Filmy
  • Artykuły
  • Juke - nowy mały crossover Nissana

Juke - nowy mały crossover Nissana

Na miesiąc przed zaplanowaną na 10 lutego globalną prezentacją dla mediów Nissan już dziś potwierdza nazwę małego crossovera tej marki. Sprzedaż Nissana Juke rozpocznie się w październiku, po globalnej premierze na marcowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie.

Alternatywa dla tradycyjnych małych hatchbacków
Nissan Juke wprowadzi do segmentu małych samochodów nieco tak bardzo pożądanego dynamizmu, oferując europejskim klientom alternatywę dla monotonnych małych hatchbacków. Jako czwarty crossover w europejskiej ofercie Nissana, Juke wzmacnia wizerunek marki jako pioniera i lidera w segmencie crossoverów w Europie. Z badania rynku przeprowadzonego na zlecenie firmy Nissan wynika, że w Europie istnieje duża liczba potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem małych i kompaktowych samochodów, którzy aktualną ofertę sztampowych modeli w tym segmencie uważają za nieciekawą, mało oryginalną i niespełniającą ich potrzeb.

Inspiracja
Inspiracją dla nowego modelu był samochód koncepcyjny Qazana, który został bardzo dobrze przyjęty na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 2008 roku. W ofercie Nissana Juke będzie plasował się między kompaktowym rodzinnym Note a crossoverem Qashqai.

- Nissan Juke został zaprojektowany i skonstruowany jako alternatywa dla tradycyjnych małych hatchbacków na rynku europejskim. Wiemy, że mnóstwo klientów poszukuje samochodu, który oferowałby atrakcyjne wzornictwo, dobre właściwości jezdne, przyjemność z jazdy, technologie przyjazne dla użytkownika, a jednocześnie był praktyczny i wygodny. To właśnie będą atuty modelu Juke, które pozwolą mu zająć niezagospodarowaną niszę na rynku europejskim. Nissan właściwie rozpoznał nastroje europejskich klientów proponując im crossovera Qashqai. Podobne badania rynku przeprowadziliśmy przed wprowadzeniem modelu Juke, aby mieć pewność, że spełnimy potrzeby Europejczyków. Jesteśmy pewni, że Juke - podobnie jak wcześniej Qashqai - przysporzy Nissanowi klientów z nowego pokolenia. Nasza filozofia przełamywania konwencji zastosowana w przypadku Qashqaia okazała się wielkim sukcesem. Właśnie przekroczyliśmy próg 500 000 sprzedanych egzemplarzy tego samochodu i wyciągnęliśmy pewne wnioski, które zamierzamy wykorzystać przy okazji modelu Juke. Jesteśmy przekonani, że czeka nas kolejny sukces. - powiedział Simon Thomas, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Nissan.

Produkcja i sprzedaż
Juke będzie produkowany obok modeli Qashqai, Qashqai+2 i Note w supernowoczesnej fabryce Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęcie sprzedaży w Europie zaplanowano na jesień 2010 r.

Trochę historii
Wraz z wprowadzeniem Murano na rynek amerykański w 2003 roku konsumentom zaproponowano koncepcję crossovera, czyli pojazdu charakteryzującego się dynamicznym wzornictwem i właściwościami jezdnymi porównywalnymi z samochodem osobowym, ale wyposażonego w napęd na cztery koła i zapewniającego lepszą widoczność z racji wyższej pozycji za kierownicą. Crossovery mają także zgrabniejszą sylwetkę niż pudełkowate pojazdy sportowo-użytkowe.

Nissan Qashqai wprowadzony w Europie w 2007 roku był pierwszym crossoverem popularnej marki, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych modeli z segmentu C. Przez nieco ponad dwa i pół roku Europejczycy kupili już pół miliona tych samochodów. Klienci z entuzjazmem przyjęli dyskretne i eleganckie wzornictwo modelu, w którym typowa dla pojazdu sportowo-użytkowego masywna dolna część nadwozia harmonizuje z górną, zbliżoną profilem do samochodu osobowego. Ogromny popyt na model Qashqai zmusił firmę do zwiększenia produkcji w zakładach w Sunderland. Koncepcję zastosowaną w Qashqaiu kontynuowano w wersji modelu o przedłużonym rozstawie osi, noszącej nazwę Qashqai+2. Dłuższa wersja wyposażona jest w dodatkowy trzeci rząd składanych foteli i spełnia potrzeby większych rodzin zarówno pod względem liczby miejsc, jak i przestrzeni bagażowej.

materiały: Nissan

Ostatnie artykuły