Filmy

Scania 2010W nowy rok Scania Polska wkracza z podniesioną głową. Skrupulatne liczenie kosztów, rozwój sieci serwisowych oraz wprowadzanie nowych usług przyniosło wymierne efekty. Kryzys widać nie przeszkodził też w realizacji projektów technicznych, bo oto w ubiegłym roku mieliśmy okazję być świadkami dwóch premier.

Spotkanie z zarządem Scania Polska, które odbyło się pod koniec grudnia w Warszawie, tylko potwierdziło nasze przypuszczenia - polska spółka jest firmą, która od 1995 roku stabilnie pnie się w górę. Podsumowanie dokonań minionego roku wyraźnie wskazuje na jej silną dynamikę, pomimo stagnacji na rynku w sprzedaży nowych ciężarówek.Rok 2009 Scania tradycyjnie rozpoczęła prezentacją pojazdów budowlanych, które przemierzyły całą Polskę w poszukiwaniu nowych klientów. Scania Test Tour 2009 odbył się m.in. z udziałem pojazdu z nową kabiną G pod potrzeby zabudów specjalistycznych. Od października ub. roku nowe pojazdy muszą spełniać normę czystości spalin Euro 5, Scania rozwiązała ten problem poprzez wykorzystanie AdBlue w układzie SCR lub montując, również w ciężarówkach specjalistycznych, nowoczesne 13- i 9-litrowe jednostki napędowe XPI EGR.


Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny Scania Polska
- Rok 2009 był dla nas okresem ciężkiej pracy. To był trudny rok zarówno w branży ciężarówek jak i autobusów. Ten ostatni segment odnotował spadek, aż 48 procent, co przy stosunkowo niewielkiej sprzedaży jeszcze bardziej pogłębiło recesję na rynku. Pomimo trudnej sytuacji dostarczylismy autobusy miejskie do czterech ośrodków, w tym 3 tysięczny pojazd wyprodukowany w naszej fabryce w Słupsku. W segmencie autokarów turystycznych Scania ma 28-procentowe udziały ze sprzedażą 20 szt. pojazdów, w tym na 11 autokarów zawarliśmy umowy wynajmu z opcją wykupu po okresie użytkowania.

Wiosną cały świat obchodził 40-lecie kultowej V-ki. Moc, doznania i charakterystyczny dźwięk - oto nieodłączne elementy legendy motoryzacji - silnika Scania V8. Od 1969 r. dostarczono na rynek ponad ćwierć mln sztuk tych jednostek napędowych. Szacuje się, że co najmniej 100 tys. tych silników wciąż pozostaje w eksploatacji. Duża grupa użytkowników nie potrafi się rozstać ze swoim silnikiem. Niekiedy, po osiągnięciu przebiegu około 2 milionów kilometrów, wystarczy wykonać naprawę główną, by tchnąć nowe życie w jednostkę napędową. Znane są przypadki, że samochody ciężarowe z silnikiem Scania V8 wciąż pozostają w eksploatacji, mimo osiągnięcia przebiegu 5 mln km lub więcej. To wielki powód do dumy i ogromne wyróżnienie dla marki. Również z myślą o miłośnikach V8, pod koniec roku, Scania wypuściła specjalną serię ciągników siodłowych napędzanych ośmiocylindrowym silnikiem widlastym w limitowanej serii Dark Diamond. Pojazd bazował na nowej serii R i był dostępny z kabiną Highline lub Topline i oczywiście z silnikiem V8.
Jesienią Scania zaprezentowała nową generację samochodów ciężarowych serii R. Modernizacja objęła także zautomatyzowany układ zmiany biegów Scania Opticruise. Układ ten jest obecnie oferowany również w wersji w pełni zautomatyzowanej, tzn. bez pedału sprzęgła w kabinie. Nową R-kę wyposażono w pakiet Scania Driver Support, który w czasie rzeczywistym przekazuje kierowcy wskazówki umożliwiające doskonalenie stylu jazdy. Dwa miesiące po premierze nowy pojazd otrzymał, z rąk międzynarodowego jury, tytuł Truck of the Year 2010.


Paweł Paluch, dyrektor marketingu Scania Polska
- W tym roku wprowadziliśmy na rynek dwa nowe produkty autokar Scania Touring i samochód ciężarowy Scania nowej serii R. Po pięciu latach od debiutu serii R sprzedaliśmy blisko 200 tys. egzemplarzy tego modelu na całym świecie i ponad osiem tysięcy w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku nowa Scania R zdobyła tytuł Truck of the Year 2010. Mogę również oficjalnie poinformować, że w tym roku Scania zorganizuje czwartą edycję konkursu Young European Truck Driver, przypomnijmy, że poprzedną, w 2007 roku, wygrał nasz polski kierowca Marek Szerenos. Finał krajowy przewidujemy na wrzesień a finał europejski odbędzie się w październiku 2010 r.

W ubiegłym roku również, na wystawie Busworld w Kortrijk, miała miejsce premiera wspólnego szwedzko-chińskiego projektu, autobusu turystycznego Scania Touring. Pierwszy raz w historii branży autobusowej pojazdy produkowane w Chinach trafią na rynki całego świata. Polsce także był powód do dumy. W Koninie miało miejsce przekazanie, dla tamtejszego MZK, dwóch autobusów miejskich, w tym 3-tysięcznego wyprodukowanego w Scania Production Słupsk.
W ostatnich dniach ub. roku pierwszy polski klient odebrał nową Scanię R. Dostarczony do Krakowa pojazd to pierwszy z partii 10. ciągników R440LA4x2 zamówionych przez firmę Batim. Był wyposażony w największą kabinę Topline i silnik 440 KM Euro 5 XPI EGR.


Tomasz Cwalina, dyrektor sprzedaży Scania Polska
- Ten rok był dla nas bardzo specyficzny. Rozpoczęliśmy go z dużym stanem magazynowym nowych ciężarówek. Jednak jako jedni z pierwszych szybko wyprzedaliśmy stoki. To co mamy obecnie na naszym składzie to już tylko nowe pojazdy. Rok zakończyliśmy sprzedażą w sumie ponad 1000 samochodów, dzięki temu wzmocniliśmy udział w rynku o około 2-3 procent. W 2010 roku mamy nadzieję odnieść jeszcze większy sukces gdyż, jako jedyni posiadamy silnik Euro 5 bez AdBlue. Wiem, że klienci bardzo doceniają naszą nową jednostkę napędową XPI. Jesteśmy zadowoleni, że w 2009 roku udało nam się dostarczyć, do polskich jednostek, 60 pojazdów strażackich w klasie pow. 16 ton, co daje nam ok. 70 procentowy udział w tym segmencie.

Kto zastanawia się nad kupnem Scanii, teraz z pewnością będzie mógł ją mieć szybciej. Zastanawiając się nad wyborem kabin Topline czy Highline klient będzie mógł również przebierać w pojazdach używanych. W ubiegłym roku Scania Polska otworzyła skład używanych ciężarówek. Do dyspozycji klientów jest ponad sto używanych ciężarówek po przeglądzie serwisowym. Sprzedaż samochodu odbywa się po dokładnym sprawdzeniu i z opisem technicznym ewentualnych usterek. Bezpieczny zakup w Europejskim Centrum Pojazdów Używanych polega na tym, że klient informowany jest o żywotności poszczególnych podzespołów i sam decyduje, co i kiedy powinien wymienić. Oferta używanych ciężarówek jest tym bardziej atrakcyjna, że napraw można dokonywać w dowolnym serwisie Scania. W ubiegłym roku sieć serwisów szwedzkiego producenta powiększyła się o kolejne cztery: w Tomaszowie Mazowieckim, Opolu, Lesznie i Sandomierzu.


Lars Varnlund, członek zarządu dyrektor zarządzający Scania Finance Polska
- Scania finance działa w Polsce od 1996 roku. Nasze obecne portfolio zawiera ok. 6,2 tys. kontraktów, które zawierają finansowanie poprzez leasing zarówno samochodów ciężarowych jak i naczep. W 2009 roku sfinansowaliśmy 3650 nowych i 640 używanych pojazdów Scania o łącznej wartości 870 mln zł. W III kwartale 2009 roku zajęliśmy drugą pozycję pod względem wyleasingowanych ciągników siodłowych.

Z minionych wydarzeń warto również odnotować wizytę
komisarza UE Vladimira Špidla w Scania Polska. Celem spotkania było zapoznanie się z programem szkoleń kierowców: Szkoła Jazdy Scania - Podniesienie Kwalifikacji Kierowców Samochodów Ciężarowych. W ramach projektu współfinansowanego przez EU Scania przeszkoli 1500 kierowców.. Wysokość dofinansowania szkolenia jest uzależniona od wielkości firmy i dla małych przedsiębiorstw wynosi 80 proc., pozostałą część pokrywa uczestnik szkolenia. Z pozyskanych od UE funduszy Scania Polska przeszkoliła także swoich pracowników do obsługi serwisów.
Koniec 2009 roku zamyka pewien etap prac i rysuje nowe zadania przed pracownikami Scania Polska. Tytuł Truck of the Year 2010 zobowiązuje, dlatego w niedalekiej przyszłości planowane są liczne prezentacje samochodów dla zainteresowanych klientów. Jak co roku, w całym kraju odbędą się pokazy pojazdów budowlanych, młodzi kierowcy wystartują w europejskim konkursie na najlepszego drivera, zostaną otwarte kolejne serwisy: w Gliwicach, Pile, Sieradzu i Kielcach a także na rynku pojawi się nowa ciężarówka dla klientów flotowych.


Scania Fleetline - najnowsza propozycja dla branży flotowej


Michał BąkOstatnie artykuły