenia diodowego Moonlight. Dach panoramiczny jest standardowo wyposażony w sterowaną elektrycznie osłonę przeciwsłoneczną.

Wyposażenie ASX
Wyposażenie robi wrażenie. W podstawowej wersji, gdzie nabywca otrzymuje: radio z CD i obsługą MP3, gniazdo AUX oraz 4 głośniki, ręczną klimatyzację, 7 poduszek powietrznych, system aktywnej kontroli stabilności wraz z systemem kontroli trakcji i wiele innych elementów. Dodatkowe wyposażenie modelu ASX obejmuje automatyczną klimatyzację, czujniki deszczu i zmierzchu, tempomat, wielofunkcyjną kierownicę, czujniki parkowania, obsługę Bluetooth™ i łącza USB, szyby jednostronnie przezierne, reflektory ksenonowe Super HiD Wide Vision, system bezkluczykowy, przycisk uruchamiania silnika, skórzaną tapicerkę, system Mitsubishi Multi-Communication z nawigacją HDD i serwerem muzycznym, zestaw audio Rockford Fosgate™ itd.


materiały: Mitsubishi MotorsOstatnie artykuły